Вежба за дискови: Сега бесплатно на Windows за враќање на избришаните податоци

Прст на жена лебди над копчето за бришење

Дали се сеќавате на Вежба за дискови? Па, ако сте корисник на Mac компјутери, сигурно ќе слушнавте за оваа алатка уште од тогаш му дојде пред малку само за овој тип на компјутер и неговиот оперативен систем.

Ефикасноста со која беше воведен Disk Drill беше фасцинација на многу нејзини корисници, бидејќи тие лесно имаа можност вратете ги случајно избришаните податоци од нејзините различни единици за складирање. Добрата вест неодамна ја соопштија развивачите на оваа алатка, кои сега ја предложија за Виндоус потполно бесплатна, со неколку нови карактеристики кои сигурно ќе ги задоволат сите нас кои работиме на оваа платформа и заеднички оперативен систем.

Компатибилност за вежба на дискови со дискови за складирање

Една од причините зошто треба да бидеме водени од оваа алатка наречена Disk Drill е вклучена неговата компатибилност со различни единици за складирање што би можеле да ги имаме при рака. Ова значи дека оваа алатка ќе биде компатибилна и со внатрешните хард дискови на нашиот персонален компјутер, како и со различните УСБ-флеш-уреди што би можеле да ги користиме за нашата секојдневна работа. Покрај ова, можете да го користите и со микро SD мемории и надворешни USB хард дискови.

Прво треба да одите Официјална веб-страница на Disk Drill за да ја преземете и подоцна, инсталирајте ја на вашиот персонален компјутер. Запомнете дека сега постои верзија за Windows, Може да го користите и на Mac доколку имате еден од овие компјутери. Во извршувањето ќе можете да му се восхитувате на екранот многу сличен на следниот.

Диск за вежба за враќање на избришаните податоци 01

Токму таму, тие веќе ја предлагаат компатибилноста што ја има Disk Drill, бидејќи веднаш нè препозна (во нашиот случај) и внатрешните хард дискови и USB pendrive, што во реалноста станува меморија CompatFlash, кои стануваат оние старите што порано користеле одредени камери. Под ова мислиме дека употребата на оваа алатка може да биде голема поддршка за нас затоа што би можеле да враќаме многу важни информации што можеби случајно ги бришеме во одредено време.

Различни функции за работа со Disk Drill

Откако ќе ги видиме сите единици присутни во интерфејсот Disk Drill, ќе треба да избереме која било од нив само според нашите потреби. Во прва инстанца ќе можеме да се восхитуваме на опција (контекстуално мени) од десната страна на секој од хард дисковите, на која пишува „Обнови“. Ако ја избереме малата паѓачка стрелка, ќе бидат прикажани неколку дополнителни опции.

Од таму ќе имаме можност за изберете «брзо пребарување», во кој момент алатката ќе започне да извршува мало скенирање на избраната единица за складирање. Мора да споменеме дека овој брз процес генерално не дава добри резултати, затоа треба да се обидете да ја изберете следната опција (длабоко пребарување). Со него, постапката ќе трае малку подолго, иако ќе имаме поефикасни резултати.

Диск за вежба за враќање на избришаните податоци

На врвот го поставивме резултатот од избирање на оваа последна опција, каде што задоволително се најдовме голем број на датотеки што претходно би биле избришани. И документите, сликите, видеата и датотеките од најразличен вид е она што Диск Вежбата лесно ни го најде. Од тука ќе треба да ги избереме само полињата во папките (директориуми) или датотеките што сакаме да ги вратиме. Исто така, ќе треба да ја дефинираме локацијата на нашиот хард диск до каде сакаме да се случи ова закрепнување.

Заклучоци за користење на Диск Вежба

Со оглед на тоа што денес има голем број апликации со слични карактеристики на Disk Drill, мора да напоменеме дека овој предлог ни нуди поголеми шанси за враќање на датотеките што случајно сме ги избришале. Другите апликации обично ги нудат истите резултати, иако претходно треба да платите за официјална лиценца, нешто што во сегашните типови може да биде незгодно за нашиот џеб и економија истовремено.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.