Dreame H11 Wet and Dry, длабински преглед на овој вакуум / џогер

Сонувај ме останува позиционирана како една од фирмите што нуди подобар сооднос квалитет/цена во секторот за паметно чистење на домот, особено ако зборуваме за неговите правосмукалки, роботи и други додатоци кои се фокусираат на олеснување на нашиот живот кога станува збор за чистење на нашата куќа. .

Овој пат длабински го разгледуваме новиот H11 Wet and Dry, правосмукалка што длабоко брише и се чисти со едно поминување. Ви го прикажуваме овој нов производ на Dreame и ви кажуваме какво е нашето искуство со редовната употреба на овој производ што го револуционизираше секторот каде што не се нудат многу алтернативи.

Материјали и дизајн

Кога се обложувате на бренд како Dreame, веќе знаете што да очекувате во однос на дизајнот и материјалите, тој се карактеризира со добри завршетоци и лесна, но отпорна пластика која на повеќето од неговите производи им даде неспоредлива личност, а тоа не беше бидете помалку со новата правосмукалка H11, која брзо можеме да ја поврземе со азискиот бренд на прв поглед. Димензиите се многу изразени, а тоа е придружено со вкупна тежина од околу 4,7 кг во прилично претерано тело.

Удобноста нема да надвладее, тоа е очигледно, но неговите ролки и моќта на четката ќе ни го олеснат извршувањето на додавањата. Пренесувањето е малку покомплицирано, па оттука е вклучена и станица за полнење и самочистење која ќе се наоѓа на земја. Сигурно не го гледаме најлесниот и најразновиден производ на брендот, сепак, треба да ги земеме предвид целите на Dreame H11, далеку од лесно и вообичаено чистење, наместо фокусирано на големи простори и со многу пристапност. Сето ова треба да го земеме предвид пред да продолжиме со купувањето.

Содржина и капацитети на пакетот

Далеку од она што може да изгледа, овој Dreame H11 доаѓа во прилично компактно пакување, алуминиумската рачка е лесна и отстранлива, покрај тоа што ни овозможува да управуваме со функционалностите на правосмукалката со копчиња со добар допир. Телото што го има моторот, метлата и двата резервоари за вода се монтира директно на кутијата, а сите делови за абење и одржување се отстранливи, како што секогаш се случува во Dreame. Со систем „клик“ ќе ја поставиме рачката и ќе го имаме целосно склопен Dreame H11 за да започнеме со првите тестови.

Содржината на пакувањето како што рековме е прилично спартанска, го наоѓаме главното тело каде двојниот резервоар, моторот и метлата, базата за полнење и самочистење, заедно со адаптерот за напојување и еден вид „четка“ со негово додавање за вода или течности за чистење кои ќе ни помогнат да ги одржуваме резервоарите за вода чисти. Во овој дел Dreame H11 ни дава добро чувство, инсталацијата е брза и немаме потребни инструкции да тргнеш. Треба да се напомене дека Dreame вклучува специфична течност за чистење која наскоро ќе можеме да ја купиме одделно, иако сè уште не сме го нашле продажното место.

Така, можеби се прашувате зошто зборуваме во множина на „Депозити“, Ова е затоа што Dreame H11 има два различни резервоари, една од нечиста вода од 500мл што е онаа што се наоѓа во долниот дел на метлата, и една чиста вода од 900мл која е задолжена да ја обезбеди џогерот со течноста за чистење. Овој резервоар за валкана вода е местото каде што е одговорен и за вгнездување на нечистотијата што ја цицаме.

Индикативната табла со функции на врвот ќе ни ги прикаже двата режима на чистење: Стандард и Турбо. На ист начин ќе не информира за процентот на преостаната батерија и дали во тој момент работи режимот за самочистење, за што треба да биде на станицата за полнење. Вака на рачката наоѓаме две копчиња на предната страна за справување со различните моќи на чистење, и едно на горниот дел од рачката што е задолжено за активирање на режимот за самочистење.

Технички карактеристики и корисничко искуство

Прво ќе зборуваме за автономија, Dreame H11 има батерија од 2.500 mAh која ќе ни даде до 30 минути автономија во стандардниот режим, ова значително ќе се намали ако одиме на она што Dreame го смета за турбо режим. Од своја страна, правосмукалката има а Моќ на вшмукување 10.000 паскали, малку пониско од она што го нуди во другите уреди, како што се неговите најпопуларни рачни правосмукалки, каде што може да достигне и до 22.000, бидејќи неговата ротациона четка до 560 вртежи во минута Тоа ќе помогне да се фати најмногу обложена нечистотија и тоа му овозможува на уредот да работи со помала моќ на вшмукување.

Од своја страна, бучавата ќе достигне 76dB што исто така е далеку од најдобрите резултати што брендот можеше да ги понуди на други уреди. Како предност имаме можност да го купиме Амазон, со сите гаранции што тоа ги повлекува.

Еден од главните проблеми што ги најдовме, надвор од тежината, е дебелината на четката, што ќе не спречи да одиме под одреден мебел, на ист начин и земајќи ја предвид дестинацијата на Dreame H11, ќе беше интересно е да се вклучи и LED светло на четката. Од своја страна, и како што можеше да се очекува, резултатот во паркетот е поразителен, вишокот на вода ќе остави забележителни траги, сепак, ова е производ специјално дизајниран за порцелански подови, каменина, па дури и винил, каде што резултатите се многу подобри.

Мислење на уредникот

Овој Dreame H11 е иновативен производ кој ги поставува стандардите што треба да се следат во секторот како референца, иако има помалку забележливи точки како тежина и тежок пристап под мебелот, има добра моќ на вшмукување, одлични материјали за конструкција и завршна обработка и ќе ни ги олесни работите многу се додека немаме паркет или дрвени подови. Неговата цена е околу 320 евра во вообичаените продажни места како Amazon.

H11 Влажно и суво
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
399 a 320
 • 80%

 • H11 Влажно и суво
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 28 декември 2021
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Potencia
  Уредник: 80%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Резултати
  Уредник: 90%
 • Автономија
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 70%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Гаранции за добро завршени материјали и дизајн
 • Добра моќност и добри порцелански завршетоци
 • Лесно е да се движите

Contras

 • Лош пристап во низок мебел
 • Лоши резултати на паркетот
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.