Предупредување: Употреба на недефинирана константа AFF_LINK - се претпоставува „AFF_LINK“ (ова ќе фрли грешка во идната верзија на PHP) во /media/actualidadgadget.com/website/wp-content/plugins/abn-appstore/definitions.php on-line 22

Предупредување: Употреба на недефинирана константа AFF_LINK - се претпоставува „AFF_LINK“ (ова ќе фрли грешка во идната верзија на PHP) во /media/actualidadgadget.com/website/wp-content/plugins/abn-appstore/definitions.php on-line 22
Philips Momentum 278M1R, длабинска анализа | Вести за гаџети

Philips Momentum 278M1R, длабинска анализа

Со еволуцијата на далечинското работење, светот на стриминг и особено игри, производителите на монитори нудат с interesting поинтересни алтернативи што им помагаат на корисниците да состават добра разноврсна поставка што ни помага да ги искористиме предностите на просторот без да ги загубиме релевантните карактеристики.

Овој Philips Momentum 278M1R нуди возбудлив се-во-едно со исклучителни игри, професионални и мултимедијални способности. Откријте со нас длабинска анализа на овој разноврсен монитор на Philips и какво беше нашето целокупно искуство во користењето, знаеме дека нема да сакате да го пропуштите, ако барате монитор, можеби ќе ви се допадне ова еден.

Материјали и дизајн

Овој Philips Momentum 278M1R пие директно од „својот голем брат“ 55-инчниот Philips Momentum, Наместо тоа, се фокусира на нудење спектакуларно корисничко искуство во неколку аспекти, од кои едната е дизајнот. Квалитетот на изградбата е доста добар, вообичаен потпис во производите на Филипс, за возврат да се откаже од агресивниот дизајн од типот „игри“, нешто што е ценето дека може да се смести и во работна или студија. Дизајнот е префинет и елегантен, криејќи ги своите карактеристики во вистинска јагнешка кожа.

И горната рамка и страните се „минимизирани“ за околу осум милиметри, с remains останува за долниот дел. LED светилка за напојување долу десно и нејзиниот Ambiglow што го опкружува задниот дел на уредот, каде што се и поврзувањето и колоната на неговата поддршка. Оваа колона има лесен систем за инсталирање „клик“, како што обично се случува со овие производи од средната / високата класа на Филипс, и тоа е нешто што многу го цениме, да можеме да го направиме без сите видови алатки за прво склопување.

На ниво на дизајн, ова Philips Momentum 278M1R Се издвојува по квалитетот на изградба, прилично елегантен и атрактивен индустриски дизајн и впечатливи задни LED диоди.

Технички карактеристики на панелот

Почнуваме од панел на 27 инчи со 4K UHD резолуција од 3840 x 2160 пиксели со врска на сосема традиционален аспект од 16: 9 и со HDR компатибилност. Оваа резолуција ни нуди густина на пиксели од 163 XNUMX ДПИ и точка на пиксели од само 0,155 x 0,155 милиметри, нешто што треба да се има предвид. Го земаме првиот бокал со ладна вода со чашата со сода и ажурирање на панелот, кое е закотвено на 60 Hz. 

Ние навистина имаме а интересно LED позадинско осветлување од 350 cd / m2, бидејќи како што е очигледно, работиме на IPS LCD панел. Имаме контраст од 1000: 1 и ова ни овозможува заедно да уживаме во 91% од опсегот NTSC, 105% од опсегот sRGB и 89% од стандардот Adobe RGB, за да можеме да сметаме дека е погодно за уредување фотографии врз основа на нашите тестови. Точно е за бојата, и ние останавме многу блиску до идеалната температура на бојата од 6500К што резултира со јасна и природна слика, освен можеби во црвените, каде што мониторите на Филипс имаат тенденција да се заситуваат. Инаку имаме прилично хомогена боја која изгледа природно и пријатно и за работа и за играње. Можете да го купите по најдобра цена на Амазон, не ја пропуштајте оваа можност.

Поврзување и HDR

На овој Philips Momentum 278M1R му недостасува речиси ништо, па да почнеме со што Веднаш пропуштив USB-C конекција. Иако е точно дека оваа технологија с yet уште не е забележливо имплементирана во професионалната средина, корисниците на Apple ќе ја ценат. Второ, Продолжуваме со многу широк опсег на можности, најдобри на пазарот како што можев да ги забележам:

 • Излез за слушалки од 1x 3,5 милиметри
 • 2x HDMI 2.0
 • 1x DisplayPort 1.4
 • 1x USB-B возводно (за додатоци и компјутер)
 • 4x USB 3.2 низводно за поврзување периферни уреди (вклучува BC 1.2 брзо полнење)

Оваа безброј листа на пристаништа ќе ни овозможи да работиме без HUBs ако ја искористиме предноста на нејзината USB-B порта, нешто што кај другите монитори на Philips се прави преку USB-C порта. Работи за тастатури, глувци и многу повеќе, нешто што ми се чини особено добро.

Што се однесува до HDR, ние сме сертифицирани за HDR400, земаме предвид дека немаме голема осветленост или зонално осветлување, така што HDR го прави она што може најдобро. Има широк опсег на бои, затоа неговиот опсег на бои е доста широк во темни области. Светлината е разумна и генерално ни даде добри резултати.

Звучно и мултимедијално искуство

Овој Philips Momentum 278M1R се одликува со два целосно интегрирани звучници со надолно отпуштање со проценета моќност од 5W за секој. Реалноста е дека со речиси целосното отсуство на бас, ни нуди искуство над просекот. Сепак, јас сепак препорачувам добра звучна лента како Sonos Beam како добра компанија за овој тип на уред. Успеваат да ни го пополнат искуството ако не бараме многу и добро н get тргнат од патот. Во теорија, Тие се звучници со сертификат за DTS Sound.

Што се однесува до корисничкото искуство, морам да се изјаснам за фан на фабричката калибрација на мониторите на Philips, изгледа природно и разноврсно. Ние ги искористивме неговите карактеристики со PlayStation 5 и на ист начин работевме со него преку Apple MacBook Pro, и се исполни и за фотографското издание и за видео играта. Имаме режими Паметна слика со претходно поставени вредности за секоја функционалност, како и додадени технологии во стилот на FlickerFree. Очигледно нивната само 4 ms imputlag (GtG) ни овозможуваат да уживаме во стрелците и другите видео игри. Да навистина, 60 Херц можеби тие не успеваат за најсложените гејмери.

Искуството од неговите 22 RGB LED диоди зад рамката што Филипс ја крсти како Амбиглоу е спектакуларно, создава чувство на многу забележливо потопување, и зошто да не го кажам, едноставно е „забавно“ во нашата канцеларија / соба, сето тоа без надворешен софтвер На

Мислење на уредникот

Се соочуваме со исклучително разновиден монитор, добра опција за оние кои учат / работат во иста позиција каде што ги поминуваат часовите на забава, ни овозможува да ги оптимизираме просторите без да изгубиме ниту една функционалност, со гарантен печат на Филипс. Цената, околу 400 евра во зависност од продажното место, со бесплатна достава на Амазон.

Момент 278M1R
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
414,00
 • 80%

 • Момент 278M1R
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 17 октомври 2021
 • Дизајн
  Уредник: 95%
 • Квалитет на панелот
  Уредник: 90%
 • функции
  Уредник: 90%
 • Conectividad
  Уредник: 85%
 • компатибилност
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 85%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Елегантен, добро изграден дизајн
 • Широк избор на порти и поврзување
 • Со Ambiglow зачувувате LED лента
 • Многу добар панел со добри функции и поставки

Contras

 • Без USBC
 • Ми недостасува малку повеќе сјај во овој опсег на цени
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.