Дали сте добар гејмер? Британското воено воздухопловство може да ве вработи

Борбен дрон

Ние сме во ерата на беспилотни летала, и сè повеќе се создава впечаток дека битките во иднината ќе се водат од пилотите, далеку од високата и опасна борбена точка. Британското воено воздухопловство е едно од најпрестижните во светот, и како би можело да биде поинаку, тие веќе долго време работат со беспилотни летала во своите редови. Сепак, командант за операции од Кралското воено воздухопловство ги погледна гејмерите како идни „пилоти“ на беспилотните летала кои го населуваат небото на местата за конфликти.

Како што научивме преку Gizmodo, Маршалот Грег Багвел е командант одговорен за овој вид операции, и според неговите последни изјави, стресот од пилотирање на беспилотни летала честопати може да го надмине оној на реалните авиони, предизвикувајќи проблеми со анксиозност и болести кои произлегуваат од нив оние кои се одговорни за преземање контрола на беспилотни летала на борбена територија. Затоа, дТие имаат сериозни проблеми во врска со персоналот одговорен за оваа задача, необичен и важен.

Треба да ги тестираме и разгледаме 18 или 19-годишниците како оператори со беспилотни летала, вадејќи ги од нивната соба и подалеку од PlayStation за да го искористиме нивното искуство во контролите на беспилотно летало. Ние ќе им кажевме: 'да, никогаш не сте летале со едно од овие, но тоа не е важно затоа што знаеме дека можете да го направите тоа'.

Командантот верува дека овие алатки ќе бидат неопходни во иднина. Гејмерите се навикнати да поминуваат многу часови пред екранот, управувајќи со сите видови гаџети, со прецизноста што ја заслужува. Сепак, логично е дека за закоравениот војник се создава фрустрирачка ситуација кога по толку години вежби и подготовки, тие ќе седнат на столчето пред џојстик и екранот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Фер патрони dijo

    Дали сакате да бидете учесник во тестовите како контакт со претставникот?

бул (точно)