Добитници на Оскари 2018 година

Постојат многу корисници кои кога станува збор за одење во кино, не засновано врз основа на нивните сопствени вкусови или критериуми, туку наместо тоа ја донесуваат својата одлука врз основа на бројот на награди што ги добиле, па сега церемонијата на доделување на Оскарите за оваа година , има голем број наслови за да оди во кино.

Оваа година немаше голем победник кој однесе голем број, бидејќи беше како Божиќна лотарија, наградите беа распределени на повеќе филмови како на пр. Три реклами на периферијата, Данкирк, Обликот на водата. Еве ви покажуваме кои беа добитници на Оскарите 2018 година.

Индекс

Најдобар филмски оскар 2018 година

Победник

 • Обликот на водата

Номинираните

 • Повикај ме аме
 • Dunkerque
 • Најмрачниот момент
 • Пуштете ме
 • Дама птица
 • Архивите на Пентагон
 • Невидливата нишка
 • Три реклами на периферијата

Оскар за најдобра режија 2018 година

Победник

 • Гиilleермо дел Торо од Обликот на водата

Номинираните

 • Пол Томас Андерсон за Невидливата нишка
 • Грета Гервиг од Lady Bird
 • Кристофер Нолан од Dunkerque
 • Jordanордан Пиле од Пуштете ме

Најдобар актер Оскар 2018 година

Победник

 • Гери Олдман од Најмрачниот момент

Номинираните

 • Дензел Вашингтон за Роман Ј. Израел, Еск
 • Даниел Калууја за Пуштете ме
 • Даниел Деј Луис од Невидливата нишка
 • Тимотеј Шамалет од Јави ме со твоето име

Најдобра актерка Оскар 2018 година

Победник

 • Франсис Мекдорманд од Три реклами на периферијата

Номиниран

 • Сали Ховинс од Форма на вода
 • Саоирсе Ронан од Lady Bird
 • Мерил Стрип од Архивите на Пентагон
 • Маргон Роби од Јас, тоња

Најдобра споредна машка улога во Оскар 2018 година

Победник

 • Сем Роквел од Три реклами на периферијата

Номинираните

 • Вилијан Дафо од Проектот на Флорида
 • Ричард enенкинс од Обликот на водата
 • Кристофер Пламер од Сите пари на светот
 • Вуди Харелсон од Три реклами на периферијата

Најдобра споредна женска улога во Оскар 2018 година

Победник

 • Алисон Janани од Јас тоња

Номиниран

 • Октавија Спенсер од Обликот на водата
 • Лесли Манвил од Невидливата нишка
 • Лори Меткалф од Lady Bird
 • Мери Bеј Ближ за Погрешно

Најдобро оригинално сценарио Оскар 2018 година

Победник

 • Пуштете ме од Jordanордан Пиле

Номинираните

 • Обликот на водатаод Гиilleермо дел Торо
 • Lady Bird од Грета Гервиг
 • Болеста на убовта од Емили Гордон и Кумаил Нанјани
 • Три реклами на периферијата од Мартин МекДонах

Најдобро адаптирано сценарио Оскар 2018 година

Победник

 • Јави ме со твоето име од ameејм Ајвор

Номинираните

 • Уметникот на катастрофата од Мајкл Х. Вебер и Скот Нојстадер
 • Играта на Моли од Арон Соркин
 • Logan од Мајкл Грин, Скот Франк и ејмс Манголд
 • Погрешно од Ди Рис и Вергилиј Вилијамс

Оскар за најдобар странски филм 2018 година

Победник

 • Фантастична жена - чили

Номинираните

 • Плоштадот - Шведска
 • Без Loveубов - Русија
 • Во тело и душа - Унгарија
 • Навредата - Либан

Оскар за најдобар анимиран филм 2018 година

Победник

 • Коко

Номиниран

 • Шефот бебе
 • Фердинанд
 • Доносникот
 • Ovingубов Висент

Оскар за најдобра кинематографија 2018 година

Победник

 • Блејд ранер 2019 од Роџер Дикинс

Номинираните

 • Dunkerque од Хојте Ван Хојтема
 • Најмрачниот момент од Бруно Делбонел
 • Погрешно од Рејчел Морисон
 • Обликот на водата, Дан Лоустен

Најдобри специјални ефекти Оскар 2018 година

Победник

 • Блејд ранер 2019

Номинираните

 • Чувари на галаксијата вол. двајца
 • Конг: Остров на черепот
 • Војна за планетата на мајмуните
 • Војна на Starвездите: Последниот џедај

Најдобар саундтрак Оскар 2018 година

Победник

 • Обликот на водатаод Александар Десплат

Номинираните

 • Три реклами на периферијатаод Картер Бурвел
 • Невидливата нишкаод Jonони Гринвуд
 • Војна на Starвездите: Последниот џедајод он Вилијамс
 • Dunkerqueод Харнс Цимер

Оскар за најдобра песна 2018 година

Победник

 • Запомни ме, во Коко

Номинираните

 • Ова сум јас, во Големиот шоумен
 • Силна река, во Mudbound
 • Застанете за нешто, во Маршал

Најдобар продукциски дизајн Оскар 2018 година

 • Обликот на водатаод Шејн Вио, ffефри А. Мелвин и Пол Астербери

Најдобар костум Оскар 2018 година

 • Невидливата нишка од Марк Бриџис

Најдобра шминка и фризура Оскар 2018 година

 • Најмрачниот момент

Најдобра монтажа на Оскар 2018 година

 • Dunkerqueод Ли Смит

Најдобра монтажа на звук Оскар 2018 година

 • Dunkerqueод Алекс Гибсон и Ричард Кинг

Најдобар звук микс Оскар 2018 година

 • Dunkerque,, од Грег Ландакер, Марк Вајнгартен и Гери Рицо.

Најдобар документарен филм Оскар 2018 година

 • Икарод Дан Коган и Брајан Фогел

Најдобар фантастичен краток филм Оскар 2018 година

 • Тивкото дете

Најдобар документарен филм Оскар за краток филм 2018 година

 • Небото е сообраќаен метеж на 405

Најдобар анимиран краток филм

 • Почитувана кошарка

Мексико повторно го освојува Холивуд

Гиilleермо дел Торо, заедно со Алфонсо Куарон и Алехандро Гонзалес Ињарито, сите Мексиканци, во новите кралеви на филмската индустријаСите тие имаат освоено барем еден Оскар за нивното најново дело (Алфонсо Куарон за најдобар режисер за гравитација во 2017 година и Алехандро Ињариту за најдобар филм и најдобар режисер за птичји во 2015 година). Куарон и Дел Торо работеа заедно на филмот Лавиринт на Пан, собирајќи шест номинации за Оскар во 2007 година

Меѓу некои од најпознатите филмови на Гиilleермо дел Торо, покрај Лавиринтот на Пан, ги наоѓаме Кронос, Блејд II, Ел еспинсадо дел дијабло, Мимиќ, Хелбој, Хелбој Втори, Пацифички раб (од кои вториот дел е пред излегување, иако само за тоа беше задолжен сценариото)


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)