IPhone 7 сега е официјален, дали е добро време да се купи iPhone 6s?

Јаболко

Со месеци го чекавме лансирањето на iPhone 7 што речиси никој не остави рамнодушен. Сепак, она што скоро никој не го сакаше е неговата цена, многу висока и тоа го прави надвор од дофат на голем дел од корисниците и покрај, на пример, многубројните можности што ги даваат мобилните оператори за да можат да го стекнат на удобен начин плаќајќи на 24 рати.

Можеби затоа многумина веќе почнуваат да ги разгледуваат новите цени на iPhone 6s и iPhone 6s Plus кои оние на Купертино ги објавија неколку часа по официјализирањето на новиот iPhone. Во случај да ја разгледувате можноста за купување на iPhone од претходната генерација, денес решаваме многу од вашите сомнежи во овој напис што го насловивме; iPhone 7 сега е официјален, дали е добро време да се купи iPhone 6s?.

Пред сè и пред да започнеме да ги решаваме сомнежите што може да ги имаме при купување на iPhone 6s, ќе ги разгледаме новите цени што ги има овој мобилен уред.

Цени на iPhone 6s

Тука ви го прикажуваме новиот цени на iPhone 6s и iPhone 6s Plus што отсега ќе најдеме само внатрешно складирање од 32 или 128 GB. Apple одлучи да ја елиминира многу омразената верзија од 16 GB и верзијата од 64 GB за да остави на пазарот само две верзии со две различни складишта.

 • iPhone 6s 16 GB: 659 евра
 • iPhone 6s 128 GB: 769 евра
 • iPhone 6s Plus 32GB: 769 евра
 • iPhone 6s Plus 128GB: 879 евра

Аспекти кои треба да се однесуваат на тоа дали ќе одлучиме да купиме iPhone 6s

Јаболко

И покрај фактот дека Apple официјално го претстави новиот iPhone 7 нема да го напушти патот кон iPhone 6s, кој ќе биде ажуриран на iOS 13 на 10 септември, новата верзија на софтверот Купертино. Покрај тоа, секој пат кога ќе се набави iPhone, тој има 2-годишна гаранција, која можеме да ја продолжиме преку програмата позната како Apple Care, така што нема да ризикуваме и покрај тоа што ќе набавиме мобилен уред кој веќе не е најсоодветен- работ на компанијата.

Ние исто така мора да го земеме предвид тоа Момците на Тим Кук ја елиминираа една од најголемите главоболки што iPhone 6s со 16 GB простор им овозможи на многу корисници. И тоа е дека складирањето на овој терминал беше очигледно недоволно. Отсега па натаму, само 32 или 128 GB верзии ќе бидат достапни на пазарот со многу сочна цена.

Враќајќи се на темата софтвер, како што веќе рековме, и iPhone 6s и iPhone 6s Plus наскоро ќе бидат ажурирани на новиот iOS 10, затоа не треба да се плашиме дека тој брзо ќе застари. Apple нема обичај наскоро да ги остава своите терминали без ажурирања, и покрај тоа што има нова starвезда на пазарот.

Ние ги споредуваме цените на iPhone 6s и iPhone 7

Сите или скоро сите погледнавме во цени на новиот iPhone 7Иако не сме размислувале ниту да го купиме, но во случај да се сетиме на нив, така што сите ќе ги имаат многу присутни пред да ги споредат со оние на iPhone 6s;

 • iPhone 7 32GB; 769 евра
 • iPhone 7 128GB; 879 евра
 • iPhone 7 256GB; 989 евра

Ако ги споредиме со цените на iPhone 6s, ќе видиме дека можеме да заштедиме по 110 евра во секој модел, иако да, нема да ја имаме на располагање верзијата за внатрешна меморија од 256 GB што ја резервираше Apple само за својот нов предводник.

Јаболко

Што се однесува до iPhone 7 Plus, ова се цените со кои тој ќе се појави на пазарот на официјален начин;

 • iPhone 7 Plus 32GB; 909 евра
 • iPhone 7 Plus 128GB; 1.019 евра
 • iPhone 7 Plus 256GB; 1.129 евра

Во најголемата верзија на iPhone наоѓаме разлика во цената од 140 евра, со само 32 и 64 GB верзија на располагање повторно.

Мислење слободно

Цените на iPhone, без оглед на моделот, претставуваат значителен финансиски трошок за секој корисник, затоа е потребно да се биде крајно јасен за тоа што ќе се направи. Разликата помеѓу набавувањето на iPhone 7 и iPhone 6s не е премногу голема кога зборуваме за трошење значителна сума пари што за многумина е значителен износ на месечна плата што ја наплатуваме.

Искрено верувам дека кога тргнуваме во авантурата за набавка на iPhone, бидејќи денес трошењето барем 769 евра е вистинска авантура за повеќето од луѓето во овој свет, треба да започнеме да го стекнуваме предводникот на Apple, без да се определиме за претходните верзии, колку што сме сигурни дека тие ќе ни понудат одлични перформанси и дека нема да престанат да се ажурираат за неколку години.

Заштеда на 110 или 140 евра за стекнување претходна верзија, која никогаш нема да биде на ниво на iPhone 7 колку и да сакаме и дека е корисна и употреблива, мислам дека нема многу смисла, барем според мене . Ако одам во авантурата за набавка на iPhone, без сомнение верувам дека треба да се стремиме да го имаме најдобриот iPhone што можеме да го имаме, дури и ако не чини неколку евра повеќе.

Да, Ако единственото нешто што сакате да имате iPhone, така што вашите пријатели можат да го видат симболот на јаболко врежан на задниот дел од терминалот, без разлика за која верзија станува збор или какви новости има, без сомнение iPhone 6s Може да биде одлична опција, која исто така ќе ја најдете со уште пониска цена преку оператор на мобилен телефон што ќе ја намали цената на iPhone 6s и iPhone 6s Plus дури и повеќе од Apple.

Одлуката да купите iPhone 7 или iPhone 6s е ваша, но нема сомнение дека е добро време да купите iPhone 6s, иако може да зажалите за неколку недели.

Дали мислите дека е добро време да купите iPhone 6s благодарение на намалувањето на цената направено од Apple?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.