Екстензии на датотеки. За што служат и како да се видат скриени екстензии

Различни формати и нивни екстензии

LДатотеките што ги имаме на нашиот компјутер може да се прикажат на екранот на два начина, на пример, ако имате компресирана датотека наречена „file32“ може да ја видите на вашиот компјутер како „file32“ или можеби како „file32.zip“ или „file32.rar“. Ако го видите само делот од името "file32", вашиот компјутер го чува скриени екстензии, како што тоа обично се случува во Windows XP (не знам како ќе дојдат во Виста), сега ако ја видите датотеката со крај на крај ". zip" или ".rar" (може да има и многу други како ".arc" или ".exe», на пример) тогаш вашиот компјутер ви овозможува да ги видите екстензии на датотеки.

AСега можете да знаете дали наставките на датотеките се прикажани или скриени на вашиот компјутер едноставно со тоа што го направивте претходниот тест, но за што служат наставките и за што служат?

Кои се наставките на датотеките?

На разговорен јазик би можеле да кажеме дека наставката на датотеката е збор обично, не секогаш, составен од три букви и дека е одделен од името на датотеката со одредена точка. Некои примери на екстензии се: .zip, .пр, .exe, .pdf, .jpg, .avi, .3гр, .pando, .png, .bmp, .mov, .html, итн.

За што служат тие?

Оперативните системи како што се Windows користат екстензии за препознавање на форматот на датотеката. Тоа е, ако видите датотека наречена "некомпресирана.rar", знаете дека тоа е компресирана датотека затоа што, иако неговото име вели поинаку, таа има продолжување „.rar“ што одговара на еден од видовите на проширување што го користат компресирани датотеки.

AИако екстензиите не се видливи, оперативниот систем ќе ги прочита бидејќи тие сè уште се прикачени на датотеката, дури и ако не ги гледате. На овој начин компјутерот ќе ви овозможи да извршите некои задачи или други со таа датотека во зависност од нејзиното проширување.

PМожеби ќе се запрашате зошто сакам да го видам наставка на датотека ако компјутерот веќе знае како да се справи со нив иако не ги гледам? Па, од неколку причини:

Primero затоа што на тој начин ќе имате поголема контрола над датотеките на вашиот компјутер и ќе го подобрите безбедност во него.

Ако, на пример, преземете слика од Интернет, наречена „photography.jpg.exe“ и имате скриени екстензии, ќе видите само „photography.jpg“ бидејќи токму во овој случај, проширувањето е „.exe“ што одговара на извршна датотека. Не мешајте, запомнете го тоа продолжувањето оди до крајот на датотеката. Ако датотеката се викаше «fotografia.jpg», таа ќе беше слика со додаток «.jpg», но бидејќи датотеката се нарекува «fotografia.jpg.exe», наставката е «.exe» и затоа е програма што некој сакаше да се скрие зад изгледот на фотографијата.

Вирус скриен на фотографија

Ова веројатно би значело дека предметната програма е вирус и тие сакаа да го прикрадат. Во секој случај, дури и ако ги имате скриени наставките, оперативниот систем ќе препознае дека е извршна датотека и затоа ќе ја претстави на екранот како icono на програма, а не со онаа на слика. Но, ако не сте внимателни и не ги сфаќате тие детали, може да го инсталирате вирусот мислејќи дека отворате слика.

Вториот затоа што ако следите некое од упатствата што можете да ги најдете овде VinagreAssino.com ќе видите дека јас обично се однесувам на датотеки со нивно име и наставка. На овој начин е полесно следете ги прирачниците и добро е и да се навикнеш, ако не си веќе, да имаш поголема контрола врз тоа што правиш со твојот компјутер.

SАко не можете да ги видите наставките на датотеките (или датотеките) на вашиот компјутер и сакате да ги видите, ова треба да направите за да се појават на екранот.

1-ви) Треба да го отвориме секој прозорец за истражувач на прозорци. Брз начин да го направите тоа со двојно кликнување на „Мој компјутер“. На сликата подолу можете да ги видите трите локации каде што можете да ја најдете иконата „Мојот компјутер“. Во менито Започни, на работната површина или во Брзо стартување на лентата со задачи.

Локација на иконата на мојот компјутер

2-ви) Кога ќе се отвори прозорецот наречен „Мој компјутер“, кликнете на горниот дел од прозорецот каде што пишува „Алатки“. И потоа во паѓачкото мени што се отвора, кликнете на „Опции за папка ...“ што се наоѓа на дното на тоа мени.

Прозорец за мојот компјутер

3-ви) Windowе се отвори прозорецот "Опции за папка", кој содржи три јазичиња. Кликнете на табулаторот "Поглед" и потоа скролувајте со страничната лента надолу (видете ја сликата) низ областа наречена "Напредни поставки" додека не ја видите опцијата "Сокриј ги наставките за датотеки за познати типови на датотеки" тоа ќе биде обележано. Она што треба да направите е да го отштиклирате тоа поле, за да можете да ги видите скриените екстензии. Кога ќе го направите тоа, кликнете на копчето "Примени на сите папки" на врвот во областа наречена "Погледи на папки". На овој начин ќе ги направиме наставките на сите датотеки видливи во сите папки. На сликата подолу, сè е означено да служи како референца.

Прикажи скриени датотеки

Следно, ќе се отвори прозорец наречен „Прегледи на папки“ во кој оперативниот систем ве прашува дали сакате да ги конфигурирате сите папки на компјутерот така што тие да одговараат на поставките што сте ги примениле. Кликнете на „Да“ и продолжете.

4-ви) Потоа кликнете на копчето „Примени“ во долниот десен агол на прозорецот „Опции за папка“ за да се зачуваат промените што се направени.

Примени ги промените на скриената датотека

Конечно, кликнете на "OK" за да го затворите прозорецот.

Прифатете ги промените во скриените датотеки

AСега наставките на датотеките се видливи и ќе можете да имате поголема контрола над нив. На крај, прочитајте ги овие неколку препораки за да избегнете проблеми:

 • Сега кога ќе го смените името на која било датотека, треба да обрнете внимание не менувај ја наставката за носење на досието. Оперативниот систем ќе ве предупреди ако се обидете да го сторите тоа, но ако го направите по грешка, ништо не се случува, преименувајте го со ставање на соодветното продолжение на крајот.
 • Немој да мислиш дека можеш префрлете се од еден во друг формат само со промена на наставката на датотеката. Ако имате видео наречено „video.avi“, немојте да мислите дека со преименување во „video.wmv“ веќе го претворивте во формат Windows Media Video (wmv). Датотеката ќе продолжи да биде видео во формат „AVI“ и единственото нешто што ќе постигнете е оперативниот систем да не ја отвора со соодветната апликација и затоа нема да можете да ја гледате.

BПа, тоа е сè во врска со наставките и зошто е корисно да можеме да ги видиме и да не ги чуваме скриени. Во друга статија ќе видиме кои се најчестите екстензии (zip, avi, bmp, ...), кои формати ги претставуваат (компресирани, видео, слика, ...) и кои програми треба да ја користиме секоја од нив. До тогаш оцетни поздрави.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

57 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   рзапатав dijo

  Дали знаете некој трик за преименување на датотеките во скриеното проширување со менување и на наставката. Изгледа дека некаде го прочитав тоа дека мораше да биде заградено во наводници. Keepе продолжам да барам.

 2.   Оцет убиец dijo

  И зошто сакате да ги промените и наставките?

 3.   АНА ЛУИСА dijo

  Сакам да научам нови работи

 4.   Мигел dijo

  Ги следев сите чекори и датотеките не се видливи ... тие се слики
  Што можам да направам? и ми требаат

 5.   Оцет убиец dijo

  Па, немам идеја Мигел, во теорија треба да ги видиш.

 6.   Еми22 dijo

  Ги направив чекорите што ме прашавте за оцет убиец ...

  и сега ќе го инсталирам, ако успеам, ќе ти пишам и ако не, ќе се видиме Куидензе ...

 7.   Хозе dijo

  здраво оцет, мојот проблем е следното испрати за форматирање на мојот компјутер и имам инсталирано неколку програми, но во моментот на преземање на windows live messenger не ја извршува програмата, пораката не е валидна апликација за win32 ако ме водиш малку
  благодарам однапред

 8.   Оцет dijo

  Првото нешто е што ќе погледнете во продолжението што го имате, дали ќе знаете како не? Тогаш, ако не видите ништо чудно, мора да биде .exe или компресиран .rar или .zip (обично), можеби сте ја преземале програмата за друг оперативен систем (тоа е многу ретко, но можеби). Обидете се да го преземете и ако сè оди добро, ќе помине антивирус во случај да не се верува на претходното. Поздрав.

 9.   едит dijo

  Здраво, погледнете, сакам да знам како бришам датотеки, папки или какво било продолжување што ми го оштетува или забавува компјутерот и како го наоѓам.
  екстензии што не работат за мојот компјутер.
  благодарам за се.

 10.   ултрагон dijo

  Ви благодарам, фенси, благодарам платеник!

 11.   марибел dijo

  ИСПРАТИТЕ НЕКОИ ДОСИЕИ ЗА AUTOCAD (ПРОДОЛУВАЕ НА DWG), АМА ОД ОВАА ПРОДОЛУВАЕ ОВИЕ ЈА ПРИЈАВУВААТ ПРОДОЛУВАЕ VEM .... КАКО ДА ГО ОТВОРАМ?

 12.   DoeRpA dijo

  Ви благодариме за вашата помош

 13.   ЛУИС МИГУЕЛ dijo

  ВАORTНО Е ДА ИМАТЕ СОКРИЕНИ ИСКЛУЧОЦИ

 14.   хрнан dijo

  proteus ares не можам да ја инсталирам на процесорот кога ќе завршам со инсталирање на оваа програма, добивам реклама во која се вели дека недостасува датотеката license.exe, како можам да ја поправам, што можам да направам?

 15.   Агата dijo

  Фала пријателе, ти ми го спаси животот, добив многу досиеја и веќе не можев да ги видам екстензиите, раздвижував одредени работи и се заебав како некој што вели дека навистина ме спасил, ти благодарам повторно

 16.   JAIME dijo

  КАКО ГИ ГЛЕДАМ ДОСИЕЛИТЕ СО ПРОДОЛУВАЕ НА СВОМ И ИМАМ НЕКОИ ДОСИЧКИ КОИ НЕ МОANАМ ДА ГО ГЛЕДАМ НЕГОВОТО ПРОДОЛTУВАЕ, НЕ ЗНАМ ДА ГО БИРАМ

 17.   Рубентдф dijo

  Како и секогаш одлично, ви благодарам

 18.   магда dijo

  Здраво…
  те молам помогни ми
  Не можам да имам неколку видеа на мојот компјутер што ми ги испратија со .3gp продолжение
  што треба да направам ?????????

 19.   JAVIER dijo

  МНОГУ ДОБРО на статијата, барам информации за најдобрите аудио и видео екстензии за објавување на веб-страници, го ценам вашето водство .grcs

 20.   m87 dijo

  Здраво, гледате, користам антивирус и анти rootkits затоа што мојот компјутер е заразен и на други веб-страници препорачуваат да не ги кријам датотеките и екстензиите за да ги најдам и што веќе ги имам.

  Но, какво е моето изненадување кога во секој агол и папка ќе најдам Стотици скриени датотеки чија икона се чини помалку јасна, и тоа ме изненадува затоа што многу се работи што ги избришав пред неколку месеци.

  Моето прашање е дали можам повторно да ги избришам овие датотеки или ќе се случи нешто?

  Честитка.

 21.   кајзер dijo

  благодарам што ме спаси

 22.   Kike dijo

  Како можам да видам е-пошта со WMV и AVI екстензии.

  Ви благодариме.

 23.   енке dijo

  Здраво поздрав, мојот проблем е што сакав да додадам Microsoft Office дека го преземав оштетен и ми рекоа дека ќе го додаде на екстензијата exe и јас го сторив тоа, но ништо што се отвори и сега тоа го предизвика проблемот што сега нема exe датотеката отвора која било икона и дали програмите не се извршуваат, се надевам дека ви помагаме благодарам

 24.   Ангелика dijo

  оцет убиец. благодарам за твојата информација ... вистината е одлична ... но знаеш ... сакам да испратам слика на е-пошта и не можам ... што да правам
  благодарам Ахелика

 25.   Никол dijo

  ТОА ДОБРО МЕ УБИСТАА ОД ИМПРЕСИЈА
  САЈТЕТО Е ДОБРО, НО ИСПИТУВА ИНФОРМАЦИИ
  XAU
  XD XD XD XD

 26.   Хуан Камило dijo

  здраво благодарам за тоа, но ги нема најпознатите екстензии

 27.   Ритсука dijo

  Ви благодарам! Информацијата беше многу корисна, влегов xk m падна погрешно k сè имаше продолжување на крајот, веќе го деактивирав xD

 28.   Mundo dijo

  Имам ЦД со фотографии што не можам да ги прегледувам на ништо друго освен на компјутер, додатоците на фотографиите се .oca дали има прегледувач или конвертер што ми овозможува да ги снимам за да ги гледам на ТВ

 29.   МОНИКА dijo

  Имам слика од JPG и ми треба во формат за отпечаток во магазин и ме прашуваат за оригиналот, што не го имам само како слика што морам да ја направам за да може сликата да ми биде отпечатена во списанието , ЈА РАБОТИВ ВО ПРЕДУСЛУВА ДОСТА СО ADOBE НО НЕ ЗНАМ АКО ДОСТА Е, МОANЕ ДА МИ ПОМОГНЕТЕ, ВЕ МОЛАМ

 30.   Крем dijo

  Би сакал да знам што е проширување на текст и слика
  ве молам е итно

 31.   осаменост dijo

  Тато е силен го сакам !!!!!!!!!

 32.   СОФИЈА dijo

  УАУУУУУУУУ

 33.   СОФИЈА dijo

  БРЗО ТРЕБО ТРЕБА НА ФОТО И СЛИКА СО ДОСТАПКА EXTENCONS !!!!!! КАЈ КИЕН МОЕ ДА МИ ПОМОГНЕ ???????

 34.   СОФИЈА dijo

  И ВИДЕО !!!!!!!!!!!!!!!!! : л
  (I.e.

 35.   Arturo dijo

  Не можам да видам видео датотеки со екстензија .exe во WMP 11. Што ми препорачувате?

 36.   Гил dijo

  Оцет
  Првпат се консултирам со вашата страница, а во врска со тоа како да ги видите наставките на датотеката, тоа беше многу корисно
  Ви благодарам многу
  Гил.

 37.   валдо dijo

  ве молам, ми треба помош, треба да сменам датотека од zip во jpg формат
  бидејќи никој не го објавува ова и затоа што се чини забрането, не разбирам
  благодарение

 38.   Енцо dijo

  Благодарам, многу ми помогна. Подобро објаснето е невозможно да се најде.

 39.   силви dijo

  здраво погледни, мојот проблем е што имам датотека со продолжување db и не се отвора со ниту една од програмите што ги имам, како можам да го направам тоа? треба да преземам контролер? однапред благодарам за вашата помош.

 40.   ЕНРИКА dijo

  Често добивам од мои пријатели е-пошта со датотеки со .wmv наставка
  Како можам да знам дали можам мирно да ги отворам, затоа што ме исплашија со проблемот со вирусот? Имам антивирус Авира, АВГ и Аваст

 41.   Пинк Флојд dijo

  da

 42.   исто dijo

  Здраво Оцет убиец,

  Моето прашање е ова; Имам програма за инсталирање .exe, ја преземав, но не можам да ја извршувам на мојот компјутер и дури не ја препознава како што е, во форма на автоматска извршна датотека Winrar, сепак остатокот од програми за инсталирање do. Покрај тоа, истата програма, можам да ја видам, да ја вчитам и да ја извршувам без проблеми на други компјутери.

  ?

 43.   Кристофер dijo

  Која е наставката за фотографии, аудио и видео?
  благодарение

 44.   Елизабета dijo

  ТРЕБА ПОМОГ, за да ја сокријам содржината на датотеката, ја избришав нивната наставка и беа препознаени само како датотеки, сега не се сеќавам на проширувањето што го имаа, како да го дознаам оригиналното проширување на моите датотеки?

 45.   Вендо! dijo

  Супер ДОБРА информацијата многу ми помогна многу ви благодарам

 46.   Даксе dijo

  помогни на мојот компјутер го изгуби .exe и не можам да отворам никаква exe програма помогни ми porvafor

 47.   ernesto dijo

  здраво, многу добро се што ќе објасниш ти поставувам прашање ако преземам видео или филм од арес, додека симнуваш сакам да видам колку малку си преземал со самиот арес плеер за да видам дали тоа е филмот или видеото што барав Дали постои ризик да ме фати вирус?

 48.   Marie dijo

  Ви благодарам многу, мислам дека навистина многу ми помогнавте. Веќе бев супер фрустриран бидејќи не знаев како да го сменам продолжувањето на датотеките и така натаму. Ви благодарам!(:

 49.   Daniela dijo

  Сакам да знам како можам да испратам е-пошта и дека кој и да ја прими, ја отвора автоматски. Ви благодарам

 50.   ХорхеХџ dijo

  ТРЕБА ПОМОШ, ИТНО!
  Ми треба некој да ми помогне, имам неколку изо слики што ги создавам со папки video_ts, но преземав неколку филмови во формат m2ts и прочитав дека може да го сменам форматот со влегување во опции на папки, преглед на табулаторот и отстранување на ознаката на скриј продолжување на датотека или нешто добро, и добро јас запалам филмови, но сега моите филмови што се ISO не сакаат да ми го грабнат ДВД-то и повторно го ставам пуканките во продолженијата и останува ист, некој што може да ми помогне би бил од голема помош.

 51.   Adriana dijo

  Здраво!! Инсталирав арес и го користев, го исклучив компјутерот и кога повторно го вклучив, сакав да го користам Арес и ми кажува дека не ги препознава exe-датотеките. Не знам како да го решам, може ли да помогнете мене со едноставно објаснување?, т.е. не толку техничко, за да можам подобро да те разберам, многу благодарам однапред, прегратка

 52.   Табата dijo

  Не разбирам оооооооооооооооо ...

 53.   Хозе dijo

  Добро утро! Кога ја форматирам мојата мемориска картичка на мојот телефон и ја поврзувам со компјутерот за да внесувам податоци, ми кажува дека има продолжение exe и телефонот не ми го чита, зошто се случи ова? И во кое продолжение мора да биде мојот телефон да го чита? Ви благодарам!!!

 54.   nicola dijo

  Здраво пријателе, како си? Имам проблем што не можам да снимам слики од датотека на филм bd25 или со фрап или со кој било друг што го знам, може да ми помогнете благодарам

 55.   Лурд dijo

  Здраво на сите. Имам проблем, добив датотека со продолжување на jpf и не знам со која програма или апликација да ја отворам, може ли да ми кажете на која апликација одговара, благодарам однапред

 56.   васеса dijo

  Мислев дека ова е ужасно, сето ова е бескорисно

 57.   Luisa dijo

  Ја поддржувам ванеса ова е одвратно

бул (точно)