Како да знаете нечија ИП

следи IP Фејсбук

Познајте ја IP-адресата на друг корисник на Фејсбук Може да ни помогне да ве запознаеме малку подобро и во некои случаи во кои воопшто не го познаваме тој корисник за да можеме географски да го лоцираме. ИП има нумерички формат и, спротивно на она што може да мислите, не е серија броеви избрани по случаен избор. Формирано од четири групи фигури одделени со точки, тоа ќе овозможи да се поврзете на мрежата и ќе служи за идентификување на секој компјутер што се поврзува со неа.

Откривањето на ИП-адресата од пораките на Фејсбук може да биде нешто навистина корисно и во оваа статија ќе објасниме неколку едноставни трикови за да можете брзо и без да имате премногу кругови.

Неодамна имаше апликација што може да се преземе од официјалната продавница за апликации на Google или што е истата Google Play и благодарение на што можевме да ја знаеме IP-то на секоја од пораките што ни беа испратени. Социјална мрежа Facebook. За жал, таа апликација е повлечена, ние го замислуваме тоа од нејзиниот развивач или од самиот Google и веќе не можеме да го преземаме.

Поврзана статија:
Што е IP и какви податоци може да ми понуди?

Ако од која било причина треба да ја знаете IP-адресата на секој што ви испраќа порака на Facebook, веќе нема да ја имате толку едноставна како што ја користите апликацијата што претходно беше достапна, но можеби не е толку комплицирана.

IP-адресата може да биде во е-пошта

Ако тој корисник чија IP сакате да ја знаете Го прашувате да испрати е-пошта и ќе го решите вашиот проблем бидејќи знаењето на вашата IP ќе биде прашање, како што велат со шиење и пеење. На пример, во Hotmail или Gmail ќе биде доволно да пристапите до менито за одговор во е-поштата што ви ја испратиле и да изберете „Покажи оригинал“, откако таму ќе треба да пребарувате само со машината за пребарување на прелистувачот за текстот X-потекло-IP, веднаш до него ќе се појави IP-адресата на вашиот контакт.

Во прилог на овој метод, што е, да речеме, прилично едноставен, има и други кои се донекаде комплицирани и од кои мрежата на мрежи е полна. Потоа ве оставаме уште еден на ова видео;

И, ако сте заинтересирани, посетете ја оваа друга статија каде што ве учиме како да како да ја скриете вашата IP

Откријте IP адреса во пораките на Фејсбук

Како да дознаете нечија Фејсбук IP

Најбрзиот начин за брзо познавање на IP на странец од Facebook, е како што коментирав погоре преку е-пошта што ни ја испраќа корисникот. Но, повеќе од веројатно е дека не сакате да го сторите тоа, ако знаете нешто за светот на технологијата, бидејќи преку едноставна е-пошта можеме директно да ја добиеме вашата IP, така што тие ќе претпочитаат да ја користат платформата за пораки на платформата. Ако е така, имаме две опции.

Поврзана статија:
Како да скриете IP

Следете ја IP преку е-пошта со What is нивната IP

Откријте IP на корисник на Facebook со каква е нивната IP

Благодарение на услугата Која е нивната IP-адреса, можеме брзо да добиеме која е IP на корисникот што ни испраќа пораки сè додека сака да соработува без да се сомнева во нешто. Која е нивната IP е услуга што ни нуди врска што ќе ни испраќа по е-пошта кога кликнуваме ИП се користеше за да ја посетите врската со прашањето, врска што обично стигнува до страница во изградба или која едноставно не постои, така што нашиот примач нема да се сомнева во кое било време која е нашата намера при испраќање URL.

Откријте IP на корисник на Facebook со каква е нивната IP

За да се обидеме да се осигураме дека тој ќе го посети, ние само треба да бараме причина поврзана со темата на разговорот што го водиме, се додека е пријателски во рамките. Ако не можете да и ги испратите, порано или подоцна таа ќе ја посети само од curубопитност. Осигурување. Во тоа време, сметката за е-пошта што ја користевме за да ја користиме оваа услуга ќе започне да ги прима IP-адресите од кои е посетена врската. Сега треба само да одиме на веб-страница што ни ја нуди локацијата на таа IP, но тоа ќе го видиме во следниот дел.

Ние не само што можеме да ја користиме оваа услуга за да откриеме IP на корисник на Facebook, туку и можеме да го користиме за која било платформа, било да е тоа е-пошта, WhatsApp, Telegram, WeChat, форуми ... бидејќи во ниту еден момент не е поврзано со услугите што ни ги нуди Facebook, туку е посветено на следење на IP-адресите што ги добива врската што ја испративме.

Следете ја IP-адресата без прибегнување кон е-пошта за Grabify

Веројатно е да се биде страница за која досега не сте знаеле за ништо, не верувајте кога ја пишувате вашата е-пошта. Ако е така, можете да користите привремена, но ќе мора да почекате додека примачот не кликне на врската, што може да ни одземе неколку часа со анонимната страница за е-пошта, ако не сакаме да ја изгубиме сметката што е создадена кога ќе ја користиме овој вид на услуга.

Откријте IP на корисник на Facebook со Grabify

Grabify е услуга слична на онаа што ја коментиравме погоре, но за разлика од претходната, не бара од нас да ја внесуваме нашата е-пошта во кое било време, бидејќи самата веб-страница е одговорна да ни ги обезбеди сите информации откако ќе биде врската кликнато, така што се соочуваме со истиот проблем за кој разговарав погоре. Но, ако не ви пречи да чекате, Grabify е вашата услуга. За разлика од тоа што е нивната IP, можеме да ја маскираме URL-то така што кога корисникот ќе кликне, ќе ги пренасочи на работна веб-страница и да не бидат сомнителни во секое време. Во овој случај, ние мора да ја напишеме мрежата www.facebook.com во делот Внесете за да ја потврдите URL-то или кодот за следење. и кликнете на Креирај URL.

Откријте IP на корисник на Facebook со Grabify

Следно, ќе се прикаже веб-страница каде што ќе ја најдеме URL-то што мора да му ја испратиме на предметниот корисник. Треба само да го копираме и залепиме за да го испратиме. Веднаш на дното, се појавуваат делот Резултати и број. Во овој дел ќе се појават IP адресите на сите корисници кои кликнуваат на URL-то што го добиле од нас. Со цел да ги провериме резултатите, ние мора да ја ажурираме веб-страницата така што ќе се прикаже IP на корисникот. Потоа, само треба да го поминеме следниот дел за да ја откриеме локацијата на предметниот корисник.

Следете ја IP-адресата на Facebook

како да се знае нечија ИП

IP-то Составена е од четири единствени броеви, одделени со периоди,  кои претставуваат регистарска табличка на нашата интернет-врска, односно само ние можеме да ја користиме таа IP во тоа време. Нема друга личност на светот што може да ја користи таа IP-адреса истовремено со нас, па затоа тоа е единствениот начин да се добие трага преку Интернет. Постојат програми кои ни овозможуваат да користиме IP-адреси од други земји, но тие обично се користат главно за посета на Dark Web, што не е исто како Deep Web. Неговата употреба е генерално поврзана со криминални активности или за чија законитост станува збор.

На Интернет можеме да најдеме различни веб-страници кои ни ги нудат овие информации, информации кои се состојат од градот каде што се наоѓа корисникот заедно со името на вашиот провајдер на Интернет. Едно од најдобрите е Која е мојата IP адресаБлагодарение на оваа веб-страница, можеме да ја добиеме популацијата каде што се користи IP, како и земјата. Ние исто така можеме да ги добиеме податоците на интернет провајдерот и видот на употребената врска како додаток да ни покаже дали користената IP-адреса е фиксна или динамична.

Повеќето провајдери на Интернет нудат динамични IP-адреси, така и секогаш кога вие го рестартираме нашиот рутер или модем добиваме нова IP. Ако дотичното лице има фиксна IP, неверојатно случај, можеме да блокираме секаков вид комуникација што доаѓа од таа IP, така што од таа интернет конекција нема порака, е-пошта повторно ќе стигне до нас ... Како што коментирав за повеќето Корисниците имаат динамична IP, бидејќи ако сакаме фиксна IP, идеална за кога сакаме да се поврземе со нашиот компјутер или рутер од надвор од нашиот дом, мора да платиме дополнително за нашата врска, но сето тоа зависи од употребата и потребите на секој корисник.

Дали сте подготвени да рastrear IP на Фејсбук?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

50 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хорхе Баросо dijo

  Пријатели, даденото решение не работи. Ги имам следниве податоци за испраќачот:

  известување +oczsffc6@facebookmail.com

  1.    Карлос Луис dijo

   Не работи, не работи, објасни ми како работи

  2.    Розарио dijo

   здраво калливо добро попладне-како можам да знам-од-каде-доаѓаат од сандаче до мојата сметка на Фејсбук. циендо-гаден и непристоен

 2.   гонзалито dijo

  Луѓето се страшни ... не работи

 3.   Хорхе Баросо dijo

  Одлични пријатели, по неколку тестови најдов како работи. одличен пост, ви благодарам многу.

  1.    Anderson dijo

   пријател, знам како да го добијам изворниот код, но многу е долг тој дел од кодот што треба да го ставите

   1.    крис алекс dijo

    Па, кажи ми како го правиш тоа

   2.    коса Лузгардо пералта dijo

    како да внесете фејбук на IP адреса

   3.    весело морено dijo

    Здраво Андерсон, дали можеш да ми кажеш како можам да го направам тоа, каде ми пишуваш? Имам многу сериозен проблем и треба да го решам

   4.    Вилијам dijo

    Како го правиш сподели го, ми треба

 4.   вјвич dijo

  како работи ова?
  никогаш не пронајден тврд код како таков во заглавието

 5.   ale dijo

  Хорхе Баросо, како го направи ова дело? Може ли да ми испратите е-пошта aleezesandoval @ hot ...

  1.    Jacqueline dijo

   Добро попладне тетка, треба многу итно да знам дека ИП-то на Фејсбук е дечко-демнат кој мислам дека знам кој е, според тоа што живее во Шпанија и мислам дека е од Чиле!, И знам кој може биди, еднаш со тоа ќе ја направам жалбата, ти благодарам на сите

 6.   Хозе dijo

  Хорхе Баросо, како го направи ова дело? можете да ми испратите е-пошта до joselardieri@hotmail.com велејќи кои се чекорите што треба да се следат ??? благодарам ..

 7.   Маја dijo

  Здраво, сакам да знам IP на порака на Фејсбук, но не можам да го најдам кодираниот код !! Те молам, ако можеш да ми помогнеш, ми треба што побргу
  благодарение

 8.   Кристијан dijo

  Здраво пријатели
  Ве молиме, испратете го решението за тоа како да ја видите IP адресата на лицето кое испраќа пораки на мојот Фејсбук

 9.   ланде dijo

  здраво вистината не ги разбирам добро чекорите и не излегува, oseозе баросо, дали можеш да ми ги испратиш чекорите? и вие би го ценеле тоа

 10.   santiago dijo

  Здраво за мене, ве молам, ако ми објасните, ми треба .. мојата е-пошта е santis1986@hotmail.com

 11.   Jac dijo

  Може ли некој да ми помогне ако работи за нив. Не ги разбрав добро чекорите што ми ги објаснуваат на оваа пошта.

  jaimeandrescastillo@hotmail.com

 12.   Јууки dijo

  Ова не работи, ве праќа на генерички IP, што претпоставувам дека е од серверот што испраќа е-пошта за криптирање, затоа не скршете ја главата обидувајќи се да работи, или проверка на кодот ... чао

 13.   заплеткан dijo

  Подготвени момци треба да ја отворат пораката нормално како и секоја друга и откако ќе ја прегледаат, треба да ја дадат опцијата, видете го изворниот код на пораката ... оваа опција е во последниот дел од врската «одговори» ако го погледнат изворниот код на страницата, да, ќе се појави код како оној опишан овде, лошо е што се чини дека адресата што ја даваат е на серверот на широкопојасен интернет провајдер на услуги или општа IP адреса ... мислам дека не е оној од компјутерот што ја испраќа самата порака ... добро, ќе продолжам да барам да видам ...

 14.   МАРИСОЛ dijo

  ВИСТИНАТА ВАШАТА ИНФОРМАЦИЈА НЕ КОРИСТИ ПОВЕЕ ... ОД ДАКАТА ИСПОРАЧАНАТА Е ОПШТА ИЛИ СЕКОГАШ ИСТА ... ВИСТИНАТА НЕ ОТПАДИ ВРЕМЕ ОБИДУВАЕ ДА ГО НАЈДЕМЕ ОВОЈ МЕТОД И ANDЕ ПРОДОЛУВАМ ДА ГО ПОГЛЕДАМ ИНФОРМАЦИИ .CHAOO.

 15.   феразуза dijo

  Многу добро,

  Морам да додадам дека тоа веќе не е случај. Серверот на Фејсбук што ги испраќа е-поштата сега има прокси и кога ќе го извршите овој тест добивате само IP 127.0.0.1, што е еквивалентно на localhost.

 16.   Карлос dijo

  само треба една порака ??? не ти треба нешто друго како пошта што не знам

 17.   Александар dijo

  Кога ќе го отворам оригиналниот изворен код, се појавуваат некои индексни броеви од лево и од секоја страна (т.е. во друга колона од десната страна) серија податоци, во кој од тие броеви треба да пребарувам според податоците, што се случува Ерик ?? .. Благодарам

 18.   Александар dijo

  те молам кажи ми како го наоѓаш кодот
  ИЗБОРНИ !!!!!! 1

 19.   камиа dijo

  ЗДРАВО ДЕЦА, ТРЕБА ПО ЛИЦЕ ОД QM ДА ПОМОГНЕМ ДА ГИ НАЈДАМ ИП АДРЕСИТЕ ДО QM ПОРАГИ ПРИСТИГНИ. НАВИСТИНА Е ИТНО, АКО ВАШАТА ПОМОШ Е ЕФЕКСИВНА, МОLDЕ ДА ПОСТИГНЕМЕ МОНЕТАРЕН ДОГОВОР. ТИ БЛАГОДАРАМ МНОГУ. !

  1.    дајана dijo

   Здраво момче, го имам истиот проблем, тие ми испраќаат пораки на лицето малку непријатни и би сакал да ја знам IP-то на оваа личност за да можам да го решам овој проблем. дали можеш да ми помогнеш во ова

  2.    Алекс dijo

   Можете ли да ми помогнете ?? Пред две години едно лице ми испраќаше пораки преку сандаче и поради тие пораки ја прекинав врската, тој ни направи многу штета и рече многу работи што ме повредија, мојата грижа е да знам дали таа личност е близу до мене, јас остана со тоа прашање и не успеав да започнам друга врска од тој раскин. Навистина се надевам дека ќе можеш да ми помогнеш.

 20.   Едвин_рбт dijo

  Како можам да го сторам тоа од изворниот код и не ја разбирам вашата програма

 21.   Elvira dijo

  Треба да извлечам порака на Фејсбук, пристигнувајќи во жешката пошта испратена од Алберто Робинсон

 22.   Ване_маки dijo

  Личност што не ми се допаѓа и е пријател на мојот сопруг му ја исполнува главата, велејќи му дека создадов профил на Фејсбук и му испраќам пораки со навреда ... и што сакав да знам дали знаеш каде тоа направена е сметка, затоа што мислам дека таа и нејзините пријатели се оние кои го прават ова за да ме натераат да се борам со мојот дечко ... многу благодарам

  1.    Маури Андрес dijo

   ти дадоа решение?

 23.   Janeејн ДЕ Хесус Олвера dijo

  Тоа е многу лошо прдеж затоа што тие можат да те киднапираат, еј и ако некој ме малтретира и јас го блокирам и пријавам, сеуште можеш да ја знаеш мојата IP

 24.   Janeејн ДЕ Хесус Олвера dijo

  Те молам одговори ми

 25.   ЈОНСОН и dijo

  Како да го најдам тој код, каде е тој?

 26.   Маури Андрес dijo

  нешто слично на vane_maky susee мене некој креираше фејсбук со моето име и треба да знам IP на тој фејсбук ве молам помогнете јас би го ценел

 27.   кути dijo

  Што ставам во апликацијата?

 28.   Андреа dijo

  Може ли некој да ми помогне? Имам личност која го менува лицето и ме праќа повеќе и најлошото е што тој му рече на мојот сопруг дека јас сум самиот дека сум луд

 29.   Алберто М. dijo

  Дали е можно да ја дознаете IP-то на профилот ако не ми испративте порака или ја видовте пораката што ви ја испратив приватно?

 30.   Кристијан dijo

  Здраво, МОANЕ ДА МИ ПОМОГНЕТЕ! contreraslopez.22@hotmail.com

 31.   гује dijo

  Здраво, може некој да ме научи како да детектирам IP на друг корисник, бидејќи 2 сметки на Фејсбук ме малтретираат само за да ја дадам IP адресата, да го внесем изворот на viwe, но не можам да го најдам IP, и се обидувам да го кодирам, но ништо не се појавува Се надевам на твоја помош. благодарам !!

 32.   малена dijo

  А, како да го испратиме линкот на фејсбук? преку порака ???. Мислам, за оние кои не ја објавуваат својата е-пошта ??

 33.   ORОРГ ЦВЕТИ ЦЕИЛО dijo

  некој ми помага да ја откријам IP ... X ВЕ МОЛИМЕ ИТНО

 34.   Карла Росел dijo

  Можете ли да ми помогнете? Како можам да дознаам IP на оваа личност?
  Алехандро Ф Вилијам, кој ми го испрати во пораки, фиклтрадос во Фејсбук, и брокио за неговиот Фејсбук. ме поттикнува. благодарам

 35.   Марија dijo

  Здраво, добар ден, дали можете да ги знаете името и адресата на некоја е-пошта на лицето кое ми праќа пораки на Фејсбук од мобилен телефон, но јас веќе му ја вратив ќелијата во фабриката ????

 36.   Освалдо Паиз dijo

  вие само треба да го пријавите тој контакт, а Фејсбук ќе се погрижи за негово отстранување

 37.   Karla dijo

  Здраво, тие ми испраќаат пораки на моето лице, лажно лице, ве молам, би сакал да знам од каде го испраќаат или како да ја знам нивната IP, би ви бил многу благодарен. Итно е и навистина е многу деликатно.

 38.   чудо dijo

  Заинтересиран сум да знам IP адреса, дали можете да ми помогнете

 39.   Фернандо Виларан Гарсија dijo

  очигледно сопственикот на она што е нивниот IP la palmo и мораше да го стави сајтот на продажба