Проблеми со опсегот на WiFi дома? Деволо dLAN 1200+ е решението [ПРЕГЛЕД]

Деволо 1200+

Тешко на WiFi рутерите што телефонските компании „ни ги даваат“! Проблемот што го претрпеа повеќето корисници на домашни WiFi врски во Шпанија е ист, обемот на истиот. И, од 85м2 дом веќе станува тешко за WiFi конекцијата да стигне подеднакво до сите простории. Од друга страна, имаме проблем и со етернет врски, а тоа е што рутерот обично се наоѓа во центарот на домот, сепак има многу тинејџерски гејмери ​​кои не можат да ги стиснат своите врски во видео игрите поради WiFi. Devolo dLAN 1200+ е PLC што станува решение за сите проблеми со поврзувањето во нашиот дом.

Се соочуваме со производ кој не е ефтин, вистина е, но ако мора да бидеме јасни дека софтверот што стои зад него, придружуван од квалитетот на материјалите и признатата марка што ги иницира, нè принудува да го сметаме овој PLC за еден од најмоќната на пазарот, барем на хартија. Но, сè останува во бораж вода така кажано, затоа ние го пробавме и сакаме да ви кажеме како работи и дали вреди Devolo dLAN 1200+ како што рековме.

Деволо, германска технологија призната во Шпанија

Деволо 1200+

Проблемот со опсегот на WiFi е ендемско зло во нашата земја, поради оваа причина, Деволо специјализира во продажба решенија за тоа на Шпанците. Деволо е бренд основан пред само 14 години во Германија, специјализирани за развој на комуникациски алтернативи за потрошувачи, а исто така и со индустриски апликации, и тие се исто така специјалисти за правење мрежи добро да работат во канцелариите Devolo dLAN 1200 е едно од неговите најнови обложувалници и едно од најмоќните што можеме да го најдеме на пазарот, со преносни капацитети до 1200 Mbps.

Технички карактеристики

Деволо 1200+

Да почнеме со физичките, и во двата уреди ќе имаме приклучоци за напојување, ова значи дека нема да изгубиме два домашни приклучоци само со користење на Devolo dLAN 1200+, можеме да продолжиме да го користиме истиот приклучок благодарение на неговиот мост. За да ја искористиме домашната мрежна врска преку Devolo dLAN 1200+ ќе бараме поврзување на двата уреди, првиот служи како приклучок за поврзување со мрежната електрична мрежа, а вториот служи како приемник и предавател. Крај на WiFi конекцијата, на овој модили можеме да избереме да ги искористиме неговите Gigabit Ethernet порти со пренос до 1200 Mbps во зависност од моќноста што ја договоривме дома или да издадеме клонирање на домашна WiFi врска.

Вториот Деволо, кој функционира како крајна точка на преносот, го има можноста за поврзување на два етернет кабли (совршено за просторијата на повеќето гејмери ​​или работни станици), како и точка за запишување WiFi, следејќи ги нејзините едноставни упатства, можеме да издадеме нова WiFi мрежа или клонирање на оригиналната WiFi мрежа на нашата куќа, со загуби на напојување целосно бесценети .

Во врска со WiFi конекцијата, ќе можеме да ја избереме вообичаената опсег од 2,4 GHz, а исто така и оној што сега станува популарен со врските со оптички влакна во Шпанија, оној на 5 GHz, способен да понуди повеќе од 300 Mbps пренос на податоци преку безжична врска, проверено.

Резултати по тестот Devolo dLAN 1200+

Деволо 1200+

Но, не можевме да останеме без да го испробаме, затоа решивме да го поврземе уредот и да ги следиме упатствата. Практично е Приклучете и играјте, за прва врска треба само да го поврземе Devolo dLAN 1200+ преку Ethernet со нашиот рутер со кабелот вклучен во пакетот и поврзете го со најблискиот излез, по можност без крадци или продолжни кабли, само еден.

Сега ќе одиме на другиот крај од куќата, каде што имаме проблеми со поврзувањето, и го приклучуваме другиот уред. Сега е време да почекаме, додека црвената ЛЕД трепка, на крајот ќе стане бела, тоа значи дека сè е подготвено за употреба. Сега имаме две опции, да се поврзете со засилувањето на вашата WiFi мрежа, користејќи го името и лозинката вклучени на налепницата за адаптер или отстранете го кабелот Етернет, ги испробавме двата методи со овие резултати:

Деволо 1200+

 • На мрежна врска што доставува до 300 Mbps оптички влакна
  • Врска WiFi на Devolo dLAN 1200+ со iPhone 6s: достигнувајќи брзина над 100 Mbps симетричен и стабилен со 6 м / с пинг во врска со 2,4 GHz (што подразбира максимална моќност без загуби).
  • Етернет кабелска врска (CAT 5e) на Devolo dLAN 1200+ на компјутер: Достигнувајќи брзина од 230 Mbps симетрична и стабилен со помеѓу 4 и 6 м / с пинг.
  • Етернет кабелска врска (CAT 5e) на Devolo dLAN 1200+ до а PlayStation 4: Достигнување на брзина помеѓу 80 и 90 Mbps со NAT 2.

По тестот, можеме да кажеме дека иако не успеавме да добиеме беспрекорна врска без загуби, тој нуди подобар резултат од постојната WiFi конекција во иста просторија, без скоро никакво заостанување на влезот. Затоа тестот е успешен.

Devolo dLAN 1200+ цена и продажни поени

Деволо 1200+

Уредот Се рекламира за 139,90 € на својата официјална веб-страница, ова е главната алтернатива за купување. Од друга страна, можеме да го најдеме за возврат во вообичаените продажни места како што се Медија Маркт или Амазон по нешто повисока цена, бидејќи во Амазон го наоѓаме за приближно од 150 до 120 евра, како Премиум производ кој ужива во бесплатна испорака за 24 часа.

Мислење на уредникот

По една недела тестирање на Devolo PLC, имаме сигурност дека е без сомнение тоа што го ветува. Сепак, многу фактори ќе влијаат на неговата употреба, како што се квалитетот на домашната електрична мрежа, пречки и многу повеќе. Иако, најважната работа при играњето, што е латентност, е тешко потенцирана, само што се зголемува помеѓу 3 и 6 m / s, што ја прави сигурно интересна алтернатива за гејмерите. Добивме NAT 2 и Open NAT на PlayStation 4, со истата моќност што ја примавме со кабел од околу 15m CAT 5e.

Од друга страна, проширувањето на мрежата WiFi може да биде опцијата избрана од повеќето корисници, реалноста е дека дефинитивно ги решава проблемите со конекцијата, ќе добиеме WiFi конекција нема загуби или застој практично со иста моќност што ја емитуваше главниот рутер. Ова е можеби главната причина зошто се соочуваме со неоспорно скап производ, но оној што го нуди она што го ветува. Можеби нема да стане првиот избор при купување на PLC, но несомнено ќе биде оној што е избран во тешки или претпоставени случаи на индустриски или канцелариски врски.

Комплет за почетнички Деволо 1200+ dLAN WiFi
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
110 a 150
 • 80%

 • Комплет за почетнички Деволо 1200+ dLAN WiFi
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 70%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Приклучоци за поврзување
  Уредник: 85%
 • Plug & Play
  Уредник: 100%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • Потенција на пренесување
 • Леснотија на користење

Contras

 • Само бела боја
 • Малку се загрева

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Родо dijo

  Нема ништо како Аеродром со кој се омажив за купување на овие саксии и единственото нешто што го постигнавте е поголема ранливост во мрежата. Засили ништо. Купете го AirPort и конечно без проблеми со приемот, создадете лесна мрежа не тотално сама, поврзувате неколку звучници или печатач. Нема никаква врска со тоа.

 2.   Карлос dijo

  Кој е неговиот опсег во метри, е тоа што не сакам да му дадам сигнал на соседот, дека ако можат да го дешифрираат кодот, ви благодарам.