Тековна состојба и предности на автоматизација на домот

Паметен дом

Во оваа статија, ќе се обидеме да ја претставиме моменталната состојба на а сектор како нов и интересен како автоматизација на домот. И, пред сè, би било погодно да се обидеме да дефинираме што е домашна автоматизација.

Што е автоматизација на домот?

Накратко, може да се дефинира како систем способен за управување и контрола на секоја инсталација на зградата (од внатре и од него) како што се климатизација, осветлување, мотори, безбедност, аудиовизуели, итн. 

Клучниот аспект на нејзината дефиниција е во интеграцијаСо други зборови, системот за греење што може да се контролира од Интернет не е систем за автоматизација на домот, бидејќи не може да ги контролира останатите инсталации. Ова е многу важен аспект бидејќи многупати клиентот се меша со придавката „автоматизација на домот“ за опрема што навистина не е.

Предности што ги нуди автоматизацијата во домот

Интелигентна зграда

на предности што ги нуди системот за автоматизација на домот тие се многу обемни и е поизразено ако се направи разлика помеѓу домашниот и терцијалниот сектор. Логично, причините и предностите на вклучување на автоматизација во домот варираат во зависност од видот и употребата на зградата.

Автоматизација на домот

Во случај на дом, инсталацијата е генерално поврзана со удобност и удобност, иако интервенираат и аспекти како што се безбедноста и заштедата на енергија. За ова, овие примери служат:

Сцени

Една сцена се состои од контрола на неколку инсталации со една команда. На пример, со нарачка преку апликација, ќе биде можно да го вклучите телевизорот со нашиот омилен канал, да ги вклучите светлата со интензитет од 30%, да ги спуштите ролетните и да ја поставите температурата во таа просторија на 21 room.

Чувството на создадете средини или сцени со осветлување во просторијата, истовремено е пријатно, навистина спектакуларно, бидејќи клиентот не мора да поминува низ просторијата за да ја добие вистинската атмосфера.

Климатизација

Систем за автоматизација на домот

Тоа е можно контролирајте и наизменична струја и греење од еден централизиран уред, консултирање на различните температури и управување поефикасно со нив.

Ролетни

На пример, навистина е корисно и практично да се изврши општо спуштање на ролетните при напуштање на куќата. Исто така е многу честа појава издание на временски распореди што треба да се спуштат или покачуваат во одредено време. Ова исто така заштедува енергија за време на часовите кога сонцето директно ги погодува прозорците.

Интеграција на капацитети

Да се ​​има „сите капацитети во едно“ создава голема удобност за корисникот, кој има контрола на наводнување, видео влез, базен, врати и сл. На дланката.

Кориснички интерфејси

Кориснички интерфејс за домашна автоматизација

Ова е еден од клучните аспекти, бидејќи е што навистина нуди чувство на контрола и удобност. Преку екраните на допир, специјалните механизми или мобилните апликации, можно е да се изврши сеопфатна контрола на инсталацијата, вклучително и контрола на сите аудиовизуели, управување со повеќе платформи за содржина на пазарот.

безбедност

Конечно, домашната безбедност наплатува многу повеќе цели броеви, бидејќи ние обезбедуваме, на пример, прекинување на снабдувањето со вода и / или гас во случај на истекување, откривање на пожар итн.

Автоматизација на домот во терцијарен сектор

Ние разбираме како трет сектор згради за хотели, канцеларии, музеи, влада, фабрики итн.

Во овој вид згради, вклучувањето на автоматизација на домот е фундаментално поврзано со намалување на трошоците преку заштеда на енергија и одржување на објектите. Ова се неколку примери:

  • Преку просветлување: Во многу згради, повеќе нема прекинувачи, бидејќи процентот на интензитет на светлата варира автоматски во зависност од влезот однадвор.
  • Преку ролетни и ролетни: во овој случај, се создава втор „слој“ на фасадата, способен да го запре или искористи сончевото зрачење преку автоматско работење.
  • Преку климатизација: со аспекти како што е автоматското исклучување на климатизацијата кога прозорецот е отворен подолго од 3 минути или во одредени простории не се откриваат луѓе.
  • Преку централен софтвер: во овој случај, персоналот за одржување ќе може да го провери статусот на секој од објектите, како и да ги активира без да се движат низ зградата.

Видови системи за автоматизација на домот

Iredичен систем за автоматизација на домот

Постојат многу производители и системи од различни опсези и категории, кои се разликуваат главно од нивната комуникациска технологија. Овој дел е донекаде технички, но ќе се обидеме накратко да ги наведеме клучните разлики помеѓу постоечките типови на систем.

Iredичен vs безжичен

Клучна диференцијација е дали системските елементи комуницираат жично или безжично. Денес, жичените системи се најцврсти и оние што даваат најмногу решенија за крајниот корисник.

Безжичните системи (главно Zigbee, радиофреквенција, Wifi и Zwave) се помалку сигурни од жичените, но исто така најдобро решение за мали проекти каде што не е изводливо да се извршуваат работи.

Стандардни наспроти комерцијални системи

homekit

Друга важна разлика е помеѓу сопственички или стандардни технолошки системи. Стандарден систем користи протокол за комуникација, и има многу производители кои развиваат производи способни да се разбираат едни со други во рамките на истата инсталација. Ова е случај со стандардот KNX (најкористен во Европа), LonWorks (американски) или X10 (кој ги користи носачите струи на електричната мрежа, иако малку се користи во Шпанија).

Во врска со сопственички системи, секој производител користи свој протокол на комуникација, со која, и секогаш кога тие повеќе мутираат кон стандардизирани модели.

Во овој момент, интересно е да се потенцираат и неодамнешните решенија од други видови на услужни компании, како што е случајот со Apple со вашиот HomeKit или Google Home.

Овој вид на решение, во моментот постратегично за овој тип на компанија, нуди мали домашно ориентирани карактеристики, засновани на Wi-Fi комуникација за комуникација со одредени производи што можат да бидат контролирани од апликација. Но, за момент не може да се смета дека тие можат да одговорат на потребите на инсталацијата за автоматизација на домот што ги интегрира сите нејзини објекти.

Што повлекува инсталацијата за автоматизација на домот?

Гласовна контрола на системот за домашна автоматизација

Логично, за да одговориме на ова прашање, прво треба да се вратиме на претходната точка, така што, во зависност од избраниот систем, размислете за инсталацијата На еден или друг начин.

Во случај на жични системи, им треба инфраструктура канали и прилагодени жици, што има неповолност за потребата од извршување брканици и дополнителна електрична работа. Но, затоа, тие исто така нудат многу поголема сигурност.

Во случај на безжични системи, овие работи нема да бидат потребни дополнително досадно, но ќе биде клучно да се добие целосна, добро дизајнирана покриеност за да се минимизира неговиот недостаток на стабилност.

Кост

Цената на инсталацијата варира значително во зависност од карактеристиките и опремата на зградата за која станува збор, па затоа е многу тешко да се даде приближна бројка.

Во одредена студија, заклучено е дека просечната цена за инсталирање на систем за автоматизација на домот е 3% од цената на самата зграда.

Примери

Зграда на BBVA вела

Ова се неколку успешни приказни во кои е вграден систем за автоматизација на домот.

Првиот е промоција на домови со автоматизација на домот во Мадрид, кој вклучува комплетен сеопфатен систем за контрола. Имплементираниот систем беше преку KNX стандард, и сите инсталации на куќата се контролираат: осветлување, климатизација, ролетни, ролетни, безбедност, внесување видео и аудиовизуели.

Друг пример, но во овој случај фокусиран на терцијарен сектор би бил нова зграда на ББВА, наречена „Ла Вела“. Исток голем канцелариски центар интегрира контрола на осветлувањето и надворешните ролетни, со цел да се промовира голема заштеда на енергија. Оваа инсталација ги зема предвид климатските фактори, така што светлата и ролетните се автоматизирани.

Овие тие се главните оски на секторот широк како домашната автоматизација, со многу решенија и трендови. Веројатно за неколку години ќе видиме напредок и подобрувања, затоа ќе бидеме внимателни да ги броиме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.