Допрете двапати за да го отклучите Mac со Чук

Што е со тоа што треба да го отклучите Mac со Нок? можеби за многу луѓе ова нема никаква смисла затоа што тие не знаат што навистина се обидуваме да споменеме. Чукајте, покрај тоа што е наменета апликација за уредите и опремата на „Епл“, името се однесува на она што корисникот практично треба да го стори, односно да мора да го допре (ако го преведеме на шпански).

Со други зборови, со цел да отклучете го Mac Со Нок, корисникот мора да има 2 компјутери во свои раце, од кои едниот е персонален компјутер Мек и исто така мобилен уред со iOS, мора да го користи вториот за да може да ја оневозможи лозинката за пристап за првата.

Како да го отклучите вашиот Mac со Нок

Видеото што го поставивме во горниот дел го означува сето тоа, каде што можете да му се восхитувате на корисникот (обичен) кој му се приближува на неговиот персонален компјутер Мек, кој по неколку секунди (во првиот дел од сцената) двојно тропне на нешто во едниот џеб. Подоцна (во вториот дел од сцената) може да се види дека она што тој го имаше во џебовите беше всушност мобилен уред iOS, што е да се каже, iPhone. Тука лежи клучот за сè, бидејќи за отклучете го Mac Со Нок, од суштинско значење е двојно да се допре екранот на мобилниот уред со iOS (што може да биде мобилен телефон iPhone или iPad таблет), така што автоматски, ова дејство се толкува како безжична команда насочена кон компјутерот со Mac. Таму екранот за заклучување ќе исчезне без да мора да ја внесувате лозинката (ситуација во прилог) нека не види никој да го напишеме и да се обидеме да го дешифрираме подоцна).

Чукнете за Mac iOS

Но Која конфигурација треба да се направи на компјутерите на Apple? Така можете да стигнете до отклучете го Mac Со Нок прво мора да ја преземете алатката, која е платена (само 3,59 евра), со која ќе ви бидат понудени 2 датотеки, една да се инсталира на вашиот персонален компјутер и друг мобилен уред.

Синхронизирајте ги компјутерите за отклучување на Mac со Нок

И апликацијата што ја инсталирате на персоналниот компјутер Mac и нејзиниот дел што би се вклучил на мобилниот уред со iOS, последователно ќе се синхронизираат безжично, бидејќи е потребно за ова да има Bluetooth 4.0, ситуација што може да остави настрана неколку уреди и Модели; Последново што го спомнавме е голема предност, бидејќи технологијата Bluetooth 4.0 има мала потрошувачка на енергија, па кога отклучете го Mac со Чук, батеријата на вашиот мобилен уред не чувствува голема affубов.

Чукнете за Mac iOS 01

Како и да е, за да имате подобра референца за компатибилноста на оваа апликација со различните модели што ги нуди Apple (и развивачот на оваа алатка), ќе ги споменеме подолу оние модели со кои е тестирана алатката:

 • MacBook Air 2011 и подоцна
 • MacBook Pro 2012 и подоцна
 • iMac 2012 и подоцна
 • Mac mini 2012 и подоцна
 • Mac Pro 2013 и подоцна

Гореспоменатата листа се однесува само на компјутерите Mac и треба да им се додаде на моделите на мобилни телефони на Apple што се компатибилни со алатката. Овие Тие практично се движат од iPhone 4s наваму, што ги сугерира најновите модели предложени од фирмата, односно iPhone 5s и iPhone 5C; Ако зборуваме за iPad, повеќето верзии се компатибилни со алатката (само Wi-Fi или Wi-Fi со мобилен телефон), иако мора да ги земеме предвид оние модели кои одат од третата генерација наваму.

Друго прашање што имаат тенденција да си го постават оние што ќе ја добијат оваа апликација е Што се случува ако го изгубам мојот iPhone? Фактот дека веќе немаме iPhone во наши раце (поради привремена или трајна загуба) ќе го принуди корисникот на компјутерот Mac да ја внесе лозинката за отклучување на традиционален начин (со тоа што ќе го напишете) на својот компјутер и подоцна, да се оневозможи услугата за синхронизација што би била извршена претходно.

Повеќе информации - Безбедно лоцирајте ги и отстранете ги лозинките во Firefox


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.