Atari VCS сега е достапен за претходна нарачка

Проект за финансирање толпа на Индиегого нуди нешто во што повеќе од еден од присутните нема да верува, митската конзола Атари се враќа на сцената со видео игри да остане. Навистина се соочуваме со нова конзола, но со духот на конзолите од минатото и навистина е дека фокусот е кон минатото, оддалечувајќи се од сегашните модели на конзоли.

Новиот Atari VCS може да се резервира отсега, но мора да се разјасни дека оваа конзола нема да се пласира веднаш и ќе мора да бидеме трпеливи за да ја имаме под рамниот екран во дневната соба. Во овој случај, важно е дека проектот веќе собра околу 800.00 УСД и можеме да кажеме дека тоа е реалност.

Ретро игри, преку Интернет и со претплата

Едно од главните тврдења на оваа конзола е нејзиното потекло и поради оваа причина се додаваат повеќе од сто класични наслови што ги играле тие среќни сопственици на Атари во нивно време. Покрај тоа, конзолата додава можност за преземање игри директно од мрежата, а некои од нив ќе бидат со претплата. Playе биде можно и играње мултиплеер, така што може да биде многу добро искуство за loversубителите на оваа конзола Атари.

Цената на оваа ретро конзола за која внатрешните компоненти не се добро познати (освен процесорот AMD и Linux) има неколку верзии, од најекономично што изнесува 199 евра, до 339 долари на моделот што ги додава сите можни периферни уреди, вклучително и контролата и a џојстик.

Ако сакате да бидете еден од многуте корисници кои веќе имаат направено резервација, треба да пристапите само до ова Интернет-страница на Индиегого да ви резервирам единица. Но, како што веќе објавивме на почетокот на статијата, конзолата нема да биде достапна за пратки до средината на 2019 година, конкретно во текот на месец јули.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.