Цена и достапност на Sony Xperia XZ Premium

Светскиот мобилен конгрес е најважниот саем во светот каде производителите ги презентираат своите нови терминали, терминали што ќе излезат на пазарот во текот на целата година. Но, не е фер кога и достапноста и цената се важен аспект, затоа секогаш мора да почекаме да поминат денови или месеци, за да знаеме кога ќе можеме да набавиме кој било од терминалите што се презентирани во овој натпревар. За неколку дена, некои корисници од Холандија и Германија веќе можат да резервираат и Мото Г5 и Г5 Плус, за 199, односно 289 евра. Сега е време да зборуваме за Xperia XZ Premium, терминалот што ја освои наградата за најдобар паметен телефон на ова издание.

Една од новините што најмногу го привлече вниманието на овој терминал беше тоа што се пофали дека со него ќе управува најновиот модел на Qualcomm, Snapdragon 835, процесор кој во теорија беше резервиран само за Самсунг, барем во текот на првите месеци, но дека некои производители се задолжени да негираат, бидејќи Xiaomi Mi 6, исто така, ќе управува овој процесор и не се чини дека тој ќе биде единствениот.

Sony Xperia XZ Premium сега е достапен на веб-страницата на Амазон, иако без можност за резервација, но за кратко време се гледа крајната цена на уредот, која ќе биде 649 фунти, околу 735 евра за промена, иако со прашањето за Брегзит веројатно е дека цената на терминалот е поевтина од едноставната размена на валута. Покрај тоа, може да видите и како овој нов предводник на Sony ќе се појави на пазарот на 1 јуни. Без разлика дали тие се 700 или 750 евра, цената останува малку под предводниците на Samsung и LG, што е совршено валидна алтернатива за сите оние корисници кои сакаат квалитетен терминал и истовремено заштедуваат неколку евра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.