Друг од гигантите П2П, Торенц не се збогува

торенц

За помалку од еден месец гледаме како малку по малку некои од најважните P2P страници ги намалуваат слепите лица. Пред неколку недели ве известивме за затворање на KickAss Torrent, по апсењето на сопственикот во Полска, благодарение на информациите што ги даде Apple. Во овој тип на случаи, логично е веб-страницата брзо да престане да работи како што беше случај.

Но, денес зборуваме за затворање на друга веб-страница, Торенц, која ја изненади целата заедница без никакво предупредување. Torrentz, кој се појави на пазарот уште пред Pirate Bay стана една од најдобрите алтернативи по KickAss Torrent, бидејќи беше пребарувач во стилот на Google, прикажувајќи само поле за пребарување на својата почетна страница.

Како KickAss Torrent и повеќето, ако не и сите торент страници, тој не зачувува никаков вид датотеки што би можеле да предизвикаат тоа да биде предмет на тужби за авторски права. Но, и покрај тоа што не се хостираат овие типови на датотеки, отсекогаш бил во окото на ураганот и бил предмет на различни поплаки, поделено подеднакво меѓу САД и Велика Британија. Тогаш Торенц започна да го менува доменот обидувајќи се да ги избегне контролите на европските и американските власти.

Се чини дека сопствениците или сопственикот на Torrentz виделе дека овој вид активност може да доведе до затвор и наместо да ја продава услугата на други веб-страници (нешто многу честа појава во последниве години) одлучи дефинитивно да ги намали слепите лица. Повеќе од веројатно е дека сте добиле некаква закана од влада и сте се одлучиле за брза патека, спуштете ги слепите лица и посветете се на нешто друго. И покрај тоа што е овозможено полето за пребарување, ако се обидеме да извршиме пребарување, мрежата ќе ни го понуди следниов резултат: «Торенц секогаш ќе ве сака. Збогум ».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.