DupeGuru: Елиминирајте ги сите дупликати со својата сага со алатки

најдете и избришете дупликат датотеки на Linux mac и Windows

Дали сте чуле за DupeGuru? Па, во одреден момент сите сме слушнале за оваа интересна алатка, за нешто што беше дискутирано дури и во истиот блог на Винагре Асесино одамна, но, кога апликацијата „сè уште беше во повој“. Сега неговиот развивач предложи значително големо подобрување на неговиот предлог, успевајќи да ја класифицира оваа елиминација на дупликат датотеки според одреден број критериуми.

Сега, можеби во овој момент размислувате дека веќе има голем број апликации на Интернет што можат да ни помогнат отстранете ги дупликатите датотеки од Windows, доаѓајќи таму најинтересниот дел од DupeGuru и дополнителните алатки што ќе ги предложиме, затоа, исто така можете да ги користите на Linux или Mac, Ова е голема помош затоа што повеќето предложени предлози обично го опфаќаат само оперативниот систем на Мајкрософт. Постојат три алатки што ќе ги споменеме подолу, кои можете да ги користите во зависност од видот на дупликат датотеки што сакате да ги откриете и елиминирате.

DupeGuru: алатка за општа намена кога отстранувате дупликат датотеки

Првиот предлог што ќе го споменеме во овој момент е „DupeGuru“, име што тоа се однесува на генеричката апликација (така да се каже). Ова значи дека ако имате директориум или хард диск каде што се мешаат аудио, видео, фотографии или други датотеки што ми доаѓаат на ум, тогаш конечната одлука треба да биде ориентирана кон оваа алатка. Треба само да отидете на нејзината официјална веб-страница и да ја преземете и да ја инсталирате на вашиот оперативен систем; На веб-страницата ќе можете да ги најдете трите верзии предложени од неговиот развивач, една за Linux, друга за Mac и секако, онаа што ќе ја анализираме во овој момент за Windows.

Кога извршувате Дупегуру Willе треба да го користите само копчето долу лево (+) или едноставно, изберете папка каде што мислите дека има дупликат датотеки, ова за подоцна да го повлече на интерфејсот на оваа алатка. Со притискање на копчето «Скенирај» долу десно, анализата ќе започне во тој момент.

дупеГуру

На врвот поставивме мало снимање на сработеното во папка каде има голем број дупликати датотеки. Првите резултати ќе ги покажат имињата на датотеките во сина и црна боја; ова чува многу интересна номенклатура за употреба, бидејќи:

 • Оние што се во сина боја ги претставуваат тие датотеки за кои можеме да го смениме името.
 • Оние во црно може да ги претставуваат оригиналните датотеки и кои не беа преименувани.

На врвот и како лента со алатки ќе најдете неколку опции, кои ќе ви помогнат:

 • Изведете акција на избраните датотеки (не мора на дупликати).
 • Копче Детали за да видите резиме на избраната датотека.
 • Само Dupes е поле што кога е активирано, ќе прикажува само дупликат датотеки.
 • Delta Values ​​е друго поле за избор што може наместо тоа да ги избрише внатрешните податоци од датотеките.
 • Пребарување… usе ни помогне да се обидеме да бараме одредена датотека во списокот со резултати.

Ако изберете поле што се однесува на дупликат датотеки (Само Supes), само тие ќе бидат прикажани во оваа листа и затоа, би можеле да ги избереме за да ги елиминираме во една акција. Со ова, ќе избегнеме што прават други слични алатки, односно да треба да избереме дупликат датотеки една по една за да ги избришеме во тој момент.

dupeGuru музичко издание: Пронајдете само дупликати датотеки со музика

Ако ви се допадна алатката што ја споменавме погоре, а сепак за момент ви треба слична алтернатива за која се грижи најдете дупликати музички датотеки, тогаш предлогот ќе дојде рака под рака dupeGuru музичко издание.

dupeGuru музичко издание

Како што спомена нејзиниот развивач, со оваа алатка ќе имаме можност да најдеме дупликат датотеки дури и кога некоја од нив (евентуално ја копира) е модифициран во смисла на нормализирање на неговиот звук или внатрешните ознаки на датотеката.

dupeGuru слика едиција: Пронајдете дупликат датотеки со слики

И советите споменати погоре и сегашните, се посветени специјално на еден вид датотеки; така е издание на слика dupeGuru тоа само ќе ни помогне да најдеме дупликат датотеки што се однесуваат на слики.

издание на слика dupeGuru

Не е важно дали на овие слики елиминирани се етикетите или другите аспекти што можат целосно да ги идентификуваат (како што се нивните оригинални имиња), бидејќи dupeGuru Picture Edition ќе ги најде а корисникот ќе има можност да ја избрише копијата или оригиналот.

Двете алтернативи што ги споменавме на крајот може да се искористат на креативен и интелигентен начин; На пример, ако имаме цел хард диск од датотеки прошарани со аудио, видео, фотографии или алатки, би можеле да избереме оној што се однесува на пребарување фотографии. И покрај тоа што може да има дупликати аудио или видео датотеки, dupeGuru Picture Edition (само на пример) ќе се грижи за пребарувајте само за слики што се дуплирани.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.