Дуплирајте јазиче со кратенка за тастатура

За да удвоиме јазиче, обично правиме десен клик на табулаторот и одиме во опцијата Дупликат. Но, ако сте од оние кои сакаат кратенки на тастатурата, следново може да биде добра алтернатива.

Само користете ја комбинацијата Alt + D да се стави фокусот на лентата за адреси и потоа да се користи Alt + Enter за да ја отворите URL-то во нов таб. Толку е едноставно, трикот за брзо да го направите не е да го ослободите копчето ALT и да ги притиснете другите два во низа. Табулаторот е дуплиран без да се чува историјата на оригиналното јазиче.

Види во Lifehacker


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   eL_LoKhrome dijo

  здраво свет ...
  Држете на прелистувачот «GOOGLE CHROME» -
  Користев многу веб-прелистувачи, и ова е најдобро

 2.   ХЕКТОР АРТУРО АЗУЗ САНЧЕЗ dijo

  Alt + D ги отвора обележувачите во мојот случај: С.

  1.    Еуфорија Де ла Роса dijo

   Хит F6, а потоа Alt + Enter

 3.   Јули dijo

  нема начин да се спаси историјата?

 4.   Пол закупец dijo

  Вие го објавивте пред 7 години и денес ми беше многу корисен. Ви благодарам… 🙂

 5.   ИсакР dijo

  Благодарам, направи чуда за мене. Отпрвин не изгледав добро и само му дадов alt + D, но потоа видов дека е исто така „влез“ и оди глатко.

 6.   Кристијан dijo

  Совршен објавен пред скоро 10 години и работи на косата, firefox.

 7.   Брајан Чанс dijo

  точната команда е CTRL + F4