Европската унија сака социјалните медиуми да ја отстранат екстремистичката содржина за еден час

Апликациите за социјални медиуми и пораки станаа најдобар начин за комуникација, не само со нашите пријатели и семејство, туку и со други луѓе до кои можат да стигнат нашите публикации. Овој вид платформа стана и комуникациска платформа на екстремистички групи.

И покрај фактот дека Европската унија навистина не се плеткаше со издржливоста на овој вид содржина Во различните платформи каде што се појави, дозволувајќи им да се регулираат самостојно, се чини дека резултатите што ги добиваат не им се допаѓаат и тие се фатија за работа за да бидат елиминирани во најкус можен рок.

Како што можеме да прочитаме во „Фајненшл тајмс“, Европската унија работи на нацрт кој повторно ќе се закани Големи казни за сите оние платформи и веб-страници кои не ја елиминираат екстремистичката содржина објавена пред еден час по објавувањето, што ќе ги принуди сите платформи да контролираат во секое време и скоро во реално време целата содржина што е поставена, напишана, објавена ... вклучувајќи слики и видеа.

Без да одам понатаму. Количината на содржина што се поставува на ЈуТјуб и на Фејсбук на секој час е толку голема што и двете компании ќе мора да создадат нови алгоритми за автоматско откривање на секаков вид на содржина, секогаш кога е можно, или ќе треба да го променат начинот на работа, без да дозволиме веднаш да објавуваме видеа сè додека не биде прегледана од човечки персонал.

Покрај тоа, прегледот на целата содржина, тоа би значело инвестиции во милионери за компаниите дека тие не се подготвени да го сторат, и покрај фактот дека некои од нив веќе користат вештачка интелигенција за откривање на овој вид содржина, но тие се алатки што не се достапни за секого и не се 100% совршени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.