Напад врз EQUIFAX кулминира со кражба на привилегираните информации на 143 милиони корисници

ЕКВИФАКС

Денес многу се зборува за безбедносниот проблем што го имале во компанијата ЕКВИФАКС, нешто што може да доведе во ризик многу повеќе луѓе отколку што можете да замислите. Пред да продолжите и да знаете точно за што зборуваме, кажете ви дека оваа компанија, иако за многумина непозната, денес од многу професионалци во финансискиот сектор ја сметаат како една од најголемите и најважните институции за кредитно известување.

Како резултат на видот на компанијата, како што може да си замислите, нејзините сервери имаа зачувано милиони податоци на луѓе, бидејќи, буквално, EQUIFAX беше одговорен за пресметување на ризикот вклучен во доделувањето кредит на потрошувачот, што пак одредува дали или не овој конкретен корисник може да пристапи до заеми или да се квалификува за набавка на, на пример, автомобил или куќа. Добиениот хакерски напад резултираше во нивно постоење украдени околу 143 милиони податоци од различни корисници, огромното мнозинство кое живее во САД, Велика Британија и Канада.


Хакер

Тие крадат привилегирани податоци од EQUIFAX од милиони нејзини корисници

Имајќи го предвид сето ова, сигурно ќе замислите дека оваа компанија, од секој од корисниците на кои имала податоци, заштедила внатрешни информации од нив, информации каде детали како што се нивното целосно име, идентификациски броеви, адреса, телефонски броеви, кредитна историја, броеви на кредитни картички, датум на раѓање, броеви на социјално осигурување, па дури и броеви на возачките дозволи што ги има наведениот корисник

Поради огромната големина на извршениот напад, многумина веќе го сметаа како најважниот во последните години. Како детал, би сакал да ви кажам за случајот „Таргет“ бидејќи тој е веќе затворен и финансиската казна е изречена. Во 2013 година оваа компанија претрпе напад каде буквално беа украдени податоци за повеќе од 41 милион клиенти, ова значеше парична казна за тужби од самите корисници од не помалку од 18,5 милиони долари. Замислете сега кога наместо 41 милиони корисници зборуваме, како што е случај, на 143 милиони корисници, па да зборуваме за а милијарди долари парична казна.

сајбер безбедност

Група хакери скоро 3 месеци краделе кориснички податоци од EQUIFAX.

Според самата компанија, нападот се чини дека е реалност и тоа се случило преку искористување на ранливоста што ја имале во нивната веб-апликација. Токму EQUIFAX потврди дека хакерите го искористија овој проблем од мај оваа година до 29 јули, кога беше откриен и решен. Меѓу нагласените украдени податоци 209.000 XNUMX броеви на кредитни картички y повеќе од 182.000 'документи за спор" каде што се вклучени лични податоци на клиенти. Ако сакате да знаете дали ви се украдени податоците, потенцирајте дека компанијата распореди а веб-страница каде да се провери.

Според зборовите на Ричард Ф. Смит, сегашен извршен директор на EQUIFAX:

Ова е очигледно разочарувачки настан за нашата компанија, и кој погоди во срцето на тоа кои сме и што правиме. Им се извинувам на потрошувачите и на нашите деловни клиенти за загриженоста и фрустрацијата што им ги предизвикува.

Неколкумина беа експерти за безбедност признати ширум светот, кои не се двоумеа да го класифицираат овој напад како еден од најлошите, но најлошите, во историјата, откако тоа го правеа за 143 милиони луѓе, за да ги поставиме овие податоци во перспектива, повеќе од половина од население на цела САД. Како последен детал, а можеби и најважниот за сите корисници во Шпанија, треба да се напомене дека EQUIFAX беше една од соработничките компании на шпанската Финансиски кредитни институции, тоа е Национална асоцијација за финансиски кредитни институции, кои во нашата земја групираат субјекти од сите видови (финансиски субјекти, телефонски компании, компании за снабдување, осигурителни компании, издавачи, јавни администрации ...) и кои се сметаат за финансиски кредитни институции.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хуан Гимено Репол dijo

    И сега кој е одговорен за лошото чување на податоците? Што планираат да направат службениците за заштита на податоците? Тие се украдени или продадени за некоја цел, кој знае?