Wiko VIEW, опсег за влез со бесконечен екран

Вико ПОГЛЕД со бесконечен екран

Вико е уште една од компаниите што е присутна во Берлин на саемот за технологија ИФА. И тоа го прави со нова опрема. Една од нив е Вико ПОГЛЕД, терминал на влезно ниво што започнува со цена под 200 евра и има бесконечен екран.

До овој терминал Друга опрема е додадена како што се Wiko VIEW XL или Wiko VIEW PRIME. Сепак, овој пат ќе се фокусираме на мобилниот телефон кој му го дава своето име на ова ново семејство телефоните. Ја носи најновата верзија на Android. Неговиот екран е со голем формат и може да се постигне со различни капацитети за складирање.

Екран на Вико ВИД

Бесконечен екран на Wiko VIEW за намалување на рамките

Првото нешто што ќе го привлече вашето внимание овој Wiko VIEW е неговиот 5,7-инчен екран и со HD + резолуција. Со други зборови: 1.440 x 720 пиксели. Потсетете се дека тоа е опсегот на влез на производителот и за огромното мнозинство на корисници овие бројки се повеќе од доволни за уживање во содржината од дијагоналата.

Исто така, форматот на овој екран е панорамски и нуди А. сооднос на аспект 18:9. Така, корисникот ќе добие извонредно искуство, според компанијата. Од друга страна, тој исто така успева да ги намали рамките, така што чувството на екран без шасија е уште поголемо.

Вико ПОГЛЕД прегледи

Моќ и спомени

Внатре во ова Вико ПОГЛЕД наоѓаме процесор потпишан од Qualcomm. Станува збор за чипот Quad-core Snapdragon 425 и таа има работна фреквенција од 1,4 GHz. Исто така се додава а 3 GB RAM меморија, нешто што веќе го видовме на другите терминали за време на саемот. Зборуваме за Motorola Moto X4, тим што е можеби чекор погоре.

Во меѓувреме, во делот за складирање, Wiko VIEW има два капацитети: 16 или 32 GB. Иако и во двата случаи ќе имате достапен слот за користење мемориски картички во формат MicroSD до 128 GB повеќе. Бидете внимателни, да не заборавиме дека нејзината USB порта е USB OTG, така што можете да поврзете елементи за надворешно складирање како што се тврд диск или USB меморија.

Фото камери: заборавивме на двојните фотоапарати

Во фотографскиот дел, Wiko VIEW не се определува за двојна задна камера. Компанијата е нешто потрадиционална и го опремува терминалот со А. единечен сензор од 13 мегапиксели, со вграден блиц и дека е можно да снимате видеа со целосна HD (1080p) со 30 fps.

Во меѓувреме, предниот дел има и камера за самоили или да остварувате видео повици. Тука тие не штедеа и изјавуваат а 16 мегапикселен сензор резолуција Сега, ќе мора да видиме кои се резултатите што ги нудат двата сензора.

Wiko VIEW камера

Врски и автономија на Вико Видот

Батеријата што е прикачена на Wiko VIEW е Капацитет од 2.900 милиампери. Да, тоа е под она што го нудат неговите ривали. И повеќе имајќи предвид дека неговиот екран не е мал (5,7 инчи). Сега, Вико вели дека оваа батерија е способна да понуди опсег до 20 часа време на разговор. Значи, можеме да претпоставиме дека ќе издржи цел ден на работа без проблеми.

Што се однесува до врските, тука можеме да кажеме дека има некои недостатоци. На пример, нема да можете да го полните терминалот безжично или да користите технологија NFC. Покрај тоа, USB-портата за полнење и пренос на податоци не е од типот USB-C, но тие се определија за традиционална порта microUSB. Сега, на располагање ќе имате врски како што се Bluetooth, WiFi, GPS и можност за користење на две MicroSIM картички во еден уред.

Оперативен систем и цени

Wiko VIEW има инсталирано една од најновите верзии на Android. И тоа е дека производителот - како и сите - ја користат мобилната платформа на Google за да ги лансираат своите производи. Во овој случај се соочуваме со паметен телефон кој користи Андроид 7.1 Нугат, така што ќе биде компатибилен со сите апликации во продавницата на Google Play.

Конечно, Wiko VIEW сега може да биде ваш и неговата цена започнува од 189 евра. Оваа сума е за моделот со капацитет од 16 GB. Во случај да сакате да го набавите моделот од 32 GB, ќе мора да платите 199 евра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.