Паметен телефон BQ експлодира и гори во џебот на еден млад човек од Памплона предизвикувајќи изгореници

Ногата на 14-годишно момче од Памплона се здоби со изгореници од 1 степен како резултат на експлозијата и последователниот пожар на неговиот смартфон додека бил на час. И покрај шокот предизвикан од настанот и изгорениците на ногата, момчето е добро.

IES Plaza de la Cruz беше местото каде се случија настаните. Сè се случило по младиот човек слушна чуден шум што доаѓаше од неговиот BQ Aquaris U, Во тој момент, и без да може да реагира, уредот почнал да се загрева толку брзо што тој немал време дури и да го извади BQ од џебот и тој експлодирал, се запалил

Се чини дека соученик на младиот човек забележал чад како излегува од џебот на младиот човек, но за само една секунда изгоре без повеќе и тој не можеше ниту да го предупреди на тоа. На средна Навара го повтори настанот што се чини дека се случи минатата среда, 11 април, на овој Институт во Навара во класа момчиња од ЕСО од 3-та година. Наставниците на центарот презедоа одговорност за однесувањето на момчето во медицинскиот центар и тој беше третиран за изгорениците на клиниката Сан Фермин, која се наоѓа во близина на едукативниот центар.

Семејството размислува за пријавување на BQ за повреди

Овие типови на настани не се вообичаени, но нормално доколку се појават тоа е кога уредот се полни во штекер што не е оригинал на уредот или во случаи на грешки во производството. како што се случи со Samsung Galaxy Note 7. Во овој случај не можеме да кажеме дека се работи за генерализиран случај во терминалите на шпанската фирма BQ, но очигледно е дека можеше да биде многу полошо.

на изјави на мајка на малолетничка погодена од изгореници тие се силни со она што се случи:

Го побаравме медицинскиот извештај и тие нè советуваа да поднесеме жалба до полицијата или конзум. Дека вакво нешто повеќе не се случува. Замислете ако наплаќате ноќе на кревет или во други околности. Може да биде многу посериозно и фала на Бога што носеше фармерки, кои се поотпорни, инаку повредите ќе беа многу полоши.

Логично класот беше под влијание на чадот што овој BQ Aquaris U го испушти кога го изгоре. Овие типови случаи се повремени, но кога ќе се појават, тие се навистина опасни и брендовите треба да го забележат тоа. Во овој случај, самиот BQ е вклучен во уште два настана во Баскија, како што можеме добро да прочитаме на средина Доверливиот Не бидете алармисти, но бидете внимателни BQ не станете втор случај „Galaxy Note 7“ ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)