Електронска пост-нејзина е иднината на ефемерни белешки

електронски-лепливи-белешки

Има такви кои не можат да работат без лепливи белешки, јас сум еден од нив. Очигледни агенди, тетратки и друг материјал, сакам да ги кондензирам информациите, да ги залепам на видливо место во мојата канцеларија и да се ослободам од белешката откако ќе ја завршам задачата. Кршењето на хартиената белешка откако ќе завршите важна зададена задача е задоволство што не може да се опише со зборови. Сепак, ние сме во ерата на 2.0, и време е да ја замениме хартијата со електронски материјал, Ви ја претставуваме електронската Post-Its, иднината на лепливи белешки, помодерна од кога било.

Тоа беше инженерот Тобијас Гроше-Пупендал кој смета дека е соодветно да постави видео на ЈуТјуб во кое е претставен првиот прототип на овие изборни лепливи белешки, што несомнено ќе заштеди многу хартија. Но, нивните можности не само што може да останат тука. Овие белешки имаат технологија Bluetooth, така што можеме да пишуваме на нив директно од нашиот паметен телефон, покрај тоа што имаат електронско мастило, па потрошувачката на батеријата е минимална и обезбедува визуелизација колку што е можно слична на вистинската хартија. Овие лепливи белешки можат да бидат присутни во канцелариите на иднината, доколку идејата успее.

Зад секоја од белешките има соларен панел, што е она што им овозможува да имаат доволно енергија за да ја покажат сликата што ја сакаме, а со тоа заштедуваме енергија, а не само хартија. Не само што можат да се користат како лепливи белешки, туку инженерскиот тим предупреди дека наоѓаат многу можности на пазарот за проширена реалност, друга од технологиите на годината од раката на виртуелната реалност. Вистината е дека тоа е навистина привлечна идеја, заштеда на хартија и користење доволно енергија се доволни аргументи за да се фатат за нив, се разбира, кога тие ќе се најдат на продажба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.