4-та генерација на Amazon Echo Dot, идеална и убава [АНАЛИЗА]

Паметните звучници стануваат еден од најпопуларните производи оваа година, особено со одличните сезони што ги минуваме дома и потребите за поврзување во овие времиња. Затоа Амазон сакаше да ја искористи можноста да ја обнови палетата ехо во скоро сите свои можности.

Потоа започнуваме со Echo Dot, најпопуларниот звучник на Амазон, кој се промени во дизајнот и квалитетите скоро целосно. Откријте ги со нас сите новости за новиот Amazon Echo Dot и зошто ги има сите барања да стане бестселер оваа година.

Како и во други прилики, решивме да вклучиме видео на врвот што ќе ви покаже одблокирање на уредот и конфигурацијата, како и вистински тестови за квалитетот на звукот што ги нуди овој Amazon Echo Dot. Ако ве убеди, можете да го купите директно на ОВОЈ ЛИНК најдобра цена. Не заборавајте да се претплатите на нашиот канал и да ни оставите голем Like.

Дизајн: Радикална промена

Овој Amazon Echo Dot воопшто не изгледа мал и рамен звучник на кој бевме навикнати, и да бидам искрен, оваа радикална промена од страна на Amazon ми се чини тотален успех. Сè уште е главно конструиран од плетена пластика и најлон, но овој пат порасна неверојатно во големина.

Theе можете да го купите моделот без часовник на црна, сина и бела, додека за моделот со часовник имаме на располагање само бело и сино. Ги анализираме и двете истовремено бидејќи единствената разлика е во малиот ЛЕД-екран.

 • Димензии: X x 100 100 89 mm
 • тежина:
  • Со часовник: 328 грама
  • Без часовник: 338 грама

Нелизгачка гумена основа многу ни помага да не страдаме од абери во квалитет на звук. На ист начин ЛЕР отиде во долниот дел, создавајќи многу попријатен ефект на ореол.

Нашироко кажано, редизајнот на четвртата генерација на Amazon Echo Dot се чини како тотален успех, Освен што веќе не можеме да користиме додатоци за да го оставиме на wallидот и ќе бара да се стави на маса или полица.

Технички карактеристики и поврзаност

Овој нов Amazon Echo Dot има WiFi ac поврзување што ни овозможува да се поврземе и во 2,4 GHz мрежи и во 5 GHz мрежи. Нашите тестови не откривме проблеми со конекцијата или опсегот на WiFi. На ист начин, тој монтира Bluetooth за директни врски, како и во претходната верзија.

Од своја страна, во една од верзиите имаме мал ЛЕД-екран што главно има за цел да ни понуди информации за времето, иако во одредени ситуации ни нуди и информации во форма на порака. Овој екран може да се прилагоди во осветленост за да нуди „ноќен“ режим што избегнува непријатност при спиење.

 • 3,5 mm влез на Jackек.

На врвот ги имаме четирите типични копчиња од опсегот Ехо: Неми микрофони; Повикајте ја Алекса; Зголемете ја јачината на звукот; Помал волумен. На овој начин, информациите ќе ни бидат понудени преку долниот LED, предупредувајќи дека микрофоните се исклучени во црвена боја; Дека ја активиравме Алекса во сино; Дека ја зголемуваме или намалуваме јачината на звукот во сино; Недостаток на врска во портокалово и известувања во жолто.

За да работи со уредот, тој вклучува сопствен адаптер за напојување од 15W за сите верзии и дека порасна многу во големината во однос на претходната верзија на уредот, иако сега е обединета во големина со останатите адаптери за напојување на брендот. Во овие делови Amazon Echo Dot не се разликува премногу од неговиот брат во претходната верзија.

Квалитет на звук

Аудио квалитетот е зголемен во овој модел, ние го замислуваме тоа поради големината на звучникот и неговиот редизајн. Амазонската ехо точка до сега беше говорник кој служеше нешто помалку отколку да комуницира со Алекса брзо, но не се забележува по квалитетот на звукот. Во овој случај, новиот модел може барем да нè извлече од некои проблеми.

Имаме звучник од 1,6 инчи без дополнително ниво на вуфер што очигледно влијае на перформансите на басот.

При максимална јачина на звук, уредот нуди некои аберации кои стануваат нешто неподносливи, нешто што може да се очекува од уредот со оваа големина и со овие карактеристики. Со почит, Овој Amazon Echo Dot не се истакнува по квалитетот на својот звук, но сега нуди доволно перформанси за да се обезбеди амбиентален звук во канцеларија или мала соба.

Затоа, со оглед на неговите карактеристики, тој може да стане успех нешто супериорен во однос на претходниот модел. Микрофоните, од друга страна, можеби „не слушаат“ правилно кога го имаме звучникот со максимална јачина на звук, иако очигледно нема да биде многу честа ситуација.

Поставување и искуство на уредникот

Може да погледнете колку е лесно овој нов Amazon Echo Dot да се конфигурира преку видеото што го вградивме во горниот дел, но накратко ова се чекорите што мора да ги следите:

 • Отворете ја апликацијата Алекса на вашиот компатибилен уред (iPhone / Android)
 • Вклучете ја Amazon Echo Dot и почекајте ЛЕР да покаже портокалова
 • Кликнете на „додавање“ во горниот десен агол
 • Изберете ја Amazon Echo Dot од списокот
 • Почекајте да се појави и дајте му овластување да ја поврзе вашата WiFi мрежа
 • Кога светлото станува сино, таа е целосно поставена

Оваа ехо-точка на Амазон ги има сите карактеристики за да направи идеален Божиќен подарок. Не нуди висока цена, но порасна во споредба со претходниот модел, ја имаме четвртата генерација на Amazon Echo Dot од 59,99 € (Размислете за купување) и Amazon Echo Dot со вграден часовник од 69,99 € (Размислете за купување). Без сомнение, ако размислувате да го поставите на ноќна маса или канцеларија, моделот со вграден часовник е најатрактивен.

Ви ги кажавме сите детали во кои овој нов се издвојува и паѓа Амазон ехо точка, Се надеваме дека како и секогаш, успеавме да ви помогнеме.

Echo Dot
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
59,99 a 69,99
 • 80%

 • Echo Dot
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • звук
  Уредник: 60%
 • Potencia
  Уредник: 70%
 • конфигурација
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 75%

Добрите

 • Обновен и интересен дизајн
 • Подобрувања на квалитетот на звукот
 • Поврзување и лесна употреба

Contras

 • Цената се зголеми
 • Звукот е ограничен по големина
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.