EMUI 10.1 Global Beta: Терминали што се ажурираат и како да се направи тоа

EMUI 10.1

Huawei е пред стартување на бета-верзијата За вашиот слој за прилагодување на Android, не треба да чекате да ги достигнете сите ваши најнови терминали над новиот опсег P40, кој е објавен со таа верзија. Ако сте сопственик на неодамнешен терминал од кинескиот производител и ве интересира да бидете ажурирани, треба да се подготвите да го инсталирате што е можно поскоро. EMUI 10.1: верзијата што Huawei P40 премиерно ја отвори патот да се прошири надвор од Кина. Процес на кој треба да се пријавите преку апликацијата Huawei.

Ова не е нешто ново бидејќи со секое ново поголемо издание на Huawei компанијата обично го ажурира EMUI слојот. Реновирањето оди далеку подалеку од естетскиот аспект, исто така во функциите и апликациите; па тоа тие секогаш пристигнуваат натоварени со новости кога Huawei повеќе ги ажурира другите телефони антички Овде ќе кажеме кои терминали се компатибилни и кои чекори треба да се следат за да се примат.

EMUI 10.1 и компатибилни терминали

Бета-верзијата на оваа софтверска верзија е веќе објавена во Кина и помина низ неколку фази за сите неодамнешни терминали пред опсегот P40. Во азиската земја тие веќе имаат пристап до бета верзијата во својот максимален раскош, но целиот глобален пазар останува и сè е подготвено, што ќе биде многу скоро, како што уверува и самиот Хуавеи.

Huawei P40 Pro

Сите носители на овие компатибилни терминали мораат преземете ја оваа апликација Huawei да имаат пристап и да овозможат експериментална инсталација на фирмвер. Телефоните подобни во принцип се истите кои ја добиле бета-верзијата на EMUI 10.1 во Кина:

Ова се терминалите што ја добија бета-верзијата во Кина, но глобалната листа може да се разликува малку ова Ако имате некој од овие мобилни телефони, можете да ја преземете бета апликацијата со цел да се консултирате со објавувањето на EMUI 10.1 бета. Вреди да се проверува често: учеството во бета-верзии е секогаш ограничено. За да ја преземете бета апликацијата, само одете на оваа страница на Huawei. Ако вашиот паметен телефон е ажуриран на Android 10: преземете го од овој линк.

Што има ново во EMUI 10.1

Toе детализираме некои од најважните вести што ги носи оваа нова верзија на слојот за прилагодување на EMUI и на овој начин ќе видите дали вреди да се испроба оваа бета верзија или не. Како што Ако не најдете нешто што ќе ви го привлече вниманието, нема да ви пречи да ја чекате последната верзија.

Нов дизајн

Контролната табла на уредот е редизајнирана, сега можете да ги видите вашите компатибилни уреди на едно место и ова го подобрува искуството со нив, според Huawei. Овој дизајн е многу сличен на оној на контролната табла на терминалите на Apple, што не е лоша вест. Имаме и нов страничен панел за повеќе задачи, кој ни овозможува кратенки (стил на Samsung Edge), можеме менувајте ставки кога имаме преглед на поделен екран, нешто што може да биде многу корисно да се прават повеќе работи истовремено.

 

AppSearch: апликации на Google

Апликација, е апликација која е одговорна за пребарување апликации во доверливи извори за да ги преземете и користите. Ова ќе им овозможи на новите терминали без услуги на Google да имаат Facebook, Gmail, WhatsApp или Instagram на едноставен начин, нешто што до сега беше главоболка, поради ветото што го вметна американската влада на Хуавеи.

Селија, виртуелен асистент на Хуавеи

Во отсуство на „Помошникот на Google“ во нивните терминали, ја откри Селија, која одговара на командата „Еј Селија“. Асистентот може да одговара на прашања, да закажува состаноци и повици во календар. Исто така може да преведува слики или да користи АИ за да ви каже што гледате. Селија во моментов зборува само англиски и француски јазик, иако се очекува порано или подоцна Шпанецот да пристигне.

Селија - асистент на Huawei

 

MeeTime, FaceTime на Huawei

Тоа е апликација за видео повици што ви овозможува да се поврзете со видео со квалитет 1080p со вашите пријатели, а исто така Ви овозможува да додадете надворешна опрема за конференциски повици. Најинтересно во врска со MeeTime е тоа ви овозможува да го споделите екранот на вашиот паметен телефон, во случај да сакате да споделите белешки или презентации.

MeeTime Huawei

Споделување на екранот

Нова опција која ви овозможува да генерирате веб-врска за споделување датотеки од вашиот компјутер со вашиот мобилен телефон. Можете дури и да го користите вашиот компјутер за да одговорите на вашиот паметен телефон. На ова мора да додадеме ажурирање на Huawei Share, што ви овозможува лесно да испраќате некомпресирани фотографии и големи датотеки, па дури и можете да ги пренесувате преку NFC со лаптопите Huawei. Нешто слично на она што го гледаме со Apple Airdrop.

Huawei Cast +

Нова додадена функција што ни дава можност за испратете ја вашата содржина користејќи технологија со мала латентност до други уреди со Bluetooth. Идејата е дека додека играте, можете да ја проектирате сликата без да изгубите детал од вашата игра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.