Energy Tablet Pro 4, ние го анализираме овој таблет со Full HD екран и панорамски дизајн

Пазарот на таблети е сè уште жив и покрај фактот што аналитичарите и многу медиуми се решени да го закопаат. Ова добро го знаете Енергија Систем, една од омилените фирми во Шпанија за овој вид на производи што има доверба и охрабрување од добар број на корисници.

Како и секогаш, ќе извршиме исцрпна анализа на деталите што го прават овој производ посебен, и во неговите поповолни точки и во оние што оставаат повеќе да се посакува. Па тоа, останете со нас и откријте што го прави Energy Tablet Pro 4 посебен.

Како и секогаш, ќе преминеме од дизајнот до одликите преку хардверот, правејќи мали резимеа низ целиот развој на текстот, за да можете да ја искористите можноста да го користите индексот и да дојдете до оние детали што предизвикуваат најголем интерес.

Дизајн: Премиум материјали за достапна таблета

Време е да се обложувате на материјали, не само за дизајн, туку затоа што таблетот е производ кој обично има многу подолг век на траење од другите производи за широка потрошувачка електроника, како што е паметен мобилен телефон. Така, „Енерџи Систем“ избра да го произведува задниот дел во алуминиум во шасија со единечни тела што неизбежно нè потсетува на „Епл Ајпад“. Во меѓувреме, предниот дел е изработен во бела боја со рамно стакло, што ќе ни овозможи да поставиме широк спектар на заштитници на екранот.

 • материјал Производство: Алуминиум
 • Димензии: X x 280 156 8,1 mm
 • тежина: 499 грамови

На задната страна имаме едноставност од сите четири страни, во горниот лев агол се појавува камерата, без испакнување - тотално рамно на алуминиумската шасија - а во центарот го имаме логото Energy Sistem. М.Многу пати помалку е повеќе, а тоа е токму она што го наоѓаме во овој Energy Tablet Pro 4. Издржлив, удобен и лесен дизајн. На десната страна, сите копчиња се намалени, имаме напојување / заклучување што ни се чини претерано мало, иако патувањето е добро, и обемот.

Што се однесува до димензиите, ништо што не наоѓаме веќе на пазарот, 280 x 156 x 8,1 mm за тежина близу половина килограм -499 грама-. Бидејќи се исклучително панорамски, со сооднос 16:10, реалноста е дека е многу удобно да се користи и вертикално и хоризонтално.

Технички карактеристики: Содржина на хардвер со мала потрошувачка

За разлика од мобилните телефони, кои станаа повеќе алатка, таблетите имаат јасна склоност кон консумирање мултимедијална содржина, па затоа во „Енерџи Систем“ тие избраа да ја опремат со процесор 53 GHZ ARM кортекс A1,5, додека за графички перформанси имаме Mali-T720 GPU придружуван од Android 7.0 Во скоро тотално чиста верзија, ние сме изненадени од малата спонзорирана содржина или подметнатиот софтвер, што изгледа чисто од софтвер и тоа е многу ценето.

 • Процесор: 53 GHz ARM кортекс A1,5
 • RAM: 2 GB
 • Складирање: 32 GB
 • Екран: 10,1 инчи Full HD со сооднос од 16:10
 • Звук: Двоен звучник Xtreme Sound
 • Батерија: 6.200 mAh
 • Conectividad безжично: наизменична Wi-Fi, Bluetooth 4.0, GPS, FM радио
 • Камери: 5MP напред и 2MP заден
 • Поврзување: HDMI, USB-OTG и microUSB
 • ПА: Андроид 7.1

Во меѓувреме, само да го придружуваме хардверот за обработка 2 GB RAM меморија, од моја гледна точка, најмалку извонреден од таблетот. Точно е дека е доволно да се троши содржина, но недостасува најмалку 3 GB RAM меморија што ни овозможува да пребаруваме постојано без никогаш да мораме да ги затвораме апликациите. Што се однесува до складирањето, имаме вкупно 32 GB што можеме да ги прошириме со дополнителни 256 GB преку microSD мемориска картичка, без да заборавиме дека имаме и USB-OTG за додавање на USB мемории.

Покрај тоа, наоѓаме и дополнителен хардвер што го прави комплетен производ како на пр Bluetooth 4.0, мрежна картичка што овозможува поврзување со мрежи 5 GH Wi-Fiz се почести во нашите домови, две камери, главната на 5 пратеник и селфи од 2 пратеник, свој чип GPS и изненадувачки имаме и ние Радио FM, што воопшто не е лошо да не извлече од неволја.

Екран и автономија: Дизајнирано од и да троши мултимедијална содржина

Сега е време да се разбере таблетот Energy Sistem, поради што тие го опремија со панорамски IPS панел не помалку од 10,1 инчи на 1080p Full HD резолуција. Повеќе од доволно за да се консумираат аудиовизуелни содржини од Netflix, YouTube или Movistar + во спектакуларни услови. Очигледно го тестиравме и имавме спектакуларни издигнувања и падови. Панелот е добар, иако како и секогаш во овој вид технологија се подобрува кај белците и се ослободува кај црнците. Ми се допадна неговиот пропорција што придружува многу при гледање филмови или серии, а Full HD резолуцијата е оптимална за овој вид производи, ќе се изгубите гледајќи филмови. Што повеќе, Неговиот звучен систем Xtreme Sound со два излеза на дното придружува многу, звукот иако не е многу моќен или премногу јасен, тој е доста добар.

Имаме батерија од 6.200 mAh, заедно со хардверот со мала потрошувачка, ќе ни овозможи да уживаме во добар број часови, реалноста е дека гледаме филмови и содржини на YouTube не сме наишле на проблеми со автономијата, тоа лесно ги надминува другите конкуренти како што се таблетите Huawei или Samsung.

Мислење на уредникот

Во овој Energy Tablet Pro 4 имаме добар придружник по претерано цената. Иако неговиот хардвер нема да ни дозволи да искористиме одредени апликации како што се видео игри или создавање содржина, неговиот Full HD панел нè тера да сакаме секогаш да гледаме нешто ново на тој 10,1-инчен екран во 16:10 часот. Затоа, и благодарение на неговиот аудио квалитет, јасно е дека тој е производ дизајниран да троши содржина од сите четири страни, како и идеален придружник за проучување. Цената е уште еден истакнат дел, можете да ја набавите од 189 евра на веб-страницата „Енерџи Систем“ или да се обложите Амазон каде ќе најдете попуст што го остава на приближно 160 евра.

Energy Tablet Pro 4, ние го анализираме овој таблет со Full HD екран и панорамски дизајн
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
189 a 160
 • 80%

 • Energy Tablet Pro 4, ние го анализираме овој таблет со Full HD екран и панорамски дизајн
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 85%
 • Екран
  Уредник: 85%
 • Перформанси
  Уредник: 69%
 • Камера
  Уредник: 60%
 • Автономија
  Уредник: 85%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 85%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • Full HD панел
 • цена

Contras

 • microUSB
 • Само 2 GB RAM меморија

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.