Energy Tower 8 G2 Wood, ние ја анализираме најфлексибилната звучна кула на Energy Sistem

Ние се вративме на полнење со нашите анализа неделно, овој пат се враќаме со производ на Енергија Систем, Шпанската фирма е решена да демократизира многу производи во САД, до сега беа тешки за пристап до обичниот корисник, вака ги популаризираа своите звучни кули за да станат главен снабдувач во Шпанија.

Имаме во наши редизајн на една од звучните кули што нуди најдобра рамнотежа помеѓу квалитетот и цената на пазарот, Energy Tower 8 G2 Wood. Не пропуштајте ги сите детали за овој производ кај нас и откријте зошто неговите 120 W моќност и поврзаност станаа толку познати.

Веројатно не сте размислувале за тоа, но внимателно прочитајте ја оваа анализа, бидејќи откако ќе го знаете производот најверојатно ќе посакате дома. Звучните кули се вистинскиот тандем помеѓу просторот, дизајнот и поврзаноста, без да станат строги или надвор од мелодија во нашиот дом. Како и секогаш, одиме таму со најрешителните аспекти.

Дизајн: Дрво во мебел, зошто да не и во технологија

Ние се фокусиравме на пластиката и металот како најкласични материјали за овој вид на производи, но… зошто да не ги правиме во дрво и со тоа да ги задоволиме потребите на оние на кои им е опремен домот на покласичен начин? На тоа размислуваше „Енерџи Систем“ при редизајнирање на својата класична Енергетска кула 8 G2. Ефикасно, изграден во конгломерат како и другите за да понуди беспрекорна саундборд, сега тие одлучија да ја ламинираат во дрво од горе надолу, нудејќи на тој начин атрактивен дизајн кога станува збор за појавување на класичен мебел и паркет подови. Важен успех, бидејќи воопшто со овие производи немаме друг избор освен да избереме помеѓу црно-бело, што честопати произведува некаков непријатен комбинации на бои во дневната соба. Технологијата и дизајнот не мора секогаш да се соочуваат едни со други.

Оваа кула 8 G2 од Енерџи Систем ни ја нуди висина од 105 сантиметри со ширина и должина од 17 и 22 сантиметри соодветно, содржан во волуменот што го зафаќа и доволно висок, така што можеме да го користиме без премногу постурални компликации, на висина на рацете кај повеќето корисници.

Покрај тоа, за да се олесни работата, тастатурата е поставена во форма на панел на горниот дел додека на предната страна наоѓаме ЛЦД визир во синкасти тонови што ќе ни даде основни информации за тоа што играме и за јачината на звукот. Една точка што треба да се потенцира е дека LCD визирот се исклучува кога не комуницираме со него, нудејќи уреден и незабележителен дизајн, никој не сака тој екран да е вклучен постојано, а деталите се ценат.

Технички карактеристики: Нема да ви недостасува звук или квалитет

Energy Sistem ни ветува Hi-Fi звучен систем - висока верност - со апсолутна моќност од 120W поради комбинацијата на неговите звучници. Така, имаме 1,5-инчен звучник од 10W, уште два 4-инчни звучници на 30W и од страната најистакнат, 6,5-инчен 50W за да ни понуди 120W вкупна моќност, Нема да пропуштите апсолутно ништо во однос на насоката и квалитетот на звукот. На ист начин, тие го зедоа предвид подобрувањето на басот со свилените слични панели на предните звучници и задниот вдлабнатина што го зголемува басот. Сепак, тоа ќе биде по вкус на потрошувачот, бидејќи задните тркала ќе ни овозможат да ги прилагодиме басот и високиот ритам по наша желба, нема да го вознемируваме соседот премногу при високи моќности.

Звучниот систем се базира на 24-битен, 96 kHz дигитален аудио процесор, придружуван од a Аналоген еквилајзер со 2 ленти и како пасивен елемент, неговата дрвена акустична кутија за генерирање на звукот што го очекуваме од овој производ.

Поврзување: Разновидност и удобност, производ за домот

Не можеме да ограничиме ваква кула на звук со отсуство на поврзаност, тоа би бил премногу несмасен потег, а „Енерџи Систем“ нема тенденција да изврши ваков вид злосторства во светот на технологијата. Го имаме на располагање сето ова:

 • Bluetooth 4.1
 • S / PDIF оптички дигитален влез
 • Аналоген влез на RCA
 • 3,5 мм аналоген влез
 • Стерео аналоген излез на RCA
 • Радио FM
 • USB плеер за музика
 • Внесување на microSD картичка

Нагласуваме дека има Bluetooth, иако тоа е минимално барање. Она што не е толку минимално е фактот дека можеме да пристапиме на музика офлајн преку нејзиниот читач на картички microSD или неговиот влез со мултимедијален менаџмент за USB - не треба да го користиме за полнење уреди затоа што тоа не е неговата намена. Благодарение на неговата поддршка на врвот за таблети и мобилни телефони, можеме скоро да го претвориме во мултимедијален центар.

Додадено како аналогни влезови или FM радио Тие повеќе сакаат да не избрзаат, реалноста е дека малкумина од нас го користат денес, но никогаш не болат. Што ако е дизајниран за најисклучителен е неговиот дигитален аудио излез, Ова значи дека, на пример, можеме да го поврземе со телевизорот за да имаме висококвалитетен аудио систем во дневната соба, па дури и со PlayStation 4.

Корисничко искуство и мислење на уредникот

Извлекувавме многу од Енергетска кула 8 Г2 дрво, и реалноста е дека го сакавме. Јас би рекол дека од опсегот на звучни кули „Енерџи Систем“ тој ми е омилен во однос на дизајнот и можностите. Има многу моќ и многу аудио квалитет без да паѓам во помпа, и тоа ме тера да се заубам. Јасно е дека не е најевтино во опсегот, но е најатрактивно и е на висина на јасно поскапите палети на производи.

Energy Tower 8 G2 Wood, ние ја анализираме најфлексибилната звучна кула на Energy Sistem
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
140 a 150
 • 80%

 • Energy Tower 8 G2 Wood, ние ја анализираме најфлексибилната звучна кула на Energy Sistem
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 85%
 • Potencia
  Уредник: 90%
 • Квалитет на аудио
  Уредник: 75%
 • Conectividad
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • Potencia
 • Conectividad

Contras

 • Должина на кабел
 • Гумениот панел со копчиња

Има далечински управувач Тоа, како што велам, го прави омилен придружник на останатите електронски уреди да консумираат мултимедијална содржина што ја имаме во нашиот дом. Ова во превод значи околу 150 евра во зависност од продажното место што ќе го избереме, веќе знаеме дека ја имаме оваа енергетска кула Амазон, Меѓу другите, сопствената веб-страница на Ел Корте Инглес и Енерџи Систем. Ако барате добро дизајнирана звучна кула, способна да ги покрие сите потреби на вашата дневна соба или центар за одмор, ова е производот што нема друг избор освен да го препорачам.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.