Energy Sistem и Decathlon ќе го прифатат Bizum како платежно средство

Bizum е средство за плаќање што шпанските банки го создадоа за да се справат со новите компании за безконтактно плаќање како што се Apple Pay и Samsung Pay, иако има многу други предности како што е можноста за испраќање пари на нашите контакти брзо и генерално без дополнителни трошоци (иако некои банки почнуваат да применуваат провизии). Сега „Декатлон“ и „Енерџи Систем“ се придружуваат на колекциите со „Бизум“ за да се забрзаат плаќањата и да им се олесни на потрошувачите. Добри вести за корисниците на Бизум воопшто, и секако исто така и за деловните субјекти кои ги користат овие можности.

Овој нов начин на плаќање преку Bizum бара олесни процесот на купување на корисниците на „Енерџи Систем“. За извршување на трансакцијата, треба да се генерира четирицифрена лозинка во банкарската апликација на корисникот и, откако ќе се добие, операцијата се изведува преку системот за набавка на „Енерџи Систем“. Формалност за плаќање ги исполнува највисоките безбедносни стандарди за набавки преку Интернет

Bizum не бара регистрација и е директно интегриран во нашите начини на плаќање, што го поедноставува процесот на плаќање. Покрај тоа, таа ја има истата безбедност како и традиционалните плаќања за трансфер - Ноеми Климент, Менаџер за меѓународна комуникација на Енерџи Систем

Во случај на Декталон облогот е исто толку интересен, иако тие се додаваат на другите веќе присутни како на пр Alsa, Yelmo Cines и Iberdrola, кои исто така го интегрираат овој механизам за плаќање на нивните платформи. Сепак, засега овој вид на плаќање преку Bizum е наменет само за набавки преку Интернет, компанијата не планира да започне со плаќања лице в лице преку Bizum сè додека овој систем не биде први консолидиран. Треба да се напомене дека во земји како Кина слична платформа интегрирана со услугите на WeChat работи многу добро и дека изгледа како во иднина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.