Ербас и Ауди ги здружуваат силите за зајакнување на нивната услуга со авио-такси

Ербас ќе го тестира своето летачко такси

Вум е подружница на Ербас што најави воведување на својата хеликоптерска авионска такси услуга во Мексико Сити. Тоа е начин за подобрување на мобилноста во градовите. Особено важно во случајот на мексиканската престолнина каде сообраќајот е огромен проблем. Значи, ова решение би значело намалување на бројот на возила на патот. Иако е скапо. Сега, најавени се подобрувања на овие услуги.

Откако Ербас го објави својот нов сојуз со Ауди. Германскиот производител на автомобили ќе им понуди на клиентите трансфери до местата за полетување или слетување. На овој начин тие се надеваат дека ќе дадат А. премиум услуга на тие клиенти. Покрај тоа, тие ќе го додадат овој урбан транспорт во нивниот концепт за мобилност на летачките возила.

Не е прв пат двете компании да ги здружат силите. Бидејќи тие претходно се здружија за развој на автономниот летечки автомобил. Значи, соработката помеѓу Ербас и Ауди е постојана. Сега тие бараат да им дадат врвна услуга на корисниците со овие хеликоптери Voom.

Ербас хеликоптер

На овој начин, искуството за патување ќе биде мазно и многу погодно за клиентите. Идејата би била комбинирање на површински транспорт со аудио возила и со хеликоптер со Voom. Ова мултимодално решение за транспорт е од особено значење во големите градови каде сообраќајот е преполн.

Бидејќи на овој начин тие ќе можат да понудат решение за транспорт на течности што им овозможува на корисниците да стигнат до својата дестинација на најефикасен начин. Што повеќе, сојузот меѓу двете компании е дополнително интензивиран со нови проекти. Меѓу нив наоѓаме „Поп ап“, електрично возило во форма на капсула, кое може да се користи за движење по патот или за летање.

Бразил и Мексико Сити се првите две дестинации каде можеме да ги видиме овие хеликоптери Voom / Airbus. Тие сигурно ќе се обидат наскоро да ја прошират оваа услуга во повеќе градови. Особено сега кога неговиот сојуз со Ауди е дополнително интензивиран со нови услуги.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.