Забрзајте ја брзината на прелистување во Google Chrome, Firefox и Opera со Speedfox

зголемување на брзината на firefox

Во денешно време, кога различни прелистувачи на Интернет сакаат да го освојат првото место со прием на многу корисници, се чини дека задачата е предизвик за сите нас кога работиме со некои од нив на Интернет. Факт е дека еден прелистувач може да биде побрз од друг, а сепак бидете сепак премногу бавни за истражувањето што го правиме.

Од оваа причина, употребата на апликации од трети страни би можела да биде одлично решение се додека се тестирани од оној што ги споменува; од нас, го тестиравме Speedfox и резултатите се навистина исклучителни, осмелувајќи се да предложам дека брзината пред и по различните прелистувачи на Интернет се подобрува до пет пати во зависност од одредени околности.

Вклучување на Speedfox за подобра брзина на прелистување

Па, ако ви предложиме да имате брзина од најмалку пет пати поголема во вашиот интернет прелистувач, мора да го предупредиме и читателот дека ова може да зависи од одредени аспекти. Едно од нив се однесува на инсталирање на екстензии или додатоци, кои се мали алатки кои генерално се инсталираат во повеќето интернет прелистувачи, не изоставувајќи ги Firefox, Google Chrome и Opera.

Од друга страна, ако сме зачувале голем број веб-страници во лентата за обележувачи или можеби, не сме ги зачувале ја исчисти историјата на нашиот интернет прелистувач, ова исто така може да влијае на подобрувањето со Speedfox, бидејќи можеби во вакви случаи имате околу три пати ништо повеќе. Во секој случај, ова е добивка, затоа препорачуваме да ја извршувате оваа апликација, која е исто така пренослива и бесплатна.

За да го направите ова, треба само да одите официјалната веб-страница на развивачот на Speedfox, каде што ќе имате две опции за преземање, едната од нив да работи на Виндоус, а другата на Mac. Како што предложивме претходно, апликацијата е пренослива и затоа можеме да ја извршуваме дури и од USB стик.

SpeedFox 01

Сликата што ја сместивме на горниот дел е првиот екран на кој ќе наидете Speedfox откри присуство на три прелистувачи од четирите што се инсталирани на компјутерот (во нашите соодветни тестови). Под ова мислиме дека Speedfox за жал не работи или не е компатибилен со Internet Explorer. Можете да ги изберете сите прелистувачи со активирање на соодветните полиња или ако не, неколку од нив во зависност од вашиот работен избор. Нашата главна препорака е да се обидете да ја оптимизирате брзината на прелистување во сите нив.

SpeedFox 03

Сè што треба да сториме засега е да го притиснеме копчето што вели «оптимизирање»И воила, по еден момент ќе видиме резултати; процесот е исклучително брз, што ќе го видите на сликата што ја сместивме на врвот. Таму е прикажано дека целиот процес трае само пет секунди и нешто повеќе.

Многу важен аспект што мора да го земете во предвид е тоа Speedfox нема да може да работи ако имате отворен некој од интернет-прелистувачите компатибилен; од оваа причина, обидете се да направите резервна копија од она што го прегледувате во тој момент и потоа треба да го затворите. Ако сите прелистувачи на Интернет сè уште се затворени, Speedfox ве известува дека има еден отворен, тогаш ќе мора да отидете во „Управувачот со задачи за Windows“ за потоа да отидете во процесите и потоа да го прекинете.

SpeedFox 02

Кога оптимизацијата предложена од Speedfox е завршена, можете да извршите кој било Интернет прелистувач што го имате на вашиот компјутер. Можеби ќе го сфатите тоа брзината е подобрена дури и од моментот кога ќе кликнеме двапати на неа до соодветната икона. Ако поради некоја причина забележите дека брзината не е подобрена, тогаш можете да се обидете да ја повторите постапката со повторно притискање на копчето «.оптимизирање".

Ако во различни прилики предложивме подобрување на брзината на Windows со елиминирање на одредени апликации што започнуваат со оперативниот систем, со овој мал трик поддржан од Speedfox Ве уверуваме дека брзината на прелистување на Firefox, Google Chrome и Opera драматично ќе се подобри.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   патомононо dijo

  Само што го истрчав и да, од почеток, работи побрзо.
  Мора да се изврши како администратор, во спротивно нема да започне.
  Благодарам

  1.    Родриго Иван Пачеко dijo

   Навистина, алатката дава добри резултати и нејзините дополнителни совети се валидни. Само додавање велејќи дека би било добра идеја да ја имате на вашата работна површина или лента со алатки за да работи од време на време. Запомнете дека колку повеќе се движиме, повторно ќе треба да ја повториме операцијата. Ви благодариме за коментарот и посетата.

 2.   Рури dijo

  Тие треба да појаснат дека апликацијата нема да ја подобри интернет-врската (бидејќи тоа подразбира наслов на објавата), туку дека ќе го оптимизира извршувањето на овие. (Мислам на нешто слично на грешките во дефрагментирање и корегирање што може да ги имаат или поради акумулација на нешто нарушени податоци што тие обично ги користат зачувани во корисничкиот профил на апликацијата).

  1.    Родриго Иван Пачеко dijo

   Почитуван Рури, целосно се согласувам, но една акција предизвикува реакција, иако е точно дека се спроведува еден вид чистење, но тоа му помага на прелистувачот да работи подобро и затоа да биде побрз. Ви благодариме за вашиот придонес, кој е вреден и сите учиме од различните коментари. Kубезно почитување како и секогаш.