Screen Task ви овозможува да го споделувате екранот на вашиот компјутер со друг во рамките на истата локална мрежа

Споделување на

на можности што ги нуди локална мрежа кога имаме неколку компјутери во истиот тие се доволни. Една од нив е онаа што ја нуди оваа апликација наречена Screentask и која дозволува сподели го екранот од вашиот компјутер на друг во истата мрежа Wi-Fi или LAN.

Скреентаск е а бесплатна апликација со отворен извор што ја поедноставува задачата за споделување компјутерски екран со другите додека сте на иста мрежа.

Една од предностите на оваа апликација е што можеме да заборавиме на потребата од најавување бидејќи сè се случува на истата мрежа. Кога апликацијата веќе работи, тоа обезбедува единствена URL-адреса што може да се сподели со сите компјутери што се наоѓаат под истата локална мрежа.

Само со користење на дадената URL-адреса со компјутерите што ги сакате, другите корисници тие ќе можат да го видат екранот на вашиот компјутер на кој било веб прелистувач и која било платформа без потреба да инсталирате друг софтвер.

Задача на екранот

Конфигурирање на задачата на екранот е многу лесна

Треба само инсталирајте го на компјутерот што сакате да го споделите екранот. Кога го стартувате, треба да го изберете мрежниот уред што го користите со менито IP. Потоа се наведени бројот на портата и времето на освежување. Screen Task ви овозможува да креирате приватни сесии со корисничко име и лозинка. Изберете „Приватна задача“ и пополнете ги полињата за корисничко име и лозинка.

Кога ја користите дадената URL на друг компјутер, веб-интерфејсот има три опции за да ја запрете сесијата, прилагодете го времето за освежување и префрлете се на цел екран.

Можете да ја преземете Задача на екранот од оваа врска што ве води до компилацијата на GitHub од кои можете да го преземете инсталерот директно или ZIP-датотека. Добра програма за вашите десктоп компјутери што ќе ви понуди важна функционалност како што е споделување на екранот со други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рубен dijo

  Конечно најдов нешто да проследувам низ прелистувачот. Ви благодарам!

 2.   Алв641 dijo

  Јас го конфигурирав и не работи на другиот компјутер. Добивам грешка 404, датотеката не е пронајдена ... што може да биде причината ... преземете го изворниот код и кога го извршувам во нетбин, добивам неколку грешки .. потребен е дополнителен софтвер ... дали можете да го разјасните ова? ...

 3.   Патрицио dijo

  Јас го користам и работи добро, штета е што ви дозволува да ја споделувате само „Главната“ работна површина. Јас користам компјутер со режим «Проширена работна површина» и би сакала да го споделам секундарниот монитор, но според она што го гледам не е можно.

 4.   Oni dijo

  Одлична алатка.

  Ви благодарам многу за информацијата = П.