Sway: Новиот проект на Microsoft објавен за презентации

Sway е интересна алатка преку Интернет што беше предложена од Мајкрософт пред извесно време, а не можеше да се користи доколку соодветната покана не беше достапна.

Во моментов можете користете ја Sway слободно и бесплатно, потребна е само сметка на Microsoft и тоа може да биде наш клиент за пошта Hotmail или Outlook.com; Постојат одредени ограничувања што оваа услуга преку Интернет сè уште ги нуди, иако, со неколкуте алатки што ги обезбеди „Мајкрософт“ за негова употреба, би можеле да создадеме нешто навистина интересно во однос на презентирање на проекти од мрежата.

Започнете со сметка на Sway

Првото нешто што сега ќе ви препорачаме е дека користите Sway со прелистувачот со кој најчесто работите; Токму таму ќе мора да се најавите на вашата услуга на Microsoft, ова може да биде Hotmail или Outlook.com, како што предложивме погоре. Откако ќе ја извршите оваа задача, можете да отидете на официјалната веб-страница (URL-то) на нишаат, во тој момент ќе најдете интерфејс многу сличен на оној што го покажува Microsoft во последно време.

како функционира Sway 01

На горната лева страна ќе забележите присуство на мала решетка, на која можете изберете за да ги видите сите услуги што можете да го користите од истото работно опкружување. Ова е мал примерок дека оваа услуга (Sway) е еден од предлозите на Microsoft.

како функционира Sway 02

Треба да го изберете копчето горе десно, на кое пишува „Запеј“ за да може да пристапите до самиот интерфејс на оваа онлајн алатка. Откако ќе го сторите тоа ќе можете да се восхитувате на некои «» на горната десна страна, икона што не е ништо повеќе од мени со различни опции за избор и од кои можете да се воодушевувате на горната слика на екранот.

Создавање на нашата прва презентација со Sway

Ако претходно сте создале проект со Sway, треба да го истражите од опцијата што вели „Мојот замав«; бидејќи нашиот интерес е да се обидеме да создадеме нешто ново, ќе ја избереме втората опција.

како функционира Sway 03

Во тој момент ќе се појави интерфејсот на оваа онлајн алатка и каде, се наведени првите чекори што мора да ги следиме да ја персонализираме нашата презентација. На пример, во горниот дел имаме можност за поставување на името на нашиот проект, додека на десната страна има странична лента со опции што ќе ни помогнат да избереме формат во кој ќе се креира нашата презентација.

како функционира Sway 04

Ако изберете квадрат под зборот «Наслов»Jumpе прескокнете на нов интерфејс каде што онлајн алатката ќе ве праша за видот на проектот што ќе започнете да го генерирате во тој момент; Во нашиот случај избравме едно што првенствено размислува за видеа на YouTube, има многу повеќе алтернативи за избор, што ќе зависи од секоја потреба.

како функционира Sway 05

Бидејќи го избравме YouTube за нашиот проект, ќе се појави мал простор за пребарување горе десно, каде што ќе имамеи напишете го името на видеото што сакаме да го интегрираме во нашиот проект. Од резултатите, треба да ги избереме само оние што нè интересираат и може да се забележи дека бројот на видеа што ги избравме (во овој случај на примерот) се појавува на врвот.

како функционира Sway 06

Кога ќе завршиме со избор на сите наши видеа, треба да се вратиме на екранот за уредување. Заедно со секое видео, има неколку опции, кои ќе ни помогнат да поставиме ефект, прво да ставиме видео (влечење и пуштање), ставете опис, па дури и избришете кој било од оние што ги интегриравме во оваа листа.

како функционира Sway 07

Ако го избереме горниот табулатор што вели «Расположение»Appearе се појави нов прозорец за опции, каде што (за момент) се активираат само два стила, имајќи уште неколку на дното што Мајкрософт ќе ги предложи „наскоро“.

како функционира Sway 08

Ако ја избереме иконата «...» горе десно, можеме да забележиме нова опција што се појави, што вели „Преглед“. Ако го избереме, ќе се појават сите видеа што ги избравме за овој проект, кои едноставно чекаат да ги избереме за да бидат репродуцирани во тој момент.

како функционира Sway 10

Можете да изберете кој било формат што сакате за вкреирајте нов образец во вашиот проект на оваа презентација на Интернет, нешто што го правите со табулаторот „Moof“.

Во моментот има само неколку функции што се активираат, иако може да стигнете до направете навистина спектакуларни презентации ако ја користите вашата фантазија. За да добиете мала претстава за тоа, ве покануваме да го прегледате видеото предложено од Microsoft за Sway и што можете да го најдете на врвот на овој напис.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.