Како работи Skype Meet Now, најдобрата алтернатива за зумирање за видео повици

Од почетокот на четириесеттите години, употребата на апликации за видео повик се зголемија и станаа најблиската работа до физички контакт дека можеме да ги чуваме нашите сакани серии или пријатели, како и соработници, за сите оние на кои им се случило работа од дома.

WhatsApp, Фејсбук Messenger, Hangouts, Skype, Zoom, Houseparty ... се едни од најчесто користените апликации. Меѓу сите овие апликации, најкористен во овие четириесетти е зумот, кој премина од 15 милиони корисници на повеќе од 200 милиони, раст што ги откри сите недостатоци на оваа платформа.

Зошто Зумот стана популарен?

Зумот стана најкористената апликација за остварување видео повици поради нејзиното леснотија на користење, бидејќи треба да кликнете само на врската за пристап до видео повик и до она што придонесе до 40 лица да можат да учествуваат на истиот повик бесплатно.

Ерик Јуан, основач на зум, изјави дека ја создал оваа нова услуга за да нудат полесен начин за остварување видео повици, преку едноставна врска, проблем што промовираше зоомбирање, во кој се вклучуваат трети лица со врска до видеоконференција и почнуваат да прикажуваат слики со лош вкус, навредувајќи ги учесниците ...

Зошто Зумот веќе не е валидна опција?

зум

Во последните неколку недели, Зум покажа како, покрај тоа што беше услуга за видео повици за компании, а сега и за физички лица, таа беше и гигантски проблем за приватноста на нејзините корисници поради повеќекратните безбедносни пропусти откриени и во апликациите за мобилни уреди и во безбедносните протоколи што се користат за криптирање на врските.

Безбедносниот проблем што принуди многу компании и едукативни центри да престанат да ја користат оваа услуга покрај американската влада, се наоѓа во видео повиците, видео повици што криптираат помеѓу испраќачот и примачот, но не и на серверите компанија, така што секој вработен може да има пристап до сите видео повици.

Проблемот не завршува тука, бидејќи поради недостаток на безбедност во видео повици, според „Вашингтон пост“, на интернет можеме даПронајдете илјадници снимки на зумирање преку Интернет со едноставно пребарување, бидејќи овие се снимени со слично име (логично не открива како да се направи тоа), видео повици што секој може да ги преземе и прегледа.

На овој проблем треба да го додадеме оној презентиран од апликацијата iOS, кој собрани податоци за корисникот и уредот преку API на графиконот на Фејсбук, дури и ако не ја користиме нашата сметка на Фејсбук за најавување. Овој проблем е решен неколку дена по написот објавен од Motherboard со најавата за овој неуспех.

Неколку дена подоцна, друг безбедносен аналитичар откри како инсталерот за Mac и Windows користел скрипти без да побара дозвола од корисникот. добивање привилегии на системот за апликации.

Ако сите овие безбедносни проблеми не се доволни причини да размислите да престанете да користите зум, не треба да продолжите да читате. Но ако и дадете значење на вашата приватност, од „Мајкрософт“ тие ја лансираа „Запознај сега“, услуга што работи практично исто како и „Зум“, но со сигурност што можеме да ја очекуваме од „Мајкрософт“, кој стои зад оваа услуга.

Што е Skype Meet Now?

Запознајте сега - Skype

Скајп запознајте сега, го прави токму истото што ни го нуди Зум, но за разлика од ова, безбедноста и приватноста на корисникот се повеќе од заштитени, бидејќи токму гигантот „Микрософт“ стои зад оваа услуга за видео повици со ветерани. За пристап до групен видео повик, треба само да ја инсталираме апликацијата (не е потребна на компјутерите) и да кликнеме на врската.

За разлика од зумирањето, што нè принудува да се регистрираме за услугата кога ќе ја инсталираме апликацијата на нашиот уред, да користиме Meet Now, нема потреба да отворате сметка на Skype (Иако сметката што ја користиме во Виндоус 10 е совршена добра за нас), бидејќи можеме да ја користиме апликацијата во режим на гости.

Кога ќе кликнеме на врската за да се вклучиме во разговор, тој ќе побара од нас да влеземе нашето име, за да се појави покрај нашата слика и луѓето да можат да не нарекуваат по нашето име.

Како да остварите видео повик користејќи Skype Meet Now

Од паметен телефон / таблет

Како и со зумирање, за да се создаде видео конференција потребно е дали да се користи или не официјалната апликација достапна и за iOS и за Android, со цел да се создаде сала за состаноци. Само домаќинот треба да го користи, бидејќи останатите корисници треба само да кликнат на врската за да пристапат до неа.

Чекори што треба да ги следите креирајте видео повик користејќи Skype Meet Now:

  • Ја отвораме апликацијата, се најавуваме со сметка на Мајкрософт (таа што ја користиме со нашиот компјутер 1-ви за Виндоус е совршено валидна).
  • Следно, го притискаме горното десно копче на апликацијата претставена со мал молив.
  • Следно, ние притискаме Реунион.
  • Кога ќе се прикаже сликата на фотоапаратот (предна или задна ако е паметен телефон или маса) што ќе ја користиме, кликнете на Сподели покана, и ја испраќаме врската до сите луѓе што ќе учествуваат во видео повикот.

Луѓето кои ја добиваат врската, треба само претходно да ја инсталираат апликацијата, ако станува збор за паметен телефон или таблет. Со кликнување на врската, Skype ќе се отвори и ќе не праша дали сакаме да користиме како гостин на апликацијата. Ние кликнуваме на Гостин, го пишуваме нашето име и се приклучуваме на состанокот / повикот.

Од компјутер

Ако користиме компјутер, процесот е уште полесен, бидејќи треба да пристапиме само до Skype веб за да креирате состаноци сега, преку оваа врска, и со тоа да ја креираме врската од салата за состаноци што треба да ја споделиме со сите оние кои сакаат или треба да пристапат, не треба да ја преземаме достапната апликација, ниту Виндоус. или macOS, иако можеме да го сториме и тоа ако сме запознаени со апликацијата.

За да можеме да го користиме нашиот прелистувач за видео конференција преку Skype, ова мора да биде Chrome, Мајкрософт Еџ o кој било друг прелистувач базиран на Chromium (Храбар, Опера, Вивалди).

Барања за пристап до видео повик користејќи Meet Now

Од паметен телефон или таблет

За да можеме да ја користиме оваа нова услуга за повици, потребно е, да или да, да го имаме ја инсталиравме апликацијата Skype на нашиот уредДа, не треба да пристапуваме до апликацијата за да се регистрираме или да се најавиме со нашата сметка, ако имаме сметка на Microsoft (@outlook, @hotmail, @ msn ...)

Skype
Skype
Развивач: Skype
цена: слободен

Од компјутер

Мајкрософт Еџ

Единствениот услов да имате пристап до групни повици што ги нуди Skype преку „Запознајте сега“, е исто како и при нивното создавање, дека нашиот прелистувач е Google Chrome, Microsoft Edge или кој било друг прелистувач заснован на Chromium. Доколку немаме ниту еден од овие прелистувачи, со кликнување на врската, имаме можност да го преземеме Skype и да го инсталираме на нашиот компјутер доколку не сакаме да инсталираме ниту еден од овие прелистувачи.

Треба да се запомни дека ако сте корисници на Виндоус 10 и ја имате најновата верзија на овој оперативен систем, Мајкрософт Еџ базиран на Хром, тој е инсталиран природно на вашиот компјутер.

Состаноци сега наспроти Skype групен разговор

Групни разговори на скајп, Тие се видео повици што секогаш сме ги знаеле од Skype, тие се персонализирани од самиот почеток, одредено име на група и учесниците се избираат од самиот почеток кога ќе се креира разговорот.

Запознајте се во групни разговори, тие можат брзо да се постават и споделат со другите во два лесни чекори. Насловот на состанокот може да се измени по креирање на групата, како и додавање на слика на профил.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.