Затворање на Лекуландија: 5-те најдобри алтернативи

Дигитално читање

Според гласините, може да се затвори уште една од најпознатите веб-страници за читање, која го негуваше нашиот каталог на книги. Ова нè принудува да бараме алтернатива ако сакаме да продолжиме да уживаме во бесплатни книги PDF, Epub и MOBI. Нешто слично се случи кога EpubLibre престана да работи, бидејќи тоа беше најпопуларната мрежа со книги за Епуб и PDF на Интернет, со еден од најобемните каталози и поголем број редовни корисници.

Сега се чини дека истото ќе се случи и со Лектуландија, затоа сме принудени да бараме сигурни алтернативи. Во оваа статија ќе дадеме 5 алтернативи за снабдување со Лектуландија во случај на затворање или постојан пад и со тоа продолжете да уживате во целиот каталог на бесплатни книги на Интернет.

Обидете се бесплатно со Amazon Kindle Unlimited за 30 дена и пристап повеќе од 1 милион книги на кој било уред.

Дали Лектуландија се затвора?

Па, сè укажува на тоа и кога звучи реката ... Оваа веб-страница со години храни многу корисници со голем број книги во сите формати. Но Со месеци читавме гласини за негово можно затворање или трајно уривање поради некои правни проблеми. Има привремени падови, нешто слично на она што се случи со некои други веб-страници кои нудат слична содржина.

Лектуландија

Сега, од датумот кога го напишав овој напис, мрежата во оригиналниот домен е прекината, но ако одиме во www.lectulandia.me ако можеме да пристапиме до него. Со овие промени во доменот, процесот може да се продолжи малку како што се случува со Piratebay на пример. Ако се вратиме во времето и се вратиме во 2019 година, имаше вест дека судија наредил затворање на неколку страници со пиратска содржина, а меѓу нив е и Лектуландија, па промената на доменот може да биде нешто честа.

Засега можеме да продолжиме да ја користиме Лектуландија од доменот .me, но прогонството нема да престане бидејќи законот е јасен за ова. Толку многу корисници ќе бидат принудени да бараат алтернативи и во оваа статија ќе продолжиме со детали за некои од нив.

24 симболи

Најдобрата алтернатива е несомнено 24 Симболи во кои можеме да преземеме многу содржини бесплатно и безбедно иако не ужива во широк спектар на формати, затоа огромното мнозинство на овие книги ќе биде во PDF формат, иако овој формат може да се чита од скоро секој уред. Покрај тоа, оваа веб-страница нуди и своја апликација за преземање и на книги и на аудио книги од нашиот мобилен телефон.

Ако го испитаме неговиот каталог, наоѓаме повеќе од половина милион книги во PDF, но за да ги преземеме, треба да отвориме сметка под регистрација или да ја користиме нашата сметка на Facebook. За бесплатно користење на преземањата, ќе мора да го јадеме публицитетот, иако тоа е нормално бидејќи одржувањето на мрежата не е бесплатно. Ако сакаме да избегнеме рекламирање, можеме да пристапиме до премиум претплата за 8,99 € месечно покрај пристапот до целиот негов каталог, без ограничување на дневните преземања.

EspaEbook

Друга доста популарна веб-страница каде што можеме да најдеме каталог со повеќе од 65.000 книги достапни за преземање. Наоѓаме наслови од сите жанрови што може да се замислат, во кои несомнено се истакнуваат оние од национална жетва. Книгите може да се преземат во формати Epub, PDF и Mobi.

Благодарение на интуитивен пребарувач, ќе најдеме сè што бараме со едноставно внесување на насловот на книгата што сакаме да ја преземеме и кликнување на копчето за преземање. Иако ќе бара од нас да се регистрираме на страницата за да го активираме споменатото преземање.

Слободен уредник

На третата позиција го наоѓаме Freeditorial, веб-страница што ни нуди обемен каталог на книги во PDF формат и иако големината на неговиот каталог е помала од 2-те споменати веб-страници претходно, квалитетот е одличен и никаде не најдовме никаков навестување за рекламирање. Оваа веб-страница не бара претходно да се регистрираме и таа е целосно бесплатна.

слободоумен

Веб-страницата се издвојува по својот чист, интуитивен интерфејс, со многу минималистички дизајн што ја олеснува навигацијата по нејзините менија. Благодарение на неговиот интуитивен пребарувач ќе биде многу лесно да се најде кој било наслов што го бараме и преку неговиот наслов и преку неговиот автор. Покрај обемниот каталог на шпански јазик, можеме да најдеме и многу книги на англиски јазик.

ПланетКнига

Овој пат имаме поскромна веб-страница, која иако има на располагање голем каталог на наслови, тешко дека се доближува до погоре споменатите. Во овој случај, наоѓаме приближно 10.000 целосно легални наслови во PDF формат. Насловите може да се преземат и на нашиот компјутер и на нашиот мобилен телефон за прегледување со кој било читач на PDF.

Во PlanetaLibro можеме да преземеме онолку наслови што сакаме без ограничувања или потреба за регистрација. Една предност што се издвојува е тоа што ни овозможува да ги читаме книгите директно од мрежата, без потреба од претходно преземање. Неговиот каталог, и покрај тоа што е помал од другите веб-страници на списокот, има наслови од сите жанрови што може да се замислат.

Книга

Конечно, споменуваме што е една од веб-страниците што најмногу ја користат студенти или професионалци во потрага по книги за теоријата на лекциите. На оваа веб-страница наоѓаме секаков вид на книги кои документираат каква било техника за специфични професии. Книгите се на совршен шпански јазик и се тотално бесплатни и не ни треба претходна регистрација за да ги преземеме директно од интернет.

На оваа веб-страница наоѓаме повеќе од 1000 тотално бесплатни книги во PDF формат, распоредени во различни области, од финансии, економија или програмирање, до личен развој. Ни овозможува едноставно и брзо преземање преку неговиот интуитивен пребарувач што ни овозможува брзо да го најдеме она што го бараме, можеме да ја пребаруваме книгата по автор, издавач или наслов.

Ова се 5-те алтернативи што ви ги нудиме од ActualidadGadget, но Отворени сме за вашите предлози, затоа не двоумете се да ги оставите своите мислења во коментарите. Beе бидеме воодушевени што ги примаме и тие ќе бидат од голема помош за нашите читатели. На овој начин, во случај на целосно затворање на Lectulandia, ќе бидеме добро снабдени и нема да го забележиме неговото големо отсуство, бидејќи станува збор за веб-страница која многу ја сакаат fansубителите на читање.

Обидете се бесплатно со Amazon Kindle Unlimited за 30 дена и пристап повеќе од 1 милион книги на кој било уред.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.