Како да ги затворите отворените апликации на Android

Како да затворите апликации на Андроид

Работата на уред управуван од кој било оперативен систем е сложен процес каде што со голем број процеси се управува заеднички. Автоматски, нашиот уред се грижи за отворање и затворање на апликации во согласност со потребите на системот.

Кога апликацијата е отворена, времето на одговор кога повторно ќе се повикате е значително намалено. Поради големиот број процеси со кои управува секој оперативен систем, тоа не секогаш ги прави работите добро, а понекогаш мора да бидеме принудени рачно да ги затвориме. Всушност, тие можат да застанат сами заради ова, како што видовме во статијата: Апликацијата на Google е запрена. Во оваа статија ви покажуваме како да ги затворите апликациите на Андроид

Која е употребата на затворање апликации на Андроид

Затворете ги апликациите на Андроид

Како што коментирав погоре, сите оперативни системи, главно мобилни, автоматски се грижи за отворање и затворање на апликации според употребата што ја користиме во нив. Апликациите што зафаќаат најмногу меморија на нашиот компјутер се игри, особено оние што зафаќаат многу простор на нашиот хард диск.

Кога излегуваме од играта, таа е зачувана во меморијата, па ако престанеме да играме неколку секунди за да одговориме на повик, да одговориме на е-пошта или WhatsApp, можеме брзо да се вратиме во играта без да чекате повторно да се вчита.

Ако меморијата на нашиот уред е многу тесна, најверојатно, предметната игра се затвора оттогаш немате доволно слободна меморија за да ја задржите апликацијата отворена. Ако планираме да си поминеме убаво играјќи со нашиот паметен телефон и не сакаме тоа пред повик или порака, принудени сме да мора повторно да ја отвориме играта, најдобро што можеме да сториме е да ги затвориме сите апликации за кои знаеме дека не сме одење на употреба.

Затворете ги сите апликации што се во позадина отворени, ќе ни овозможи да ја ослободиме RAM меморијата, дека нема простор за складирање (да не се меша) така што апликацијата работи на многу пофлуиден начин и дека, исто така, во случај на какво било прекинување, системот не е принуден да го затвори.

Но, исто така, затворање на апликации или игри исто така ни овозможува да ја зголемиме флуидноста на нашиот уред, задача што мора да ја сториме кога нашиот паметен телефон или таблет управуван од Андроид почна да се кочи и непредвидливо секој пат кога ќе извршиме какво било дејство, без разлика колку е едноставно.

Иако е точно дека најдобриот метод за ослободување на меморијата на нашата опрема е рестартирајте го уредот, не е секогаш најбрзиот метод, покрај тоа што не е најудобен. За среќа, Андроид ни нуди различни начини да ги затвориме апликациите или игрите што ги имаме отворено.

Како да ги затворите сите отворени апликации на Андроид

Како да ги затворите сите отворени апликации на Андроид

Горе коментирав дека Андроид природно ни овозможува да ги затвориме апликациите што ги отворивме на нашиот компјутер без прибегнување кон апликации од трети страни, што го олеснува овој процес без да бараме во нашиот компјутер апликацијата што ќе ја изврши оваа задача.

Без оглед на верзијата на Android што ја имате и терминалот каде што ќе го спроведете процесот, процесот за извршување на функциите е потполно истЕдинственото нешто што се менува е корисничкиот интерфејс што ни го покажува слојот за прилагодување што го користи секој производител.

За да ги затвориме сите апликации што се отворени на нашиот компјутер, мора кликнете на плоштадот, сместена на десната страна од лентата за навигација на дното на екранот, и со која исто така можеме да одиме на почетниот екран на нашиот терминал или да се вратиме на претходната апликација.

Со кликнување на тоа копче, Апликациите што се отворени ќе бидат прикажани во каскада во тој момент. За да ги затвориме сите апликации што се отворени, треба само да кликнеме на X што е прикажано на дното на сите апликации што се прикажани отворени.

Ако нашиот терминал има само копче за стартување и не ни нуди лента за навигација на дното, за да пристапите до отворените апликации, ние мора да притиснете го копчето двапати и извршете го истиот процес.

Како да затворите одредена апликација на Андроид

Како да затворите одредена апликација на Андроид

Ако не сакаме да ги затвориме сите апликации што се отворени на нашиот компјутер, туку повеќе само сакаме да затвориме одредени апликации, ние мора да ги извршуваме истите чекори како и во претходниот дел додека не се прикажат сите апликации што се отворени на нашиот компјутер.

Во тој момент, мора да се движиме до предметната апликација што сакаме да ја затвориме и лизнете го лево или десно, така што автоматски ќе ја затвори и ослободи количината на меморија што му е потребна на нашиот уред. Во зависност од моделот на паметен телефон или таблет што го имаме, количината на меморија што ја ослободивме ќе се прикаже заедно со вкупната меморија на нашиот уред и онаа што е бесплатна по затворањето на апликацијата.

Можеме и да се определиме кликнете на X прикажано горе десно од сите апликации што се прикажани при кликнување на квадратот на лентата за навигација.

Како да спречите апликациите да работат во позадина

Како да спречите апликациите да работат во позадина

Во зависност од моделот на паметен телефон што го имаме, веројатно е дека стандардно нашиот уред вчитајте одредени апликации што никогаш не ги користиме и тие се секогаш достапни во позадина и зафаќаат место во нашата меморија. За среќа, Андроид ни овозможува да ги принудиме тие апликации да престанат да работат и да не ја окупираат RAM меморијата на нашиот уред.

Ако сакаме некоја апликација да престане да работи во позадина, мора да пристапиме Поставки> Апликации> и притиснете ја апликацијата сакаме да спречиме да не работи. Во тој момент, кликнуваме на Force stop, ако не сакаме да го отстраниме од нашиот уред, иако тоа е најдобрата опција ако со сигурност знаеме дека никогаш нема да ја користиме на нашиот паметен телефон.

Од тој момент, таа апликација ќе престане да работи и зафаќаат простор и на нашиот уред и во неговата меморија. За жал, ако го рестартираме нашиот уред, веројатно е дека апликацијата ќе започне повторно автоматски, па затоа се препорачува повторно да го извршите овој процес.

За среќа скоро ниту еден корисник не го рестартира својот паметен телефон на дневна основа, и тоа го прави само кога терминалот започнува да покажува бавно и непостојано работење, бидејќи и покрај ослободувањето на меморијата за него, нема начин како да работи правилно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.