Како брзо и лесно да ги затворите сите случаи на апликација во Виндоус

Затвори примери на програми во Windows

Ако одеднаш сфатите дека имате повеќе од 20 прозорци отворени во Chrome или Firefox, можеби би сакале да знаете како брзо и лесно да ги затворите сите примери на наведената апликација.

Постојат многу начини на кои можете да затворите апликација што работи на компјутер. Отсекогаш постоела комбинацијата на клучеви ALT + F4 или копчето X (Затвори) во горниот десен агол на прозорците. Во исто време, дури и од првите верзии на Windows, постои можност да се прибегне кон Task Manager, што во голема мера ќе го олесни затворањето на програмите кои не сакаат да бидат затворени со други средства.

Заедно со еволуцијата на оперативните системи, големи се шансите дека сте се нашле во ситуација да не можете да затворите прозорци на апликација без да го рестартирате целиот оперативен систем.

За овие тешки моменти или за моментите кога сакате само да бидете нешто повеќе ефикасен, постои едноставна команда што можете да ја запомните, и која ќе ви го олесни животот значително како корисник на компјутер, како и да ви помогне да ја решите фрустрирачката ситуација за неколку секунди.

Затворање на сите примери на апликација

Проблемите честопати потекнуваат од апликации кои извршуваат повеќе примери од нив самите. Пред 10-15 години, не ви требаа повеќе прозорци на Word или Internet Explorer, но денес има многу програми што можат да работат во повеќе прозорци, а веб-прелистувачите се само неколку примери.

Лошата страна е што, дури и ако еден прозорец е блокиран во Chrome, големи се шансите целиот прелистувач да престане да работи, вклучително и другите прозорци што сте ги отвориле.

Во оваа ситуација, едноставниот гест на кој можете да прибегнете е пишување Windows + R и, во новиот прозорец што се појавува, внесете го следново, без наводници: „Taskkill / IM% ProgramName.exe% / f” Потоа мора да притиснете Внесете.

Може да биде нешто потешкиот дел дознајте го името на програмата чии инстанци сакате да ги затворите. Некои примери се chrome.exe, firefox.exe, excel.exe, powerpnt.exe. Ако не сте сигурни како се нарекува програма, отворете го Управувачот со задачи користејќи ја кратенката CTRL + Alt + Del или откако ќе направиме десен клик со глувчето на лентата за старт.

Од управувачот со задачи, кликнете со десното копче на програмата што ви пречи и потоа изберете ја опцијата Properties. На Главната страница на новиот прозорец треба јасно да го видите името на апликацијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.