Како да ја зачувате локацијата на вашето паркирање на „Мапи на Google“

Гугл мапи

Ако сте во тек со новостите објавени од Google, сигурно ќе се сетите кога, пред само неколку дена, во последната јавна бета верзија на платформата, сите корисници беа задоволни кога знаеја како развивачите одговорни за идна еволуција на она што може да биде еден од најкористените прелистувачи во моментот, или барем еден од оние што се присутни во повеќе уреди, тие имплементираа одредена новина со чија помош Google ни дозволи да ја зачуваме точната локација, рачно, од местото каде што сте го паркирале coche на многу едноставен и интуитивен начин, нешто за што баравме, можеби, премногу долго.

Оваа новина што беше присутен во бета верзија 9.49 на „Мапи на Google“ исчезна, без какво било претходно известување, ниту на официјалниот блог ниту со изјава, откако беше одлично прифатен од практично целата заедница. Лично, морам да признаам дека ми се чинеше прилично чудно движење од делот на платформата оттогаш, иако е многу точно дека станува збор само за пробна верзија на платформата, што значи дека таа не е официјална верзија и овој вид на работа може да се случи, вистината е дека, како што рековме, беше многу добро прифатен од сите корисници, така што нејзината елиминација беше уште повпечатлива.


Мапи

Одговорните за „Гугл мапс“ одлучуваат да ја елиминираат функцијата што ви овозможи да го лоцирате вашиот автомобил.

Со ова губиме нов начин, мое мислење, едноставен, да успееме да ја зачуваме локацијата на нашето возило. Како што сигурно ќе се сетите, во оваа линија вистината е дека Гугл веќе понуди малку чудна верзија за зачувување на локацијата на нашето возило, барем во однос на работењето. Во ова, она што беше направено во основа беше автоматски зачувајте го местото каде што апликацијата помисли дека сте го паркирале вашето возило земајќи ги предвид местата каде што се движевте неодамна и каде сте застанале. Секако, можноста за рачно зачувување на оваа локација, меѓу другото, понуди значително значително подобрување во споредба со претходната, бидејќи не понуди превисоко ниво на прецизност.

Друга од најинтересните карактеристики што ги нуди верзијата на Google Maps што ни овозможи рачно да ја зачуваме локацијата на нашиот автомобил беше токму можноста да ја измениме нејзината локација за да ја поставиме точно таму каде што се наоѓа возилото што сакаме да го лоцираме, па дури и додадете белешки или дури и фотографија од точната страница ако е потребно. Друга предност на овој метод беше тоа што дозволуваше оставете индикации за временскиот рок што го имаме, нешто многу корисно, особено ако сте го оставиле автомобилот некаде каде што треба да платите за да се паркирате и треба да ве потсетиме на времето што сте го платиле или да го земете автомобилот или да добиете нов билет.

Google ја елиминира оваа функционалност… дали сепак можам да ја идентификувам локацијата каде што сум паркирал на некој начин?

Да оставиме настрана за момент дали она што Гугл го стори само со елиминирање на оваа функционалност е добра идеја или не е толку добра, како што можете лично да видите, се обложувам на вториот, сакам да ви покажам еден од ретките начини на кои сè уште останува да запомнете каде сте го паркирале вашиот автомобил без прибегнување кон некоја апликација од трета страна. Имајќи го ова предвид, единствениот начин што го оставивме во моментот, или барем наједноставниот што ми се случува во моментот и освен ако компанијата не го подобри својот систем за локација со нови опции и одлучи да им дозволи повторно користење на сите корисници, поминува со користење на системот на сподели локација помеѓу корисниците, исто така една од новините воведена во оваа бета верзија што, иако не е она што го бараме бидејќи не е специјално дизајнирано за да го лоцира нашето возило, вистината е дека тоа може да се случи како замена, барем привремено.

локација

Како да се користи ова 'замена„е многу едноставно, затоа што треба само да ги отвориме„ Мапи на Google “(во овој чекор тоа е од суштинско значење активната функција за локација инаку задачата станува многу позаморна). Откако апликацијата е отворена на картата, ќе можете да видите каде точно се наоѓате со помош на еден вид сина топка со ореол околу неа. Со притискање на оваа топка неколку секунди, ќе се појави еден од сега веќе познатите црвени обележувачи што ги користи апликацијата и само со тоа улична плочка.

Ова е токму точката што нè интересира бидејќи во неа и штом се прошири, за ова треба само да ја влечеме нагоре, ни се чини низа опции лоцирани во долниот дел. Меѓу овие опции, онаа што нè интересира во овој случај е онаа што е крстена со името на 'таг', откако ќе се лоцира, кликни на него. Како што и самото име укажува, ова дејство ни овозможува да ја обележиме оваа локација и да му ја доделиме на кое име ќе помислиме, во мојот случај јас обично го користам најописното. Пример за тоа што велам дека може да се користи 'Кохе','паркинг','паркирање'...,

Користењето на описни имиња кои лесно се памтат може да биде од голема помош.

Да ви кажам дека ова е само идеја бидејќи можете да го користите името што го сметате за најсоодветно, јас лично користам некои од горенаведените, бидејќи тие се имиња со кои совршено можам да ја идентификувам локацијата на возилото, како и да се сетам на етикетата што ја ги ставивте, нешто уште поважно од кога ќе се вратите на мапата ќе видите дека а точка идентификувана со името што сте го користеле. На овој начин, кога сакате да одите до местото каде што сте го паркирале вашиот автомобил, само треба да ставитеДестинација„употребениот збор, во примерот што го користевме би бил“Кохе','паркинг'или'паркирање'и навигаторот ќе не однесе директно до точката каде што сме го паркирале нашиот автомобил.

Како последен детал, кажете ви дека овој начин на зачувување на локацијата на вашето возило, иако можеби не е најидеален, е корисен за други типови на ситуации, како што се сеќавање на точното место каде сте биле со вашите пријатели и што би сакам да се вратам во иднина, тој ресторан каде сте пробале јадење што сте го сакале ... Во овој момент, уште еднаш и освен изненадување, како корисници ќе мора да го чекаме оној момент во кој одговорните за „Гугл мапс“ конечно одлучи да ја понудиме повторно оваа интересна и повеќе од корисна функционалност на дефинитивен начин, нешто што, не се сомневаме, порано или подоцна ќе пристигне.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.