10 совети за заштеда на траење на батеријата на вашиот паметен телефон

Батерија на паметен телефон

Секој корисник кој има паметен телефон мора да живее поголемиот дел од времето со проблеми со батеријата што се појавуваат порано или подоцна. Надворешните батерии и одредени подобрувања од страна на производителите ни овозможија повеќе да не снемаме батерија среде попладне во нашиот уред, иако за жал проблемите не исчезнаа целосно.

Ако сте од оние кои не стигнуваат до крајот на денот, па дури ни среде попладне, денес ќе ви понудиме низа совети со кои ќе заштедите батерија и ќе имате автономија за уживање и користење во текот на целиот ден нашиот мобилен.

Избегнувајте присилно консултирање со вашиот уред

Иако звучи малку чудно, најдобриот начин да заштедите батерија на вашиот паметен телефон е да не ја користите или барем да не ја користите на компулсивен начин. Станува сè понормално за нас постојано да се консултираме со нашиот терминал, да го видиме времето, да знаеме дали одговориле на таа порака на WhatsApp или да видиме едноставно дали поминале 10-те секунди откако го погледнавме нашиот мобилен телефон за последен пат стигнавме до пораката или е-поштата.

Ако присилно го погледнете вашиот мобилен уред, можеби е одлична идеја да набавите еден од новите додатоци кои се појавија на пазарот и што ни овозможуваат да имаме втор електронски екран со мастило и кој троши многу помалку батерија. Овој втор екран може да биде идеален за да се провери времето, па дури и нашиот банер за е-пошта. За жал, тие не се достапни за сите терминали на пазарот, иако се повеќе се достапни за поголем број.

Темната позадина може да биде добар извор

И покрај тоа што многумина мислат позадините со темни бои можат да бидат одличен извор за заштеда на батеријата, и е дека AMOLED екраните, како оние што Samsung ги користи во повеќето свои уреди, само ги осветлуваат обоените пиксели.

Со поставување позадина на темни бои, не светнуваат сите пиксели и затоа има заштеда на батерија што може да биде од голема помош на крајот на денот и кога ќе започнеме да ја потрошите нашата драгоцена батерија.

Не играјте го со неоригинални батерии

Smartphone

Во многу прилики, за да заштедиме неколку евра при промена на батеријата на нашиот паметен телефон, ние обично претпочитаме каква било батерија, отколку оригинална, што обично е нешто поскапо. Оригиналните батерии се оптимизирани за секој терминал и вметнувањето неоригинална батерија обично не е одлична идеја.

Неоригиналните батерии или дури кинеските обично се ефтини, но на долг рок може да бидат навистина скапи. Не обидувајте се да заштедите таму каде што не треба да штедите и да купите оригинална батерија, без оглед колку ве чини да платите за тоа.

Додатоци, оние големи гумени гуми за батерии

Додатоците се работи што се многу убави на работната површина на нашиот паметен телефон, но тие често трошат многу батерија. На пример, оние од времето или оние што покажуваат вести се ажурираат толку често со трошок, не само на енергијата, туку и на податоците.

Ако го имате вашиот почетен екран на вашиот мобилен уред полн со графички контроли и не знаете зошто батеријата и податоците што ги нуди вашата компанија за мобилни телефони исчезнуваат со голема брзина, можеби го имате објаснувањето во нив.

Треба да се користат додатоци, но умерено и да се осигураме дека не се ажурираат секоја минута.

Автоматската осветленост можеби не е добра како што звучи

Премногу светла екран или што е исто со премногу осветленост троши повеќе батерија. Активиран режим на автоматска осветленост може да биде начин да се стави крај на батеријата за кратко време, и покрај тоа што оваа опција е неверојатно удобна, троши многу повеќе батерија затоа што во повеќето случаи ни нуди поголема осветленост на екранот отколку што ни треба.

Поставете осветленост на екранот што ви е пријатна и променете ја кога ви треба, на пример на улица кога е сончево.

Дали користите сè што сте активирале на вашиот паметен телефон?

Batería

Паметните телефони се повеќе се опремени со поголем број опции и функции кои во повеќето случаи не ги користиме, но кои сепак ги активиравме, трошејќи многу енергија во некои случаи. Јасен пример е технологијата NFC, која е многу интересна и ни нуди големи можности, иако во моментот малку корисници користат. Секако, ако го земете паметниот телефон на скоро кој било корисник, повеќето ја имаат оваа опција активирана со последователна потрошувачка на батерија.

Ако нема да користите технологија NFC, локација или Bluetooth, чувајте ги деактивирани затоа што трошат многу енергија и ако нема да ги користите, за нас не е погодно да ги активираме. Кога одите да ги користите, активирајте ги и кога ќе ги завршите деактивирате, ќе видите како вашата батерија и ќе ја забележите.

Избегнувајте активирање на вибрациите, вашата батерија ќе ви се заблагодари

Вибрациите на паметниот телефон се обично нешто вообичаено и се конфигурира природно кога се допира икона или кога се пишува на тастатурата. Како и да е Ова изгледа како нешто неважно, за батеријата е нешто од големо значење и го прави побрзо да се потроши.

Секој пат кога нашиот мобилен уред страда од батеријата, па затоа е повеќе од интересно да ги исклучите вибрациите кога ги допирате иконите или пишувате со тастатурата. Со ова едноставно прилагодување, нашата батерија ќе трае подолго и сигурно брзо ќе ја согледаме.

Режимите за заштеда на енергија можат да бидат ваши одлични пријатели

Можам да ви кажам дека јас сум првиот што ги негира режимите за заштеда на енергија што ги инсталираат различни производители на мобилни уреди во нивните терминали. Сепак, во многу прилики тие можат да бидат навистина корисни и многу напредуваат со години. Првите режими за заштеда на енергија го оставија нашиот паметен телефон практично како тула што може да прима само повици, но денес можеме да заштедиме батерија без да одземеме од правење скоро ништо.

Ако ви треба батеријата на вашиот паметен телефон да ви трае цел ден, или веќе имате многу мала потрошувачка на батерија Активирајте еден од различните режими за заштеда на енергија што ќе ги најдете на вашиот мобилен уред и ова може да ви биде од голема помош.

Внимателно следете го времето на чекање на вашиот уред

Времето на мирување на мобилен уред е времето потребно на екранот да се исклучи откако ќе престанеме да го користиме. Во повеќето терминали се движи од неколку секунди, до неколку минути и дури ни се дава можност екранот никогаш да не се исклучи, иако ова се користи само во многу специфични моменти.

Колку подолго го избравте времето на подготвеност, толку е поголема потрошувачката на батерија., па ако не сакате да трошите енергија бескорисно, изберете време на чекање од 15 или 30 секунди (во зависност од вашиот паметен телефон, ова време може да варира) и заштедете многу енергија.

Бидете секогаш ажурирани во терминалот

Smartphones

Повеќето производители на паметни телефони на пазарот објавуваат ажурирања на софтвер од време на време. Во многу наврати, ние сме прилично мрзливи да ги инсталираме овие ажурирања, бидејќи тие вклучуваат рестартирање на терминалот и лишуваат од користење на нашиот уред за неколку минути. Како и да е Нашата препорака е да ги инсталирате овие ажурирања секогаш кога се достапни, бидејќи понекогаш тие решаваат проблеми со потрошувачката на батеријата или некои компоненти што трошат неправилно или прекумерно батерија.

Овие што ви ги понудивме денес се само 10 совети за заштеда на батеријата на вашиот паметен телефон, иако сме свесни дека има многу повеќе и дека има многу подрастични и во исто време едноставни решенија како што се набавка на надворешна батерија и носење секогаш со нас за да не останете без батерија во кое било време и исто така да не бидете свесни за примена на кој било совет што ви го даваме денес.

Ако знаете повеќе совети за грижа и заштеда на траење на батеријата на мобилен уред, ќе бидеме воодушевени доколку ни ги испратите да ги споделиме со сите. За ова можете да го користите просторот резервиран за коментари на овој пост или на социјалните мрежи во кои сме присутни.

Подготвени сте да заштедите батерија на вашиот паметен телефон и да ја проширите неговата автономија?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.