Користењето мрачен режим заштедува 30% батерија на iPhone

Многу се зборува за темниот режим, тоа е едноставен факт за промена на белите тонови во црно, а тоа е дека визуелниот замор на кој сме подложени по долги часови пред екраните на нашите мобилни телефони, нè тера да бараме алтернативи до визуелизација стандард за тоа. Како да станува збор за технолошка иновација од следната генерација, јавноста го поздрави лансирањето на „мрачен режим“ во iOS 13. Сепак, една од најраспространетите теории во последниве месеци е дека користењето темен режим ја заштедува батеријата, тест го потврди ова.

Ниту режим на мала потрошувачка, ниту намалување на осветленоста до истоштеност (од овие корисници еден ден ќе направиме посебна објава), ниту деактивирање на WiFi и Bluetooth, она што навистина ја заштедува батеријата на iPhone е да го користите новиот мрачен режим, без разлика дали е ден или ноќ, многу рано или многу доцна, официјално е докажано дека користењето на мрачен режим во текот на денот заштедува батерија, а ова е вест дека оние корисници кои живеат трајно закачени на кабелот ќе бидат многу задоволни Молња, но ... Колку батерија навистина заштедува темниот режим? Да го видиме тестот на момчињата PhoneBuff на неговиот канал на YouTube:

Мораме да кажеме точка, не сите уреди штедат батерија користејќи мрачен режим, оние каде што ќе имаме вистинско подобрување се оние што користат OLED екрани, и е дека со оваа технологија црните пиксели се исклучени од пикселите, па оттука и „заштедата на батеријата“ кога се користи темниот режим. Овие терминали се: iPhone X, iPhone XS и iPhone 11 Pro во неговите различни варијанти (максимум или нормално). Затоа, од тука ви препорачувам доколку имате iPhone со ЛЦД-екран како iPhone 11, да уживате во него и неговата огромна автономија без да се грижите премногу за темниот режим. Биди така, Можете да добиете до 30% автономија користејќи ја оваа "чудна" техника.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.