Заштедете пари благодарение на употребата на системи за вештачка интелигенција

вештачка интелигенција

Многу е кажано за тема за која денес многу малку знаеме, како што е вештачката интелигенција, за многумина еден вид софтвер, кој ако напредува, може да претставува големи проблеми за човештвото. Дури и така, и земајќи го предвид сè за што се дебатира, мултинационалните компании како што се Google Тие продолжуваат да веруваат на ова поле и имате доказ за тоа што јас велам во тоа како, од година во година, тие вложуваат огромни суми пари во нивниот оддел за вештачка интелигенција, попознат Deepmind.

Оваа поделба веќе покажа, меѓу другото, и како нивниот софтвер е способен да победи, на пример, оној што се смета за најдобар играч во светот на Го, иако сега тие сакаа да демонстрираат како се исто така способни за направи го нашиот дом многу поефикасно место. За да го демонстрираат ова, тие одлучија не само да им дозволат на нивните алгоритми да управуваат со светлината што ја троши секое домаќинство, туку да одат многу подалеку и нека управуваат со своите центри за податоци.

DeepMind го презема управувањето со енергијата на центрите за податоци на Google

На прво место, тоа започна со тоа што својот софтвер беше способен да ја проучува потрошувачката на електрична енергија на неговите сервери, и по ова нека системот дејствува. Добиениот резултат не може да биде подобар оттогаш ефикасноста на електричната енергија подобрена за 15%. За да се постигне ова подобрување, системот мора да контролира повеќе од 120 можни варијабли како што се употреба на вентилатори или системи за ладење.

Ако го пренесеме ова подобрување на многу разбирливи податоци, откривме дека мора да го разбереме тоа, во 2014 година потрошени сервери на Google повеќе од 4,4 милиони MWh што, повеќе или помалку, е еквивалентно на потрошувачката на една година од скоро 367.000 10 американски домаќинства. Имајќи го ова предвид, лесно е да се разбере дека заштедата од скоро XNUMX% во потрошувачката на електрична енергија во вашите центри за податоци може да значи неколку стотици илјади долари заштеда на сметка за електрична енергија за Google.

Повеќе информации: Блумберг


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.