Дами и господа, зборуваше Марк Цукерберг

И тоа е дека по сите рevuelo што е монтиран со случајот на Facebook и протекоа податоци од повеќе од 50 милиони луѓе Во „не легалните“ придобивки за изборните кампањи во Соединетите Држави во 2016 година или Брегзит во Велика Британија, првиот човек на социјалната мрежа доаѓа до израз да даде свое мислење за тоа што се случило и повторно ветува дека ќе има промени за да не повтори.

Логично, има многу корисници кои сè уште не сакаат да веруваат дека ова може да се промени и илјадници други веруваат денес дека најпопуларната социјална мрежа во светот е во тој вистински момент трајно да се елиминира од нивните уреди, во двата случаи се лоши за Фејсбук.

Закерберг повторно ветува промени

Ова е нешто што го видовме во други прилики и навистина се случија овие промени во социјалната мрежа, но секако, кога ќе пренесете толкаво количество доверливи информации од многу милиони луѓе навистина е тешко да се спречи тоа што му се случи на Фејсбук. Во овој случај, како што веќе знаете, не станува збор за хакирање на информациите или напад на брутална сила за добивање на податоците, тоа се должи на проблем со собирање на податоци извршени од академик од Универзитетот во Кембриџ, Александар Коган , и кои потоа беа пренесени на Кембриџ аналитика.

Во секој случај на зборови што Закерберг конечно ги кажа на својот профил на социјалната мрежа За тоа што се случи со овие податоци и други, остануваме со следново:

Investigе ги испитаме сите апликации што имаат пристап до податоците и дополнително ќе го ограничиме пристапот до овие информации за програмерите. Ние сме одговорни да ги заштитиме вашите податоци, и ако не можеме, тогаш не заслужуваме да ви служиме. Работев за да разберам што точно се случило и како да се осигурам дека тоа нема да се повтори.

На кратко, тоа беше типична изјава издадена секогаш кога ќе има проблем со социјалната мрежа, можеби во овој случај најважниот проблем претрпен од Фејсбук со личните податоци на нејзините корисници, а исто така можеби и оној што ќе направи да се преиспита бришењето на социјалната мрежа на милиони луѓе ширум светот.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)