Kygo XENON, Премиум звук и конструкција со поништување на бучава [Преглед]

Киго Ксенон

 

Разгледавме некои од слушалките на Kygo во минатото и тие секогаш нè воодушевуваа. Препорачувам да го видите нашиот преглед на Слушалки Kygo E7 / 1000 како пример за квалитетот што го нуди овој бренд. Сега тие лансираат «Ксенон", Нови слушалки за поништување на бучава кои се одобрени и развиен од самиот диџеј Киго. Производ за оние кои бараат висококвалитетен звук со активно откажување на бучавата што одговара на останатите.

Овој пат тоа се слушалки со своја торбичка за носење, ако сакате детално да знаете како тие работат и дали вреди, следете ја нашата анализа.

ДИЗАЈН: Елегантен и модерен

Првото нешто што го привлекува нашето внимание во врска со Ксенонот е неговата презентација, што веќе укажува на тоа дека сме порано многу внимателен производ до најмалите детали, наоѓаме силна и густа картонска кутија со магнетно странично отворање, во стилот на паметниот телефон со премиум опсег.

Кога ќе ја отвориме кутијата, првото нешто што го гледаме е црна кутија каде што слушалките се преклопени и заштитени, каде што се целосно поставени без никаква опуштеност, имаме и 2 мали џебови, еден внатре каде да ги чуваме каблите и друг надвор во случај да сакаме да складираме чанта или мала надворешна батерија. Кога ќе продолжиме да ја отвораме оваа футрола и ќе ги допреме слушалките, сфаќаме дека имаме работа со високо квалитетен производ.

 

Содржина на Киго Ксенон

 

Материјали и конструкција

Овој конкретен модел е оној на светло сива боја, многу попривлечно од типичните досадни црнци што обично ги гледаме, оваа боја се меша со алуминиумската боја на неговите компоненти што нè тера да сфатиме на прв поглед дека станува збор за супериорен производ. Што не беше случај со Kygo A11 / 800, тоа веќе анализираме овде, каде што финишот и материјалите не беа на нивото на неговите придобивки.

На допир се чувствува со ист квалитет, конструиран од комбинација на алуминиум и пластика. Ушната подлога и лентата за на глава тие се многу пријатни на допир и тие се доволно меки да поминат низ долги сесии без да почувствуваат непријатност. Може да се прилагоди за која било големина на главата. Однадвор има X што се пали кога ќе ги вклучиме и му дава многу модерна естетика.

Истакнете дека тие се чувствуваат многу цврсто, и кога ракуваме со нив и кога ги преклопуваме за да ги чуваме внатре вашата торбичка за носење, која е вклучена во кутијата. Ова ми честиташе бидејќи моето искуство со други безжични слушалки што можат да се преклопат не беше толку добро како што би сакала, од крцкања до чувство што се одвојува. Овие Ксенони се дефинитивно најдобрите што успеав да ги тестирам во овој поглед. Друг iousубопитен детал е локацијата на типичните симболи L и R (лево и десно) за да се знае позицијата во која треба да се постават слушалките се наоѓа во внатрешноста на ушните перничиња, свилен во црна боја.

 

Киго Ксенон

 

Пристаништа и тастатура

Се цени што имаме USB - C приклучок за полнење, бидејќи тоа е сегашниот стандард, но не очекував помалку да бидат слушалки од овој тип, се надеваме дека и останатите производители ќе земат пример. Тие вклучуваат кабел за полнење и кабел од 3.5 мм mmек, бидејќи имаме приклучок за поврзување на слушалките преку кабел. Овие податоци се многу важни бидејќи благодарение на ова, не само Можеме да ги користиме ако остане без батерија на долго патување или грешка, ако не, исто така имаме можност да го поврземе со кој било уред, без разлика колку години има, без потреба од Bluetooth. Без да го заборавам тоа звучните чистачи секогаш претпочитаат жична врска, колку и да е добра моменталната врска со Bluetooth 5.0, таа никогаш нема да може да се спореди со онаа на кабелот.

Во десното уво ги имаме контролите и за јачината на звукот и за паузата, малку повисок прекинувач за активирање или деактивирање на откажувањето на бучавата (ANC), нешто што не ми се допадна во овој дел, е што копчињата за јачина на звук изработени од силикон се залепени за пауза и имаат малку олеснување, во некои прилики добив погрешно копче, иако се навикнавте. Пулсирањето е добро и нема опуштеност, прекинувачот за поништување на бучавата е многу цврст и добро изграден.

 

Копчиња Kygo XENON

 

Технички спецификации

 • Bluetooth : 5.0
 • 3.5 мм приклучок
 • АНЦ : Да
 • Автономија : 24ч
 • Кодек : SBC, AAC, aptX, aptX-LL
 • Возачот : 40mm
 • Звучен притисок : 98 ± 3dB
 • Фреквенција : 20Hz-22KHz
 • Импеданса : 32? ± 15%
 • Автономија во мирување : 200ч
 • Капацитет на батеријата : 250 mAh
 • Микрофон со гласовни команди
 • Безжичен опсег : 10 метри
 • Компатибилен со iOS и Android 
 • тежина : 250 грама

 

KyGo XEnOn

 

Конфигурација и автономија

Синхронизација и конфигурација

Синхронизацијата на овие слушалки е многу едноставна, толку многу што не ви треба никаков прирачник, само треба да го држите средното копче (пауза) до предводената трепка сино, во тој момент тие го бараат уредот со кој сакаме да се синхронизираме. Откако ќе се заврши ова, треба само да го избереме Kygo Xenon во менито за поставки за Bluetooth на тој уред со кој сакаме да се поврземе.

Киго има апликација за подетално вклопување изедначување на слушалките, но сè уште не е компатибилен со овие ксенони така, во мојата анализа не сум бил во можност да експериментирам со тоа. Затоа, имав можност да користам само изедначувањето што тие го носат по дифолт, е добро избалансирано иако повеќе го истакнува басот, отколку за тројната.

За да ги исклучиме, едноставно мораме држете го централното копче неколку секунди додека не трепка црвено, женски глас во Македонски Тоа ќе покаже дека тие се правилно исклучени. За палење исто, но со мал трепка сино, истиот глас ќе не предупреди дека тие се вклучени.

 

Батерија и автономија

Имаме дарежлив 250mAh батерија, го рече ова со моето тестови извршени во текот на 2 недели, Јас бев во можност да потврдам дека автономијата е практично онаква каква што е техничката спецификација на ознаката на производот, ова ретко се случува, но после околу 20 часа репродукција без активно откажување на бучавата, ми остана уште 18% батерија.

Со откажување на бучавата активна мала автономија до 14 или 15 часа на репродукција, моите тестови се извршени со волумен помеѓу 50% и 70%, автономијата не зависи само од јачината на звукот, исто така, од изворот на аудио, квалитетот на звукот што го репродуцираме и сигналот. Во мојот случај тестовите се извршени со паметен телефон и лаптоп со користење на Spotify со највисок квалитет.

Можеме да знаеме во кое било време колкав е процентот на батеријата од паметниот телефон, во случај на iPhone можеме да го видиме во истиот графичка контрола каде е Apple Watch или AirPods.

Вклучување на Киго Ксенон

Заклучоци и корисничко искуство

Моето целокупно искуство со овие слушалки беше многу пријатно, можам да кажам без сомнение дека тие се најдобрите слушалки за активирање на бучава што ги пробав. Тие се удобни слушалки, не стискаат и не се мачат да носат, дури Излегов да трчам со нив и искуството беше многу задоволително.

Кога станува збор за уживање во звукот, морам да посочам дека Ксеноните се дизајниран првенствено за електронска, инструментална или регетон музика, со доста изразен бас што ќе воодушеви за овој вид музика. Откако ќе го активирате откажувањето на бучавата, басот се намалува, подобро дефинирајќи ги аудио записите каде гласот е попротагонист.

Забележете дека покрај слушање музика, Силно се препорачуваат за играње видео игри, гледање серии на Netflix или HBO, гледање филмови или видеа на YouTube или остварување повици. Тие немаат никакво одложување (дел во кој страдаат некои слушалки со Bluetooth). Тие исполнија со извонредно во секој од деловите што можев да ги докажам.

Спортски патеки Ксенон

Откажувањето на шумот работи одлично и на отворено и на затвореноЗа да го активирате, не треба да ги вклучувате слушалките, со исклучени нив можете да ги активирате и да забележите како се оддалечува од целиот шум на околината. Откако ќе бидете активни во затворен простор, ќе бидете доволно изолирани за да не ве вознемируваат никакви амбиентални звуци, на пример, телевизија или луѓе кои зборуваат околу вас.

Откажување на бучавата на отворено тоа ќе го аболицира целиот амбиентален шум освен неколку како што се: лаење на куче, рог на автомобил или издув на мотор со голема брзина. Нешто што е ценето за безбедноста

Линк за цена и набавка

Се соочуваме со производ од 199 € кој за она што го нуди не е воопшто луд, тој е за продажба на својата официјална веб-страница, како во Не се пронајдени производи од Амазон.

Добрите

 • Добра конструкција и завршни работи
 • Удобен и лесен за транспорт, вклучете случај
 • Добар квалитет на звук, особено бас
 • Лесно се синхронизира
 • Неверојатна автономија
 • Без одложување за прегледување на аудиовизуелни содржини

Contras

 • Лош распоред на копче
 • Тие не се компатибилни со апликацијата Kygo
 • Недостасува сензор за близина
 • Може да вклучи wallиден полнач
Киго Ксенон
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
199,00
 • 80%

 • Киго Ксенон
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 95%
 • Квалитет на аудио
  Уредник: 90%
 • компатибилност
  Уредник: 90%
 • Conectividad
  Уредник: 100%
 • Автономија
  Уредник: 95%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 85%

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.