Microsoft Soundscape им помага на луѓето со оштетен вид да го видат светот

Технологијата мина далеку во последните години. Актуелниот паметен телефон е под телефонот за да стане мултимедијален уред што ретко го користиме за повик и од кој можеме да искористиме многу предности над она што обично ни го нуди, на луѓе со визуелни проблеми, кои се чини големото заборавено од овој сектор.

Но, со малку фантазија, паметните телефони ни нудат бесконечни можности, особено за луѓе дека некој вид на недостаток, како што се визуелни. Благодарение на апликацијата Microsoft Soundscape, лицата со оштетен вид можат да го „видат“ светот околу нив користејќи ги ушите.

„Мајкрософт“ не дизајнираше или создаде нов хардвер, вештачка интелигенција или машинско учење за создавање на оваа апликација, само што се посвети само на тоа извлечете максимум од вашите компоненти на традиционален паметен телефон со Интернет врска, нешто што треба да го направат повеќе компании, но од која било причина, тие не го гледаат тоа „економски“ профитабилно.

Апликацијата Soundscape не е апликација која е одговорна за гласно читање на сите елементи што се наоѓаат на мапата, туку ги користи 3Д аудио систем за да ни понуди информации за продавниците или предметите што се наоколу на нашата позиција, укажувајќи на нивната релативна позиција. Ова им овозможува на корисниците да создадат мапа на областа во главата, идеална за секој со слаб вид.

Звучниот пејзаж користи систем на светилник, не физички, туку виртуелен што може да се додаде во секој од елементите што треба да се истакнат на мапата, и дека како што поминуваме низ нив нè информира така што во секое време да знаеме каде се наоѓаме, покрај тоа што ќе ни ги понуди соодветните индикации за да можеме да одиме на нашата дестинација како да е апликација за GPS.

Soundscape прави една од мапите на Microsoft и во моментот Апликацијата за iOS е достапна само во САД. За да го искористиме максимумот од апликацијата, потребни ни се стерео слушалки, нешто што нема да биде проблем освен ако користиме слушалки од 80-тите или 90-тите години.

Уште еднаш се демонстрира како „Мајкрософт“ се обложува не само на својата главна деловна активност, продажба на софтвер и во последниве години, исто така, и на хардвер, туку и вложува пари во создавање на проекти за помогнете или обидете се да го подобрите квалитетот на животот на некои корисници. Пред нешто помалку од една година, Мајкрософт ни покажа проект во форма на паметна нараквица што им овозможува на пациентите со Паркинсон да ги контролираат, колку што е можно, треперењата во нивните раце за да можат да водат нормален живот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)