Звучниците на Sonos сега се компатибилни со AirPlay 2

Apple ја претстави втората генерација на AirPlay, AirPlay 2, на Конференцијата за програмери минатата година, да, минатата година. Од сега, требаше скоро една година да се понудете компатибилност со оваа технологија помеѓу вашите уреди. Оваа компатибилност дојде со објавувањето на iOS 11.3 пред неколку месеци и Mac-ите само за неколку дена.

Веднаш штом Apple ја објави оваа втора генерација на AirPlay 2, многумина беа производители кои најавија дека нивните звучници исто така ќе бидат компатибилни со оваа технологија на Apple. Сонос беше еден од нив, иако во тоа време не прецизираше кои ќе бидат моделите што можат да се ажурираат. Неколку недели веќе знаеме кои се моделите и од денес можеме да ги ажурираме за да ги искористиме придобивките на AirPlay 2.

AirPlay 2 ни овозможува да пуштаме музика или подкасти од звучници низ целата куќа, и сè се чува во совршена синхронизација. Ако имате повеќе од еден звучник компатибилен со AirPlay 2, можете дури и да репродуцирате различни песни во различни простории од ист уред, главната новина што ни ја нуди оваа втора генерација на AirPlay.

Sonos моделите што се компатибилни со AirPlay 2 се:

Ако имаме постари модели, како што е Sonos Play: 1, можеме да го групираме со Sonos One, кој е компатибилен со AirPlay 2, со цел да ја искористиме оваа технологија во некомпатибилните модели.

Звучниците да се ажурираат за поддршка на AirPlay 2

 • Beoplay А6
 • Beoplay A9 mk2
 • Beoplay M3
 • BeoSound 1
 • BeoSound 2
 • BeoSound 35
 • BeoSound Core
 • BeoSound Essence mk2
 • Затемнување на BeoVision (само аудио)
 • Денон AVR-X3500H
 • Денон AVR-X4500H
 • Денон AVR-X6500H
 • Libratone Zipp
 • Libratone Zipp Mini
 • Маранц AV7705
 • Маранц НА6006
 • Маранц NR1509
 • Маранц NR1609
 • Маранц SR5013
 • Маранц SR6013
 • Маранц SR7013
 • Наим Му-со
 • Наим Му-со QB
 • Наим НД 555
 • Наим ND5 XS 2
 • Наим НДХ 2
 • Наим Унити Нова
 • Наим Унити Атом
 • Наим Унити Starвезда

Како да го надградите звучникот на Sonos во AirPlay 2

Ако имаме кој било од моделите на Sonos компатибилен со технологијата AirPlay 2, едноставно мораме користете ја апликацијата Sonos Controller за да може да ја преземете најновата верзија на фирмверот на нашите Sonos и таа автоматски да се инсталира во звучникот. Откако ќе заврши инсталацијата, конечно ќе можеме да ги искористиме предностите што ни ги нуди AirPlay 2, особено ако имаме повеќе од еден уред во нашиот дом.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.