Како да ја зголемите брзината на вашата WiFi мрежа

Брзина на Wi-Fi

Со доаѓањето на АДСЛ пред години во нашите домови, Интернет-врската претрпе голем скок во однос на квалитетот. Но, пред сè, се здоби со брзина и стабилност. Конечно би можеле да заборавиме дека мора да ја деактивираме интернет-врската секогаш кога ќе сакаме да разговараме на телефон, а пристапот до веб-страниците и преземањата се вршеше со брзина што не е видена досега.

Но, она што навистина ја смени поврзаноста во нашите домови беше WiFi. Да се ​​биде во можност да се поврзете на мрежа, безжично, без никаков кабел, без врски и со целосна слобода беше, без сомнение, огромен чекор. Но, како и сè друго, тоа исто така има ограничувања и сигурен сумДали во некоја пригода пропуштивте поголема брзина на вашата WiFi конекција. Продолжете да читате и ние ќе ви објасниме како да го подобрите квалитетот на вашата врска и нејзината брзина. Можете ли да дојдете со нас?

Како што споменавме претходно, секоја мрежа има свои ограничувања, а WiFi не е ништо помалку. Всушност, ако ја споредите брзината добиена на истиот компјутер под исти околности, но поврзана со кабел или безжично, ќе сфатите дека ова тоа е драстично намалено ако врската со мрежата е направена преку WiFi, до степен да не ја искористиме брзината достапна на нашата мрежа. И денес, со оптички влакна во нашите домови и брзина до 600 Mbps, тоа не е ништо повеќе од кривично дело.

Првото нешто што треба да направите е ништо повеќе од а анализа на вашата инсталација. Клучните точки се, пред сè, рутерот, поврзаната опрема и видот на домот. Загубите на брзина добиени во двособен стан не се исти како во трикатни вила со неколку соби. Значи, врз основа на овие три фактори и да бидеме јасни дека поврзаната опрема и видот на домот не можеме да ги смениме, и сакаме да го задржиме рутерот на компанијата, тешко дека ќе ни остане неколку опции.

Дистрибуција на Wi-Fi

Правилно конфигурирање на рутерот

Првиот чекор за конфигурирање на рутерот е добро изберете ја вашата локација. Треба да се наоѓа во најцентралниот дел на куќата, така што сигналот од него се дистрибуира што е можно порамномерно. Земајќи го предвид овој едноставен детал, можеме да имаме подобар сигнал во одредени делови од нашата куќа каде што претходно го немавме (што доведува до постабилна и побрза врска). Ако избегнеме да го криеме и го држиме подалеку од елементи како што се телефони без кабел или области со многу кабли, ќе добиеме помалку пречки и поголема стабилност.

Многу е важно да пристапите до конфигурација на рутерот да се провери дали сите параметри се точни. Покрај протоколот за поврзување (можеме да избереме помеѓу 802.11 b, g, не ac, секој е побрз по растечки редослед), ние мора да изберете го правилниот канал во кој ќе работи нашиот рутер. На ова влијаат WiFi мрежите на нашите соседи, затоа ќе биде многу важно да се најде идеалниот канал, односно оној што е помалку зафатен, за да се избегне мешање во нивните мрежи. Тоа зависи од околината на вашиот дом, оваа промена ќе биде позабележителна или помала, но никогаш не боли да ја проверите.

WiFi мрежа

Променете ја лозинката

Да, верувале или не, лошата брзина на WiFi може да се должи на ниско ниво на безбедност во вашата лозинка. Особено ако живеете во многу населена област, повеќе од можно е сосед или, дури и од блиска дејност, да пристапуваат на вашата WiFi мрежа затоа што ја погодиле вашата лозинка, со што се намалува брзината на мрежата. Основните совети за одржување на минимална безбедност се засноваат сменете ја стандардната лозинка на рутерот.

Ова е многу лесно да се погоди со следење на одредени алгоритми, па затоа е првото нешто што треба да се направи. При избор на нова лозинка, препорачуваме таа да е нешто тотално персонализирано, т.е. тешко е да се дешифрира дури и од познаници и мешање алфанумерички знаци со симболи, за да ја направите вашата WiFi мрежа понадмината ако е можно.

Почетен WiFi повторувач

Користете засилувач за WiFi или PLC

Ако веќе сте го конфигурирале рутерот и правилно ги поставиле сите негови вредности и продолжувате да пропуштате опсег или брзина, имате две опции: користете WIFI повторувач, или инсталација на a Саладин. Продолжувајќи со претпоставката дека не можете да ја жиците целата куќа и секогаш да бидете поврзани преку етернет кабелот, добра опција е повторувач за WiFi. Тие не се ништо повеќе од WiFi рутер што тие го фаќаат сигналот од вашиот вообичаен рутер за да го повторите, како што сугерира неговото име, и зголемете го вашиот опсег и брзина.

Dependе зависи од моделот, овие две варијабли ќе бидат повеќе или помалку зголемени, иако на пазарот има повеќе од доволно опции од околу 20 евра. Еве два модела, еден поосновен, а другиот понапреден, што почнуваат од 20 евра, но тоа скоро сигурно ќе ги задоволи вашите потреби. Првата опција, од добро позната марка Амо-линк, Се работи за а продолжувач на покриеност што овозможува брзина до 300Mbps следејќи го протоколот 802.11.n, кој овозможува долг опсег и гарантира дека брзината ќе се одржува на мрежата. Ти можеш видете ги сите ваши информации и купете ги следејќи ја оваа врска.

TP-Link WiFi продолжувач

Без напуштање на марката, ја имаме оваа втора опција за поголем опсег. По цена од околу 60 евра, е еден степен над гореспоменатата опција. Како главна разлика, претходниот модел ги интегрираше антените на скриен начин, што ги прави попривлечни. Против, со AC1750 што ви го покажуваме подолу и дека можете да купите следејќи ја оваа врска, антените се видливи, што обезбедува поголем дострел и поголема стабилност во врската.

Двата модели работат на ист начин и имаат слични карактеристики, овозможувајќи ви ефикасно и лесно да го проширите опсегот на вашата домашна WiFi мрежа. Неговата потрошувачка на енергија е многу мала, што ќе спречи зголемување на сметката за електрична енергија, а исто така, поради малата големина и лесната конфигурација, Можете да ги промените во согласност со вашите потреби. Е ви треба приклучок само каде што можете да ги поврзете.

Друга достапна опција е А. Саладин, чии иницијали одговараат на комуникациската линија за напојување (комуникација преку далноводи, на шпански). Всушност, постојат два уреди: едниот, поврзан на приклучок и на рутерот преку етернет кабел, ги прима податоците испратени од последниот и ги испраќа преку електричната инсталација на домот до другиот близнак, кој прима и пренесува на компјутерот за кој станува збор преку друг етернет кабел.

Секако, има и свои ограничувања, бидејќи е многу изложени на можно мешање произведени од други електрични апарати поврзани со мрежата, покрај тоа што предизвикуваат проблеми во старите куќи поради фактот што електричните инсталации не се подготвени за тоа. Првата опција што ви ја нудиме е брендот Tenda. Дел од сочна цена од неколку 35 евра, иако неговата брзина е ограничена на 200 Mbps, така што во одредени случаи може да падне на кратко. Ти можеш видете ги сите информации и купете ги тука.

Иако ако навистина сакате максимално да ја искористите вашата мрежа, опцијата што ја препорачуваме е следнава, исто така од марката Амо-линк. со брзина до 600 Mbps, ќе може да ја пренесува брзината што е достапна дома во 99% од случаите, покрај тоа што ќе дозволи одржување на приклучокот, бидејќи има вклучена и жена во самата PLC за да не троши штекер за струја. Неговата цена не достигнува 40 евра, и според наше мислење, вреди да се платат тие 5 евра повеќе за да се добие овој најнов модел, кој можете да купите следејќи ја оваа врска.

TP-Link PLC

Како што видовте, опциите за подобрување на брзината и опсегот на вашата Wi-Fi мрежа не се малку, и пред сè, без да мора да го менувате рутерот, мобилниот или дури и компјутерот. Секако, сè има граници, и може да дојде време кога, ако ви треба повеќе, треба да го побарате тоа од вашиот оператор, инсталирајте подобар рутер или дури размислете за промена на вашиот мобилен уред или мрежна картичка. Но, во меѓувреме, можете да ги испробате овие мали трикови за да ја подобрите вашата мрежа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.