Анализа на злото во себе

На зло во

На зло во Тоа беше наслов што генерираше многу очекувања во последните месеци, главно од две причини: враќање во жанрот на хорор за преживување од еден од креаторите на Resident Evil, јапонскиот креативец Синдзи Миками, и облогот за еден вид игра што се чинеше осуден на истребување, или барем како што уживавме во раните фази, со класици како оние познати игри со зомби од Capcom или Silent Hill de Konami.

Танго Игри, поддржан од Бетесда, ни претставува наслов што внимателно ја следи линијата обележана со игри како Мртов простор, и воопшто не е случајно што за многумина ќе произведе чувство на постојана дежа ву и се сеќаваат, подлога под рака, на она во што веќе живееме Resident Evil 4 -програма точно на истиот директор- пред повеќе од 9 години, во неговото оригинално деби во отпадниците Игра Коцка.

Дефинирајте да На зло во како оригинално искуство е многу тешко. Од една страна, имаме скудно управување со ресурсите, што може да го потсети на Класичен жител на злото; од друга, тука е висцералното дејство проследено со она од Resident Evil 4; И, конечно, имаме паранормален допир, што ми беше најпривлечно за титулата, што игра со поимите за реалноста и ги извртува во сценарија што во овој момент се клишеа, како што се болница или затвор во урнатини, јасно евоцирајќи Silent Hill.

злото-во-1

И иако за некои можеби звучи лошо од идеи земени од тука и таму, тие се прилично убедливо, иако чудното парче машинерија од На зло во лошо писка. Општо земено, развојот на поглавјата е обележан со злоупотреба на анти-климакс-моменти проследени со други апоге-што може да значи крај на играта, ако бидеме малку невнимателни-, сето тоа на многу сличен начин со Resident Evil 4но леле, детективот Себастијан Кастеланос не е подвижен како агентот Леон С. Кенеди и секогаш е поранлива и похумана од познатиот преживеан од Град ракун.

На зло во

Играта е поделена на поглавја-како RE4-, со макабрена сцена што ќе ги воодушеви fansубителите на жанрот, дури и ако не очекувате наслов што се издвојува за технички дел од срцев удар, кој исто така страда од ID Техника 5, повеќе обвинет за конзоли. На ниво на игра, наоѓаме многу акција, зачинета со средни цели, како што се собирање на различни предмети - на пример, класичните клучеви - или активирање на механизми, што доведува до ситуации на напнатост кога ќе наидеме на стада непријатели што нè напаѓаат од каде било, иако на крајот на краиштата, повеќето ситуации доведуваат до лесно активирање.

На зло во

И зборувајќи за ужасите што се населуваат На зло во, уште еднаш го забележуваме влијанието и рециклирањето на идеите за предигра од Миками: Суштествата што нè напаѓаат обично напредуваат немилосрдно кон вас, дури и ако им дадете удар што изгледаше смртоносен, тие ќе продолжат да ползат и да се брануваат сè до последниот гнил здив на животот - а што е со мреста што се чини далечен роднина на Пирамидална глава-. Погодно е да знаете како добро да ги искористите ресурсите и секој кертриџ муниција: дури и она што се чини како добра идеја априори, лесно може да се сврти против нас.

На зло во

Завршувањето на оваа хорор авантура може да трае и до 15 часа, и сигурно не би препорачал многу долги сесии, бидејќи тие би можеле да бидат малку напорни. Секако, во средината на играта, целата губи интерес, бидејќи механичарите се повторуваат одново и одново, ќе преминеме неколку неинспирирани сценарија и приказната не е многу привлечна. Имајте на ум дека Бетесда план за лансирање содржина што може да се преземе да го продолжиме времетраењето на играта -и да ти дадеме неколку евра-, каде што ќе влеземе во кожата на Старател и ќе се справиме со партнерот на Себастијан, Julули Кидман. Како aубопитна белешка, На зло во Wasе се поставеше во Шпанија, па затоа се зачувани некои имиња на шпански јазик, но Миками одлучи да ја смени локацијата на играта, со свои зборови: „Играта првично беше поставена во Шпанија, така што многу карактери ги задржуваат шпанските имиња и многу од комплетите (беше направено патување со графичка документација во Шпанија), како и други влијанија , тие останаа во финалниот производ […] Тоа е како туна фатена во Шпанија, која подоцна станува суши во Јапонија “. Се сеќавам дека Resident Evil 4 се одржа „некаде во Европа“ каде се зборуваше шпански.

На зло во

На зло во може да се чувствува како мешаница од минати работни места од Синдзи Миками, со посебно сеќавање на Resident Evil 4 -аналогите пронајдени помеѓу него и оној што го зафаќа овој преглед се постојани во секоја игра за мене-. Не се соочуваме со класична хорор игра, туку со уште еден срамежлив пресврт кон тој механичар од 2005 година - со високи дози на дејствување - и дека, иако не е иновативен или поразителен како целина, тоа е програма препорачана за оние кои уживаат во бранови на чудовишта што ги изоструваат забите и ноктите додека лазат кон вас и fansубителите на макабриот. Се разбира, ако напротив очекувавте уникатно искуство и веќе сте многу зачинети во оваа програма, жал ми е што ќе ви кажам дека На зло во Не е најдобро ниту најоригинално дело на Миками.

ЗАВРШНА ЗАБЕЛЕШКА МУНДИВИДЕОЈУЕГОС 7.5

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.