Evil Dead: The Game, здив на свеж воздух во жанрот [Анализа]

Evil Dead носи до денес една тотално бесрамна сага која неизбежно потсетува на онаа што Сем Раими ја извади од својата капа со неговата трилогија филмови во осумдесеттите, плус последниот во 2013 година. Совршен микс помеѓу горчина и црна хумор што се чини дека не ја изгуби својата суштина, а уште помалку излезе од мода.

Се сведуваме на контролите со Evil Dead: The Game во неговото издание PS5 и ви кажуваме како суштествата од подземјето им подлегнуваат на нашите способности. Откријте со нас привлечната игра од Sabre Interactive со умерена цена и мулти-платформа.

Во жанр неисцрпен како опстанокот, станува тешко да се најде здив на свеж воздух, сепак Evil Dead: The Game знае како да ве предизвика, без да ви отежнува, но доволно за да создадете атракција што ве држи пред телевизорот (или мониторот) долго време. Во нашиот случај, ја искористивме верзијата на новата генерација за PlayStation 5 (PS5) која изгледа добро како што може да се очекува од конзолата, во смисла на флуидност, интерпретација на сценаријата и, пред сè, време на вчитување.

почитувајќи ја сагата

Evil Dead: The Game ја евоцира и во деталите и во позадината на целата насока на видео играта, претставувајќи чудовишта и ликови кои можеме да ги набљудуваме низ целиот филмски серијал. Но, тоа не застанува само тука, бидејќи најверните обожаватели и на жанрот и на делата на Сем Раими ќе ги најдат нивните тврдења задоволни бидејќи многу од најиконите на горенаведените филмови се верно претставени.

Од своја страна, развојот на акцијата сигурно ја синтетизира суштината на сагата, комбинирајќи терор, акција без четвртина и „црн“ хумор. Во овој поглед, многу помага тоа што Брус Кембел (го игра Еш Вилијамс), како и други актери можеа да бидат дел од видео играта без никаков тип на воздржаност пред пазарот, кој понекогаш се чини дека сака да го апсорбира токму оној на киното.

Clearly Sabre Interactive го стави месото на скара со намера да ја почитува сагата, особено во соло предизвици.

Деталите, инфериорноста што ја трпиме во одредени моменти од развојот на приказната и дејствието, скудноста на ресурси и многу други елементи, создаваат сензација блиска до хоророт на преживеаните, типичен за сагите како што е Resident Evil, сепак, тоа еВо одредени прилики ќе се претвори во фрустрација и гнев. Со оглед на екстремната едноставност до која се водат многу видео игри денес, речиси сме утешени да го видиме предизвикот што ни го поставува Evil Dead: The Game во овој поглед.

Надминете ги предизвиците што ги носи индивидуалната верзија на играта Одлучувачко е да можеме да добиеме нови ликови или елементи кои даваат повеќе значење на приказната, па затоа е опција што не можеме да ја игнорираме.

Прилично атрактивен онлајн

Во режимот на повеќе играчи забавата е намалена, така да се каже, на се бори меѓу четворица корисници со различни карактери и Кандариски демон. Крајната цел ќе биде уништување на Некромномикон, но тоа нема да биде можно без следново:

  • Најдете ги трите делови од картата
  • Кама
  • Страна од Некрономикон

За сето ова, ќе треба да се бориме против ордите, сценарио полно со ликови чија единствена намера е да го поткопа нашиот морал, и покрај неговата пристапна тешкотија, па дури и моменти кога едноставно немаш друг избор освен да бегаш како кукавица. Не грижете се, ќе ве чини да „умрете“ неколку пати за да сфатите дека како што велат: Гробиштата се полни со храбри. Понекогаш стратегијата неизбежно ќе помине низ трка.

Откако ќе ја поседуваме камата, ќе можеме да ги победиме Темните кои го штитат „томето“, што ќе продолжиме да го уништуваме откако ордата ќе се спротивстави... Како ќе го направиме тоа? Останување одредено време во позиција. Можеби изгледа лесно доколку сè не беше прецизно подготвено за да се борите.

Во рамките на онлајн режимот можеме да избереме четири можни класи, во чии рамки ќе имаме одредени ликови од сагата. Ќе имаме исцелители, верзии на Пепел кои го намалуваат стравот за да го подобрат нашиот одговор и многу повеќе.

Стравот, инаку, е многу интересен механичар кој додава уште една доза на лудило во играта. Ако поминуваме многу време во борба, надвор од изворите на светлина, тојЛентата за страв кај ликовите ќе се зголеми и контролата ќе стане слаба, што ги прави подложни на демонско опседнување. Не грижете се, имаме различни алатки за да ги спречиме, дури и ако Демонот конечно го презеде нашиот партнер.

играјќи како ѓавол

Соработката за време на битката, правилната распределба на часовите и вежбањето на сврзувачки дејства како да е оро ќе бидат пресудни за успехот на играта.

Исто така, Кандарискиот демон ќе биде контролиран од друг играч (ривал), чија крајна цел е да го заштити Некрономиконот и ако е можно, да ги убие сите контролирани „човечки“ ликови. За да го направите ова, можеме да летаме околу сцената, да им поставиме замки, да поседуваме елементи на играта како возила или минијации и многу повеќе. На овој начин јИграњето како лошиот човек во филмот не само што има малку повеќе смисла, туку е и неверојатно смешно. 

Мислење на уредникот

Од друга страна, играта страда од тоа што се повторува во онлајн режимот во моментот со оглед на неговата единствена поставка и механика. Исто така, играњето како Демон станува нешто потешко ако сакаме да постигнеме успех, а чувството на контрола може да се подобри, особено во искуството со еден играч.

Од друга страна, адаптацијата на франшизата и предложена како асиметрична игра со повеќе играчи е доста интересна. Играта има работа, особено кога станува збор за хранење повеќе содржини, иако Sabre Interactive веќе ја потврди својата патоказ, развој и ажурирања. почетната цена, од само 39,99 евра го прави доста интересно. Несомнено ќе можете да уживате во добри игри со пријателите, каде кореографијата ќе биде одлучувачка за исполнување на целите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.