Ова е сè што знаеме за новиот Samsung Galaxy Note 7

Samsung

На 2 август, ако се потврдат гласините дека со денови читаме и слушаме, Самсунг официјално ќе го претстави нов Galaxy Note 7, нова верзија на популарниот фаблет од јужнокорејската компанија. Со текот на деновите дознававме новости за овој нов терминал, а денес, кога има уште повеќе од еден месец за официјална презентација, веќе знаеме многу информации за овој нов Galaxy Note.

Скоро би можеле да кажеме дека на настанот за презентација ќе видиме неколку изненадувања, освен ако Самсунг не одлучи да задржи трикови во ракавот, нешто што обично не се случува. За да можете целосно да бидете информирани, денес ќе понудиме сè што знаеме за новиот Samsung Galaxy Note 7.

Име; Galaxy Note 7. Каде го оставивме Galaxy Note 6?

https://twitter.com/evleaks?ref_src=twsrc%5Etfw

Пред неколку недели, неколку протекувања, па дури и самиот Самсунг, преку некои свои приватни портпароли, го потврдија тоа Следниот Galaxy Note ќе биде крстен Galaxy Note 7, оставајќи го Galaxy Note 6 на патот..

Објаснувањето е прилично едноставно, па дури и разбирливо. Ако следниот 2-ри август Samsung претстави Galaxy Note 6, многу корисници може да помислат дека се соочуваме со терминал „назад“, бидејќи на пример Galaxy S6 или iPhone 6 се веќе застарени модели. Директно лансирање на Galaxy Note 7 значи ажурирање и ставање на семејството Note на ниво на уредите што моментално се на пазарот, барем што се однесува до неговото име.

Освен големо и огромно изненадување, Samsung Galaxy Note 7 ќе биде следниот предводник на Samsung, оставајќи го Galaxy Note 6 заборавен и на пат.

Закривен екран, без работ на презимето

Она што започна како експеримент на Galaxy Note 4 edge, заврши како успех со Samsung Galaxy S6 edge. На Galaxy S7 раб Се продава многу повеќе од нормалната верзија на предводникот на јужнокорејската компанија и според многу протекувања облогот новиот Galaxy Note 7 ќе биде исклучиво за закривен екран.

Само вчера имаше неколку протекувања на овој нов смартфон и некои негови корици, каде што можевме да го видиме и потврдиме закривениот екран на Galaxy Note 7, иако се чини дека ќе видиме како исчезнува работ на презимето. Во однос на големината на овој екран, можевме да видиме како останува на 5,7 инчи или дури и додека расте до 5,8.

На екранот може да има дури и овозможено подрачје за употреба, особено со S-Pen, толку карактеристично за уредите од семејството Galaxy Note. Ова е еден од ретките детали што ќе треба да ги потврдиме на 2 август на презентацискиот настан.

Скенер за ирис

Галакси Забелешка 7

Една од најголемите новини што ќе ја донесе со себе овој Galaxy Note 7 е a скенер за ирис, што во моментот не сме можеле да го видиме на ниту еден уред на Samsung или на друг терминал на одреден субјект. Јужнокорејската компанија прва ќе се осмели да ја вметне оваа технологија во таканаречен смартфон од висока класа.

Сензорите за отпечатоци се веќе вообичаени кај повеќето уреди на пазарот, без оглед на нивниот опсег, но скенерот за ирис оди чекор понапред. Отклучување на уредот со наше око или можност за одобрување на набавки ќе бидат некои од работите што можеме да ги направиме со овој сензор на Galaxy Note 7.

За да ги знаеме сите информации во врска со овие интересни карактеристики на новиот предводник на јужнокорејската компанија, ќе мора да почекаме додека можеме да го најдеме новиот Note 7 за да можеме да го исцедиме и да го тестираме до исцрпеност.

Карактеристики и спецификации

 • Супер амолиран екран со 5,7 инчна QHD резолуција иако не е исклучено да можеме да достигнеме и до 5,8 инчи
 • Процесор Qualcomm Snapdragon 821 или Exynos 8893
 • 6GB RAM меморија
 • Внатрешно складирање од 64, 128 и евентуално до 256 GB. Во сите случаи, ова складирање можеме да го прошириме користејќи картички microSD
 • Задна камера со сензор од 12 мегапиксели за која во моментов не знаеме премногу детали, иако сè укажува на тоа дека може многу да личи на Galaxy S7
 • Андроид 6.0.1 оперативен систем со новиот слој за прилагодување TouchWiz

Повеќе батерија што ќе ни понуди поголема автономија

На батеријата гласините упатуваат на различни места и е дека некои зборуваат дека батеријата може да остане на 3.600 mAh, додека други се потпираат дека ќе достигне до 4.000 mAh. Имајќи предвид дека Galaxy Note 5 ни понуди батерија со 3.000 mAh, несомнено е дека Новата Samsung Galaxy Note 7 ќе ни понуди повеќе батерија и со поголема автономија.

Уште еднаш, според гласините, новиот Note 7 ќе може да ни понуди автономија до 20 часа репродукција на видео, со максимална осветленост на екранот. Ова без сомнение, доколку се потврди, би било нешто исклучително и тоа е дека ќе ни понуди на корисниците дека ретко кој друг сличен уред може да одговара.

Ако се потврдат најлошите очекувања, тоа е да се каже дека го има новиот терминал Samsung 3.600 mAh батеријаКако и Галакси С7, нема да бидат лоши вести, бидејќи овој паметен телефон е критикуван за некои аспекти, но никогаш за неговата батерија и автономијата што ја нуди.

Поголем отпор

Не дека претходните не биле отпорни, јас и понатаму имам Galaxy Note кој преживеал десетици падови и многу инциденти од секаков вид, но според добро познатиот Еван Блас овој Galaxy Note 7 ќе биде уште поотпорен од неговите претходници.

И тоа е тоа Новиот фаблет на јужнокорејската фирма ќе има IP68 сертификат што го прави водоотпорен и тоа ни овозможува, на пример, да го потопиме уредот најмалку 30 минути. Ова е иста сертификација што ја имаат членовите на семејството Галакси С7.

Дали мислите дека Samsung ќе резервира изненадувања за презентацијата на својот нов Galaxy Note 7 што, како што веќе рековме, ќе се одржи на 2 август?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.