Запознајте го интерфејсот на Google Chrome (II)

Интерфејс на Google Chrome

Интерфејс на Google Chrome

со Chrome може да имате директен влез во десктоп, со кои тие можат да бидат лансирани веб апликации директно во прелистувач. Ако тој прелистувач се отвора на овој начин, во прозорец на Омнибокс, само лента со наслов, на овој начин, интерфејс del прелистувач е закажано за „Не прекинувај го она што корисникот се обидува да го стори“, на тој начин, веб апликации може да се изврши со рака на софтвер локално (слично на Мозила, Призма, Adobe AIR, y Течност).

Chrome исто така користете го моторот за рендерирање Веб-комплет како предлог од развојниот тим на АндроидChrome беше тестиран на милиметар пред да биде објавен, неодамнешните компилации на прелистувач исто така се автоматски тестирани на стотици илјади сајтови кои се популарно посетени, оние што лежат во индексот на Google и до нив се пристапува за помалку од 20-30 минути.

Chrome исто така го поддржува интерфејс de програмирање апликации de Netscape (Интерфејс за програмирање апликации за додатоци на Netscape) (NPAPI), од друга страна, не толерира контроли ActiveX, и покрај тоа Chrome нема режим на екстензии како оној на Mozilla со архитектура XPИнсталирај. Поддршка за аплети Јава е достапна во Chrome Јас тешко знам за ажурирање Ажурирање на траење за Java 6 10 или повисоко.

исто така, Chrome ги зел предвид програмери, за нив има инспекциски елемент сличен на оној предвиден со проширувањето за Firefox, Светулка.

Преку | Страници што водат до


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.