Дали го познавате Паукиди? Ви кажуваме сè за неа

Паукиди

Азиската компанија Паукиди е добро познат по своите преносливи конзоли со класични игри. На пазарот е подобрената верзија на X45, X70. Станува збор за евтина конзола со која ќе доживеете основна емулација, но со екран од 7 инчи. Објаснуваме сè за неа.

Конзолата ќе ве воодушеви со класичниот дизајн и аналогните контроли на нејзините страни. Има две USB порти за да може да поврзете две дополнителни Gamepads. Неговиот екран е 7 инчи и доаѓа во формат на пејзаж. Има стандардно инсталирани неколку емулатори, вклучувајќи: PS1, CPS1, CPS2, NEOGEO, FBA, GBA, SFC, GBC, меѓу другите.

Карактеристики на Powkiddy

Апаратот доаѓа со два контролни делови, над крстот има две аналогни стапчиња и многу копчиња. Ако сакате да го поврзете со надворешен дисплеј, Има мини HDMI конекција за видео излез.

Од друга страна, доаѓа со а Процесор Quad Core Actions ATM7051Покрај тоа, има 4 процесори кои се распоредени на чип, кои обезбедуваат максимална брзина од 900 MHz.

Во однос на графиката, тој интегрира a графички графички процесор SGX540 кој оптимално ги движи емулаторите за 2D. Дополнително, има интегрирано 128 Mb RAM и 128 Mb ROM. Доволна меморија за 2D гаџети и некои PS1 игри.

Вклучен е MicroSD од 64 Gb за складирање на системот Linux и огромен број игри. Има 7 инчен IPS екран со резолуција 1024 x 600 пиксели. Има внатрешна батерија од 3500 mAh со времетраење од 8 часа која се полни преку USB Type-C портот.

Што се однесува до конекторите, тој го има следново: 3,5 мм аудио приклучок, микро HDMI видео излез, читач на микро SD картички, два USB 2.0 и за аудио, едноставен звучник од 0.8 W.

Тенкиот дизајн на Powkiddy

Неговиот тенок дизајн е копија на Nintendo Префрли, стратегија по која прибегнуваат многу кинески производители. Секако, квалитетот е неспоредлив со оригиналната конзола, затоа и нејзината цена. Но, и покрај тоа, има тенок и компактен дизајн, во ниту еден момент не се чувствува кревко или неисправно, и покрај тоа што е направен од пластика.

Паукиди

Конзолата има D-поставки, аналогни стапчиња, копчиња за рамо R1 и L1 и подлога за насочување. Но Нема R2 и L2 тригери, што е проблем при играње оригинални игри на PlayStation. Исто така, има копчиња за почеток, почеток, избор и јачина на звук.

Во однос на графичкиот дел може да се каже дека претставува квалитет на сликата да уживате во класичните игри што толку многу ги сакате. Иако не е совршен, нема добри агли на гледање и стаклото ја прекршува светлината.

Исто така, нема панел на допир и прилагодување кое служи за промена на големината на сликата и искористување на целиот екран, многу пати тоа што го прави е изобличување на сликата, па затоа ве советуваме да го користите во неговиот оригинален аспект, гледајќи ги црните ленти на страните.

Игрите Powkiddy

Конзолата е навистина евтина и нејзиниот хардвер е основен, со 4-јадрен процесор, така што не можете да очекувате емулацијата да биде совршена и да работи толку брзо колку што сакате. Овој тип на конзола, како и останатите кинески, работи со игри од 8 до 16 бита.

Со таа референца може да се каже дека конзолата поддржува игри како: NES, Sega Megadrive, Nintendo Game Boy, Capcom Play System, SFC и PlayStation. Ви кажуваме дека емулацијата не е совршена, игрите работат добро во однос на FPS, но изгледаат малку треперливо и со одреден искривен звук. Иако ова не е во сите игри и се случува многу повеќе во оние игри што е тешко да се имитираат.

Интерфејсот е малку лош и пребарувачот не генерира ефикасни пребарувања, па затоа треба да изберете да ја видите насловната слика за да знаете што е играта. Се разбира, ќе можете да вчитате повеќе игра на Micro SD-картичката.

Сега, времето што ви дава автономија за да уживате во сите негови игри е 6 до 8 часа, бидејќи сте оптимисти.

Што е со поврзувањето?

Паукиди

Неговата цена одговара на нивото на поврзаност што го има. Нема безжични врски, но има порти (како Micro-USB порти) кои ќе ви овозможат да поврзете два контролери со два играчи.

Исто така, ако сакате да ја видите поголемата слика на конзолата, можете да го направите тоа преку Mini-HDMI излезот, проектирајќи ја на телевизор или надворешен монитор. Благодарение на оваа можност ќе можете да ја користите оваа игра како десктоп конзола, за ова ќе биде неопходно да ги имате контролите кои не се вклучени.

Други Powkiddy конзоли

Постојат различни верзии на конзолата од овој бренд, како што се RGB10 или Q90.

Powkiddy RGB10 конзола

Паукиди е винтиџ конзола кој доаѓа во неколку класични бои: црна, жолта, јасна и сина. Изработен од пластика, 3.5-инчен IPF екран (480 x 320 пиксели), литиум-јонска батерија од 2800 mAh која ќе ви овозможи да играте до 4 часа непрекинато. Има четири-јадрен процесор од 4 GHz и 1.3 GB RAM.

Од друга страна, поддржува Micro SD картичка со простор за складирање од 128 Gb каде што можете да имате илјадници претходно инсталирани игри. Компатибилен е со некои од следните конзоли: Nintendo Game Boy, Game Gear, PS1, Nintendo 64, Neo Geo и MAME, меѓу другите.

Конзола Powkiddy Q90

Оваа конзола доаѓа во две бои: тиркизно сина и сребрена бела. Има 9 копчиња на предната страна, екранот му е 3 инчи, со резолуција од 320 x 240 px, користејќи IPS технологија. Има процесор Allwinner F1C100S, 32 Gb RAM меморија и 16 Gb внатрешен капацитет.

Интегрира 2 звучници од 1W, работи со слушалки од 3.5 мм, има MP4 плеер со кој може да репродуцирате мултимедијални содржини. Неговата батерија има капацитет од 1500 mAh, за 6 часа автономија и време на полнење од 2.5 часа. Некои од игрите што ги поддржува се: GBC, NGP, WS, PS, PCE, CPS и други.

Не чекајте повеќе за да ја изберете вашата конзола Паукиди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.