Гугл; Зошто е цената на Google Pixel толку висока?

Google Pixel

Во последните неколку дена разговаравме многу за новото Google Pixel и на пример за кои разговаравме работи што ни недостасуваат во новите мобилни уреди на гигантот за пребарување или за недостаток на акции во првите денови на пазарот, по неговиот изненадувачки успех што многумина веќе го доведоа во прашање.

Една од работите што најмногу изненади кај новите Pixels е нивната цена, што започнува од 775 евра и достигнува до 1.009 евра. До неодамна, еден од најпозитивните аспекти на Nexus уредите, името со кое до сега се крстеа терминалите на Google, ќе биде нивната цена, што ги направи енормно привлечни во споредба со другите паметни телефони на пазарот.

Ако Google дозволи да ви поставиме неколку други прашања во врска со Pixels, едно од оние што скоро сите би го поставиле би било тоа што Зошто е цената на Google Pixel толку висока?. Знаеме дека не сме гигант за пребарување, но денес ќе се обидеме да ви дадеме одговор на ова прашање.

Дали Nexus беше навистина ефтин?

Google

Првиот Nexus кој се појави на пазарот беше Nexus One, плод на алијансата помеѓу Google и HTC. Овој мобилен уред размислува за развивачите на Андроид и повремениот обожавател на оперативниот систем на гигантот за пребарување, Тој беше претставен на пазарот со непривлечна цена од 660 евра. Следниве беа Nexus S и Galaxy Nexus, кои не видоа дека нивната цена е намалена, но успеаја да привлечат внимание на повеќе корисници.

Од овој момент, и благодарение на алијансата на Google и LG, не само што беа лансирани на пазарот најатрактивните и најуспешните Nexus, како што е Nexus 4 и Nexus 5, но тие стигнаа на пазарот со многу конкурентни цени на дофат на кој било корисник.

На пример, многумина од нас беа оние кои имаа Nexus 4 со 8 GB простор за 300 евра или 5 GB Nexus 16 за 350 евра. За жал подоцна, Nexus 6 пристигна со многу висока цена за она на што бевме навикнати и добро познатите Nexus 5X и Nexus 6P.

Ако се обидеме да дадеме одговор на прашањето што го дава насловот на овој дел, би можеле да кажеме дека само некои Nexus беа ефтини и беа исто така најуспешни во историјата на Google.

Ова се цените на Google Pixel

Еден од големите проблеми со цените на новиот Google Pixel е што Google одлучи да не ја задржи конверзијата на доларот и еврото. Ова значи дека во Соединетите држави гледаме цени за новите паметни телефони за пребарување кои се доста конкурентни, но тие вртоглаво се зголемуваат на пример во Европа.

Google Pixel

Пикселите во САД чинат меѓу 649 и 889 американски долари, што би било околу 775 евра. Сепак цената во Европа на новите терминали на Google е помеѓу 779 и 1.009 евра.

Се разбира, еден од најдобрите аспекти на мобилните уреди на Google е тоа што тие брзо, од различни причини, гледаат како паѓа нивната цена.

Зошто е цената на Google Pixel толку висока?

Неодамна Nexus 4 и Nexus 5 му создадоа лош преседан на Google нудејќи навистина добри паметни телефони по многу прифатлива цена.. Од сите уреди на Google кои се појавија на пазарот, овие беа единствените навистина ефтини, но во мислите на сите ја оставија идејата дека Nexus и другите паметни телефони на Google имаат намалена цена.

Искрено верувам дека цената на новиот Google Pixel е толку висока бидејќи гигантот за пребарување соработува со HTC, производител кој никогаш не понудил ефтини паметни телефони, секогаш нудејќи огромен квалитет на своите терминали. Ако Google беше во партнерство со Xiaomi или друг од популарните кинески производители, сигурно можеше да видиме многу поевтин Google Pixel, но тоа ќе изгуби во опциите, функциите и особено во дизајнот.

Google Pixel се два терминали кои размислуваат да се борат на таканаречениот пазар на висока класа, но евентуално не затоа што Google и HTC имаат заборавено некои основни детали што би ги направиле два скоро совршени терминали.

Навистина Сино

Мислење слободно

Ако пред да ги знаете карактеристиките и спецификациите на Google Pixel, тие ќе ви ја кажеа ценатаСигурно скоро никој не би бил изненаден, бидејќи веќе ги видовме овие цени за врвни мобилни уреди. Сепак, штом ги прегледаме одликите, опциите и функциите на новите терминали на Google од почеток до крај, нивната цена нè изненадува како претерана.

Според мое мислење многумина се корисници кои сакаат да имаат терминал со печат на Google, поради можноста за користење на берзански Андроид, односно без никаков слој за прилагодување или поради можноста за правење ажурирања што се официјални само на пазарот. За жал, има неколку светкави работи во овие Google Pixels, барем за мене. И, тоа е дека дизајнот, камерата или некои од неговите карактеристики не се изненадувачки, а во некои случаи не се ни според очекувањата.

Google Pixels се два добри мобилни уреди на кои им недостасуваат многу работи за да можат да ја имаат цената што ја имаат денес. Во моментов се чини дека многу корисници не се грижеа многу за ова, бидејќи Google објави дека акциите се исцрпени во првите часови на пазарот, иако ќе треба да се почека уште некое време за да се знае дали новите терминали на гигантот за пребарување е успех или нов неуспех, не само за Google, туку и за HTC.

Дали мислите дека цената на Google Pixel е превисока за она што тие ќе ни го понудат за возврат?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку една од социјалните мрежи во која сме присутни и со нетрпение очекуваме да разговараме за оваа и за многу други теми со вас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Микелнаи dijo

  Ако клиентот треба да потроши 1000 € на телефон, не двоумете се, тие ќе купат iPhone, IOS е ексклузивен, знаете дека е инсталиран само на Apple, Android, без разлика колку е добар, и за колку верзии и опсези имате, тоа е на кој било телефон.

  1.    Џенифер dijo

   Разликата е во тоа што спецификациите на iphone-от се ужасни, што секој висок ранг од пред 3 години лесно го надминува iphone-от, но не и пикселот. Луѓето купуваат што сакаат, но пикселот е подобар (сè уште не ми се допаѓа многу XDD)

  2.    Џенифер dijo

   Разликата е во тоа што спецификациите на iphone-от се ужасни, што секој висок ранг од пред 3 години лесно го надминува iPhone-от, но не и пикселот. Ау луѓето купуваат што сакаат, но пикселот е подобар (исто така не ми се допаѓа многу XDD).
   П.С. Мислам дека би одбрале samsung galaxy s6 edge plus или s7 кои се поевтини и МНОГУ подобри.

   1.    mcarbonero1891 dijo

    Самсунг не е подобар, откако ќе земете мобилен телефон од Гугл, никогаш не допирате друг. Разликата со кој било друг Андроид е многу забележлива, тие одат многу течно, практично не висат, може да поминат 2 години што мобилниот телефон работи како првиот ден. Ниту, пак, зборуваме за ажурирања и јас не зборувам за големите, како кога ќе излезе нов Андроид и го имате веднаш, ако не СИТЕ ажурирања, безбедносни закрпи и сл. мобилен телефон имате секој месец. Кажете што велат тие, за цените, дека Samsung го има ова, iPhone другиот, но нема споредба помеѓу користење Nexus или кој било друг мобилен телефон со Android, забележлива е разликата во перформансите со чистиот Android

  3.    mcarbonero1891 dijo

   Не е така, нема споредба помеѓу чистиот Андроид што Гугл му го нуди на андроидот полн со слоеви што ги ставаат сите останати компании, разликата е забележлива и доста, во перформансите и естетиката. Дури и да е така, Google се преправа дека е поексклузивен, иако не би ми купил мобилен телефон бидејќи е ексклузивен, идејата е да го барате најдобриот што можете да го купите, освен дали е ексклузивен

  4.    Микимото dijo

   Дечко, да мислиш дека имаш нешто ексклузивно кога има стотици милиони во светот што го имаат истото што и ти, е глупаво што мислат дека жените ќе се фрлат во прегратки од десетици, а мажите ќе ги идолизираат заради тоа што имаат уред дека некој генијалец ги продал и ги направил зависни од него.
   Натерајте го да погледне во тоа, дека имате малку да одите кај психологот. Прочитајте повеќе книги и помалку гледајте на екранот за мобилни телефони.

 2.   заблудите на еден гик dijo

  Цените, особено во Европа, се срамота за она што го нудат. Се надевам дека нема да потрае премногу долго за да се спуштат за да им направат нешто подостапно. Би сакал да купам 128 GB XL, но нема да потрошам 1000 € на мобилен телефон.

 3.   Рајнхардпон dijo

  Бе cа на мобилен телефон, груба имитација на Ајфон ????

 4.   Јлдемар валера dijo

  Навистина nexux 6 и 6p, тие се подобри во сè, се разбира дека е помеѓу вкусови и бои, секој одлучува, но ако користите nexus, веднаш ќе ја забележите разликата и перформансите