Зошто Епублибри не работи? Проверете ги овие алтернативи

Епублибри не работи

Ако сте читател на книги, постојат многу можности да сте и корисник на веб-страницата Epublibre, бидејќи несомнено станува збор за најдобрите страници за бесплатни книги на Интернет. Се почесто е да се најде оваа страница надолу или без сервис, поради оваа причина и затоа што исто така сакаме да читаме, ќе разговараме и за оваа тема и препораката за функционални алтернативи сега кога Епублибри не работи.

Во сите прилики што падна мрежата, таа се врати на работа неколку дена подоцна, но проблемот е во тоа што го прекинува нашето читање или го расипува попладнето во кое помисливме да го поминеме читајќи ја нашата дежурна книга. Сега кога се чини дека се соочуваме со сериозен проблем, ние ќе ги разгледаме најатрактивните алтернативи за да го замениме, некои од нив се толку добри што можеби за некои е дури и подобра опција дури и ако Epublibre работи правилно.

Но ... Што е или беше Epublibre?

За некои повремени читатели или дури и за оние верни читатели кои го прочитале целиот свој живот на хартија, ќе објасниме што е Епублибри. Оваа страница е на мрежата од 2013 година и успеа да собере мамутска библиотека со книги. Ако ги прегледаме специфичните податоци од неговото последно ажурирање пред последниот пад, можеме да видиме дека е пријавена библиотека со не помалку од 41.756 книги и скоро уште 120 книги во подготовка. Библиотеката се засноваше главно на наслови на шпански јазик, но можевме да најдеме и мноштво книги на други официјални јазици на полуостровот како што се валенсија, галициски, еускера или каталонски.

Како да пристапите до каталогот Epublibre?

За да се регистрираме на оваа веб-страница, потребно е нашата сметка да биде прифатена, но не е редовна регистрација, ќе треба да пристапиме до долгата листа на чекање во која ќе можеме да поминеме долго време пред да бидеме прифатени.

Меѓу најуспешните на мрежата е фактот дека таа има прирачник за уредување книги, целосно достапен од неговиот капак. За да објавуваме и уредуваме книги, мора да бидеме членови на мрежата. Но, да преземате книги има апсолутна слобода, така што секој може да пристапува и да презема книги како што сака.

epublibre-веб

Сите книги за Епублибри се достапни во формат ePub, иако некои од нив можеме да ги најдеме во други формати. Форматот ePub е формат што најмногу го користат читатели на книги или читателиИако е можно да се прегледа овој вид формат на некои паметни телефони или компјутери, тоа воопшто не е препорачливо поради сината светлина на неговите панели, тие претерано ги заморуваат очите. За преземањето ќе треба да осигураме дека инсталиравме програма за преземање на торенти.

Епублибри веќе подолго време не работи. Дали повторно ќе профункционира?

Факт е дека Epublibre денес не е достапен ако влеземе од нашиот прелистувач со внесување на веб-адреса, не е првпат слична ситуација да трае со време, Епулибри претрпе значителни падови во многу приликиНо, помина долго време откако претрпе толку долг пад на време.

Можеш да се вратиш? сигурно може да се врати, или со вашиот домен или со друг. Иако сè укажува на тоа дека може да продолжи да одложува на време за да се најдеме пред 100% оперативна мрежа. Проблемот е што владее дезинформација, затоа што Epublibre нема никаков вид на официјална сметка на социјалните мрежи, така што не можеме да пристапиме до кој било вид комуникација од нејзините развивачи.

епител твитер

Од неговиот пад, се појавија некои профили на Твитер, но иако се чини дека се официјални, тие не се. Единствената „официјална“ сметка од која можевме да добиеме какви било информации е онаа на лицето кое е задолжено за одржување на услугите за хостирање во Епублибри, во неговата сметка тој објавуваше вести за тоа.

Специфичната сметка е @TitivillusEPL во кој според последните информации пишуваше дека веќе има помалку за Епублибри да работи повторноОва го велам затоа што во моментов е суспендиран, така што не можеме да го гледаме вашиот профил на Твитер или вашите публикации. Не знаеме зошто, но сметката е блокирана од модераторите на Твитер.

Дали можам да пристапувам до Epublibre дури и кога е срушен? Постои метод, но со ограничувања.

Метод за пристап до Epublibre во сегашната состојба. Се јавува услуга archive.org кој е одговорен за зачувување на веб-страници за да не ја изгубат својата содржина во вакви ситуации. Така, можете да посетите веб-страници што не се достапни и како овој случај, тие никогаш нема да бидат повторно достапни.

архива за епилибер.org

Преку вашата адреса на archive.org можеме нормално да пристапуваме до мрежата. Но, со важни ограничувања, Нема да можеме да се логираме или да пристапиме до многу содржини што не се снимени на архива.org. Меѓу нив се најновите поставувања на страницата, бидејќи archive.org прави резервна копија од време на време. Не е совршено, но барем ќе имаме пристап.

Алтернативи на Epublibre

Toе ги разгледаме најдобрите алтернативи за Epublibre за читање книги во различни формати, огромното мнозинство е потполно бесплатно, но некои може да имаат некаков вид на главна претплата.

Книги на Амазон

Матичната продавница на сите продавници, веќе најпознатата онлајн продавница на сите времиња, како и една од најдобрите пост-продажни услуги (за мене најдоброто), таа исто така ја има меѓу своите предности и тоа да има огромна библиотека со книги вие сте главен член. Класици на литературата на наш јазик, како што се дела од Сервантес, Лорка или Мигел Хернандез ... итн. Не заборавајќи на странски дела преведени на шпански јазик, со можност за преземање на нивниот оригинален јазик.

Книги на Амазон

Амазон покрај целата оваа понуда на книги вклучени во вашата главна претплата, нуди и многу книги дури и ако не сте член, но по цена од 36 € годишно Мислам дека е многу добра опција, бидејќи покрај оваа услуга за книги, имаме и многу други, вклучително и оние во продавницата или примарното видео. Haveе имаме сочен попуст за да купиме А. Kindle Paperwhite што веќе спроведовме анализа во ActualidadGadget.

Архива.org

Ние веќе зборувавме за оваа веб-страница претходно во написот, бидејќи преку неа можевме да пристапиме до Епублибри дури и кога е прекината. Исто така, на оваа веб-страница можеме да најдеме повеќе од 18.000 XNUMX книги на шпански јазик. Ако ги додадеме сите постојни книги на повеќе јазици, додаваме вкупно 1,4 милиони книги. Лесно можеме да преземеме многу содржини, и во PDF како ePUB, сите оние наслови што најмногу нè интересираат.

Тоа е несомнено еден од најголемите извори на пишана култура што можеме да го најдеме на Интернет, еден од најпрепорачаните сега кога Епублибри е надвор од услугата.

Кликнете на ова Линк За пристап.

Да читаме

Во овој случај ќе препорачаме а платена услуга под месечна претплата, иако имаме можност да го пробате пред 30 дена. Претплатата ни нуди повеќе од 1000 напишани книги, како и огромен број аудио книги, нешто што е од суштинско значење за оние кои имаат нежно здравје на очите или сакаат само да слушаат додека се одмораат или се релаксираат на каучот.

Насловите се групирани помеѓу бестселери, класици и новини. Имаме апликација за iOS и Android, така ќе биде многу пријатно ако сакаме да пристапиме од уред со овие оперативни системи. Тоа е една од многуте предности на плаќањето, бидејќи е, на некој начин, Нетфликс книги.

Кликнете на ова Линк За пристап.

Да читаме
Да читаме
Развивач: Ви-Да Тек ДОО
цена: Да бидат објавени

Инфолиброс.org

Читајте, учете и растејте е нивната фраза. Поделен е на 3 дела, «Препорачани книги», «Книги и текстови во PDF» y «Извори за подобрување на читањето», теми од голем интерес со избор на книги. Понудете бесплатни лиценцирани книги и материјали Криејтив комонс (непрофитна организација посветена на промовирање пристап и размена на култура).

Кликнете на ова Линк За пристап.

Google Книги

Друга одлична компанија што исто така учествува во пишаната култура е Гугл. Покрај тоа што нуди безброј услуги или парче совршен интернет-пребарувач, тој има огромна библиотека со електронски книги. Findе најдеме еден голем број книги во дигитален формат на кој било јазик, вклучително и шпански.

Google Книги

Покрај книгите, имаме пристап до списанија и весници, така што нивната понуда е многу разновидна. Тоа е многу валидна опција ако сакаме да читаме нешто повремено, но јас не го препорачувам како главен извор ако сте fondубители на читање книги. Бидејќи повеќето може да се читаат само и да не се преземаат.

Кликнете на ова Линк За пристап.

Препорака на уредникот

Според мое скромно мислење, ако твоето хоби е читање книги, Без сомнение, најдобра опција е набавка на електронска книга Киндл од Амазон, бидејќи тие имаат панели со не многу агресивна технологија со поглед и прилично содржана цена, како додаток Препорачувам да се претплатите на Amazon Prime, што ќе ни овозможи пристап до една од најголемите библиотеки на книги, со многу други многу интересни дополнителни предности, како што се бесплатна испорака во вашата продавница или Премиум видео услуга со серии и филмови на располагање.

Ако мислите дека има најдобри алтернативи Со задоволство ќе ги прочитаме вашите мислења во делот за коментари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Пако Л Гутиерез dijo

  Ви благодариме за придонесот Маријанито!

 2.   Azucena dijo

  Благодарност до Маријанито за испраќањето на врската, многу интересна страница. поздрав

 3.   Хорхе Ацеведо dijo

  Мојот компјутер: Име на моделот: MacBook Pro, mac OS Big Sur
  Идентификатор на модел: MacBookPro14,3
  Име на процесор: Intel Core i7 Quad Core
  Брзина на процесорот: 2,8 GHz
  Број на процесори: 1
  Вкупен број на јадра: 4
  Кеш на ниво 2 (по јадро): 256 KB
  Кеш на ниво 3: 6 MB
  Технологија на хипер-нишки: овозможено
  Меморија: 16 GB
  Верзија на фирмверот на системот: 447.80.3.0.0
  Верзија на SMC (систем): 2.45f5
  Апликацијата Kindle не работи на овој компјутер на Apple. Веројатно не на кој било компјутер на Apple. Да, работи на iPad и iPhone.
  Би ценел објаснување и се надевам решение

бул (точно)